Myom

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve selda71 tarafından 23 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  23 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 1. selda71

  selda71 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Myom
  (Myoma Uteri, Fibromyoma, Fibroid )


  Myom rahimin kendisinin veya damarlarının düz kaslarından veya içindeki bağdokusundan, gelişen, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık 2/5’inde görülen iyi huylu bir tümördür. Ençok 40 ve 50’li yaş gruplarındaki kadınlarda izlenmektedir. Çocuk istemi olan kadınlarda myom bulunması daha özel ve dikkatli takibi gerektiren bir durumdur.

  Risk faktörleri nelerdir ?

  Myomların oluşması için çeşitli risk faktörleri araştırılmıştır. En önemli risk faktörleri; hiç doğum yapmamış olmak, yumurtlamanın olmamasına bağlı olarak gelişen karşılanmamış östrojen yapımı, şişmanlık ve ırktır. İdeal vücut ağırlığının üzerindeki her 10 kilogram için risk %10 artmaktadır. Beyaz kadınlarda siyah ırka göre yaklaşık 4 kat daha sık görülmektedir. Myomu olan hastalarda genellikle ailenin diğer kadınlarında da miyom vardır.Bu da myomların gelişiminde bazı kalıtsal faktörlerin rol oynamasına bağlıdır. Bazı çalışmalarda myomu olan kadınlarda bazı kromozomlardaki kırılmaların daha sık görüldüğü belirlenmiştir. Rahimde myom gelişimi riskini azaltan en önemli faktör ise doğum kontrol hapı kullanımıdır.

  Myom nedenleri nelerdir ?

  Myom gelişimini başlatan faktörler henüz kesin olarak bilinmemektedir. Myom gelişimi ile hormonların bağlantısı olduğunu gösteren kanıtlar vardır :

  1-Ergenlik öncesi myom gelişimi çok nadirdir.
  2-En sık rastlandığı dönem yumurtlamanın bozulduğu, östrojen üretiminin karşılanmadığı menopoz öncesi 40’lı yaşlardır.
  3-Menopozdan sonra myomların büyümeleri durur veya geriler.
  4-Myomlara östrojen fazlalığına bağlı olarak gelişen diğer hastalıklar yani yumurtlama bozuklukları, hiperplazi (rahim iç duvarının kalınlaşması) ve polipler eşlik eder.
  5-Myomlar kadınlık hormonlarından progesteronun yüksek olduğu gebelik döneminde hızlı büyürler.
  6-Kadınlık hormonlarını baskılayan ve adeta menopoza benzer durum yaratan ilaçlar myomları küçültür.

  Myom çeşitleri nelerdir ?

  Myomlar rahimin değişik bölgelerinde bulunabilir. Rahimi tamamen büyüten myomlar olduğu gibi, rahim boşluğuna uzanan myomlar (submüköz myom), rahim duvarı dışına uzanan myomlar (subseröz myom) ve hem rahim duvarını kalınlaştıran hem de rahim boşluğuna doğru uzanan myomlar (intramural myom) gelişebilir. Bazı hastalarda tek bir myom mevcutken bazılarında çok sayıda myom görülebilir. Myomlar çok büyük çaplara ulaşabilir ve bazı durumlarda göbeğe kadar uzanan büyüklükte bir ur oluşturacak kadar büyürler. Rahim boşluğuna doğru gelişen myomlar rahim yüzeyini arttırdıkları ve düzensiz rahim duvarı dökülmelerine yol açtıkları için adet (regl) kanamalarının artması, uzaması veya düzensiz kanamalar olması şeklinde belirti verebilirler. Myomların hızlı büyümesi durumunda myomların damarları ile beslenmesi bozulur ve myomlarda dejeneratif değişiklikler ortaya çıkar. Bu dejeneratif değişiklikler kendini özellikle ağrı ile ortaya çıkarır. Bazı myomlar rahim duvarına ince bir sap ile bağlıdırlar ve bu sapın kendi etrafında dönmesi (torsiyon) nedeniyle beslenmeleri bozulur ve ağrı şikayeti ve hatta daha ileri hallerde acil hastaneye başvurmayı gerektirecek belirtiler verebilirler. Rahim boşluğundan gelişen bazı myomlar ise rahim ağzını geçerek hazneye (vajene) doğru uzanırlar (vajene doğmuş myom).

  Myomlarda görülen belirti ve şikayetler nelerdir ?

  Normal kadın doğum muayenesinde myom tesbit edilen hastaların hemen endişelenmeleri ve korkulara kapılmaları gereksizdir. Kadınlarda oldukça sık görülen myomlar her zaman bir belirti vermeyebilir. Myomu olan kadınların sadece %20-30’unda myoma bağlı şikayetler ortaya çıkar. Bu nedenle tüm myomların tedavi edilmesi gerekmemektedir, myomların çoğunda düzenli aralıklarla 6-12 ayda bir kadın doğum kontrollerinin yapılması yeterlidir.

  Myom tedavisi nasıl yapılır ?

  Myomların kla*** tedavisi cerrahi olarak çıkarılmalarıdır. Ancak bu kla*** tanım son zamanlarda (myoma bağlanan ve tıbbi yolla ilaç ve diğer ameliyat dışında kalan yöntemlerle düzeltilemeyen) yakınması olmayan hastaların ameliyat edilmemesi şeklinde özetlenmektedir.

  Kla*** olarak aşağıdaki durumlarda myomların tedavisi gerekmektedir:

  1-Myoma bağlı olarak kanama, ağrı veya mesane (idrar torbası) veya makata baskı olması
  2-Menopoza girilmesine rağmen myomda büyüme
  3-İdrar yollarına baskı ve idrar akışında güçlük ortaya çıkması
  4-Myomun kendi sapı etrafında dönmesi (torsiyon)
  5-Myoma bağlı olarak karın boşluğunda sıvı toplanması
  6-Myomda bozulmaya bağlı (dejeneratif)değişiklikler ile ortaya çıkan akut karın tablosu (bulantı, kusma, karında hassasiyet, gaz çıkarmada güçlük)
  7-Rahim ağzından hazneye uzanan myom (vajene doğmuş myom)
  8-Myomun rahimi üç aylık gebelik büyüklüğünden daha fazla büyütmesi
  9-Çocuk olmasına myomun engel olduğu durumlar

  Gebelik ve Myom

  Gebeliklerin %3’ünde gebelikle birlikte myom da tesbit edildiği bildirilmektedir. Gebelikle birlikte myom bulunduğu hallerde myomun büyüklüğü ve rahimde yerleşmiş olduğu yere bağlı olarak düşükler, erken doğum, eşin (plasenta) erken ayrılması, doğum sonu kanama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Myoma bağlı kanamalar uzun sürerse kansızlığa yol açabilir. Bir çok myomlu kadının hastaneye geliş nedeni uzamış, artmış veya düzensizleşmiş adet kanamaları ve kansızlıktır. Çocuğu olmayan hastalarda da myomlar büyüklüğü ve yerleşim yerine göre (bazı araştırma sonuçlarına göre rahimin herhangi bir yerindeki herhangi büyüklükteki tüm miyomlar) çocuk olmasını güçleştiren bir neden olarak karşımıza çıkabilir.

  Myom Tedavisi

  Myomların tedavisi cerrahidir. Myom cerrahi tedavisi öncesinde kadınlık hormonların baskılayıp adeta bir menopoz yaratarak myom çapında küçülmeye neden olan bazı hormonal ilaçlar kullanılabir. Bu ilaçların myomları küçültücü etkisi geçicidir, bu ilaçlar bırakıldıktan bir kaç ay sonra myomlar eski çaplarına dönerler. Bu nedenle bu ilaçlar ancak cerrahi girişim öncesi bu cerrahi girişimi kolaylaştıracaksa verilebilir. Bu ilaçların menopoza ve menopozun getirdiği sorunlara (ateş basması, uykusuzluk, haznede kuruluk, kemiklerde zayıflama ve benzeri etkiler) yol açmaları nedeni ile sürekli kullanımı mümkün değildir.

  Doğurganlığın korunmak istendiği hastalarda büyük bir çoğunlukla rahim korunarak sadece myom çıkarılabilir (myomektomi). Bu işlem myomun yeri, büyüklüğü ve hastanın genel durumu göz önünde bulundurularak açık ameliyat veya endoskopik yöntemler (laparoskopi) kullanılarak gerçekleştirilebilir. Çocuk olmaması nedeni ile myomlara cerrahi işlem uygulanılacak kişilerde cerrahinin getireceği yarar ile oluşturacağı yan etkiler iyice tartışılmalı ve ameliyata ona göre karar verilmelidir. Myomektomi ameliyatının istenmeyen etkileri rahim boşluğunda bozulma, yapışıklık veya karın içi yapışıklarla tüplerin etkilenmesidir. Bu nedenle myomu olan ve çocuk isteyen hastalarda ameliyat öncesi tetkikler titizlikle yapılmalı (ultrasonografi, ilaçlı rahim filmi-HSG) ve ameliyatın yarar getireceği durumlarda cerrahi girişime karar verilmelidir.
  Doğurganlık çağını geçmiş veya daha fazla çocuk istemeyen hastalarda ve rahimin korunmasının mümkün olamayacağı ileri derecede büyük myomlarda rahimin tümüyle alınması gerekebilir. Bu işlem de sıklıkla açık ameliyat şeklinde yapılır, uygun vakalar kapalı ameliyat (laparoskopi- endoskopi) ile gerçekleştirilir. Ameliyat öncesi hastaya myomların yerleri, rahimin büyüklüğü, ameliyat şekli, ameliyat sonrası görülebilecek durumlar ve ameliyat sonucu gelişebilecek olası durumlar gayet ayrıntılı bir şekilde açıklanmalıdır. Rahimi alınan kadınlar eğer doğurganlık yaşlarında ise ve yumurtalıklarında herhangi bir anormallik yoksa yumurtalıklar ameliyat sırasında alınmaz ve bu hastalarda ameliyat sonrası menopoz belirtileri ortaya çıkmaz. Hastalara ameliyat sonrasında da yapılan ameliyat ve ameliyat sonrası nasıl bir takip planlandığı ayrıntılı olarak açıklanmalıdır. Rahimin alınması ameliyatı (histerektomi) sadece doğurganlığı sonlandıran bir işlemdir, hastanın cinsel yaşamını sürdürmesine engel olmaz.
  Myomu kadın doğum muayenesi sırasında tesbit edilen herhangi bir şikayeti olmayan ve doktorları tarafından herhangi bir tedavi önerilmeyen hastaların endişelenmesine gerek yoktur. Bu hastaların aslında tüm kadınların da uygulaması gerektiği gibi 6-12 ay aralıklarla düzenli bir şekilde kadın doğum muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Hastaların çoğunda myomların zaman içerisinde kötü bir hastalığa dönüşeceğine dair korkular vardır. Myomlarda kanser gelişimi (leomyosarkom) oldukça düşük (1000’de 1-3 cıvarında) bir ihtimaldir, bu nedenle tüm myomların ameliyatla alınmasına gerek yoktur. Kadınlarda oldukça sık görülen bir hastalık olması nedeni ile kadınların myomlarla ilgili belirtilere dikkat etmeleri ve düzenli kontrolleri gereklidir.

  Özet olarak ;
  Myom belirtileri:
  • Düzensiz veya aşırı kanama ve buna bağlı kansızlık
  • Karında kitle
  • Ağrı ve komşu organ rahatsızlıkları ( Mesane ve kalın bağırsak alışkanlıklarının değişmesi, sık idrar ,kabızlık vb)
  • Kısırlık, gebelik kaybı gibi doğurganlığın etkilendiği durumlar
  • Myomun bozulmasına (dejenere olmasına) bağlı ani ağrı vb yakınmalarıdır.
  Myomun Tedavi Seçenekleri;
  Myomda tedavi mutlaka kişiselleştirilmelidir. Menapoza girecek bir kadın bile rahminin korunmasını (risklerini bilerek ) isteyebilir veya henüz doğurganlık çağındaki bir kadın tekrar ameliyat olabilme riskini göze almayıp tüm rahmin çıkarılmasını isteyebilir.
  • Cerrahi
  -Açık
  -Endoskopik( Laparoskopi ve Histeroskopi)
  * Tüm rahim çıkarılabilir (TAH veya LAVH)
  * Sadece myom çıkarılabilir (Myomektomi)
  • İlaçla Tedavi (geçici küçülme ve düzelme sağlamasına rağmen özel durumlarda kullanılabilir.)
  - GnRH analogları (geçici menapoz)
  - Progesteron türevleri
  - Levonorgesterol içeren rahim içi aletler ile kanamanın azaltılarak operasyon ihtiyacının azaltılması
  • Diğer: Bu yöntemlerden bir kısmı araştırma aşmasında olup gelecekte daha sık ve kolay uygulanabilecekleri düşünülmektedir;
  - Myom damarlarının tıkanarak veya yakılarak myomun küçültülmesi veya şikayetlerin düzeltilmesi (selektif uteri arter embolizasyonu)
  - Endoskopik yöntemlerle myom içinne girilerek elektrik akımı ile yakarak (elektromyolizis) veya dondurularak (kriomyolizis) myomun yok edilmesi.
  __________________
   
 2. 23 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 3. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  canım eline sağlık bende çok var ağustosun 6 sında randevu aldık bursaya gidicek.ameliyat diyorlar.verdiğin bilgiler çok işime yarayacak.
   
 4. 23 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 5. selda71

  selda71 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  canim benim gelmis gecmis olsun...
  eger ki bi faydam olduysa ne mutlu bana
   
 6. 23 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 7. sarxix papatya

  sarxix papatya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.556
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  nasıl bende cok var.kanama yapar cok.nasıl duruyosun.gecmıs olsun canım yaa
   
 8. 24 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 9. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Bende kanama yapmıyor yeni teşhis kondu canım.regl gecikince gebelik zannettim doktora gittim tahlilde birşey çıkmayınca şüphelendi ultrasona girdim orada çıktı.şimdiye kadar hiç etkilemedi beni.bu cumada istanbula gidicem bir doktordan randevu aldık zor bir durum ama uterusun duvarında en büyüğü, ameliyat riskli, uterus zarar görürse bebeğim olmayabilirmiş o yüzden bu ara çok araştırıyorum.
   
 10. 24 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 11. selda71

  selda71 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  gecmis olsun canim,
  bende bi bakim bu konu hakkinda daha farkli biseyler bulursam eklerim
   
 12. 24 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 13. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  bana istanbul ve bursadaki arkadaşlar doktor ve hastane konusunda yardımcı olursa çünkü, sadece netten ve çevremden duyduklarıma göre hareket etmek istemiyorum özellikle bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar varsa ve bilgilendirirlerse sevinirim.
  seldacım sanada teşekkür ederim canım öpüyorum seni.
   
 14. 25 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 15. selens

  selens Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Mart 2007
  Mesajlar:
  342
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Çok geçmiş olsun arkadaşım acil şifalar dilerim..
   
 16. 25 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 17. BUKKETT

  BUKKETT Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  38
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bendede var doktorum şimdilik hiçbir şey yapma dedi bekliyoruz bakalım inşallah kötü bir şeye dönüşmez
   
 18. 26 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 19. zxuxm@rxuxt

  zxuxm@rxuxt Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  769
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Yelizcim nerelerdesin özledim varlığını..Benim de yapabileceğim bişey olursa çekinme a.s.:a015:
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.