n Diim krk :(

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve brandylz tarafından 17 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

17 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : brandylz
  1. brandylz

brandylz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Arkadaşlar merhaba,
    Benim ön tek dişimde küçük bir kırık var ve yaptırmayı çok istediğim halde sonra pişman olma duygusundan dolayı biraz çekimser kalıyorum, gerçi iyi bir doktor bulsam bu çekincem kalmayacak.Kimisi ekleme yaptırabilirsin diyorlar ama kırık küçük olduğu için bu ekleme yapılırken kırığın büyütülmesi gerekir diye düşünüyorum ve ön diş olduğu için ne kadar dayanıklı, sağlam olur. Sürekli düşen kırılan bir diş istemiyorum. Kaplama olursa öndeki diğer dişide feda etmem gerekecek, ve yapay olmasından korkuyorum. Ön dişlerinde bu sorunu yaşayan ve tavsiye edebileceğiniz bir doktor var mı? Bana akıl verirseniz sevinirim :1hug:

2. 17 Temmuz 2009
  3. Asmin

Asmin Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    193
    Ödül Puanları:
    153
    kucuk bir kirik diyorsun
    benim on 4 disim dokuldu
    bildigin catir cutur kirilarak dokulduler
    ve kalanlari ile dahi dolgu yaptirdim 4 tane guzel on disim var su an.
    istersen doktor tavsiyesi verebilirm anadolu kazasker tarafinda.
    gidip doktorla konusmadan bilemezsin nasil olabilcegini.
    ama dis kirigi de hic hos bir goruntu degil bence.

4. 17 Temmuz 2009
  5. TatLiGaci

TatLiGaci Heidi ve kankileri Üye

Beğenildi:
    70
    Ödül Puanları:
    203
    Bir arkadaşım kırılmış dişine ekleme yaptırdı,öyle düşme sorunu falan olduğunu sanmıyorum..

Benim de çocukken ön dişim kırılmıştı..Damakta zedelenme de yapmış,bazen abse yaparak beni çok rahatsız ediyordu..18 yaşımı doldurduktan sonra yani çene yapısı gelişimini tamamladıktan sonra,sorunlu olan dişim çekildi ve şahane 4 tane porselen kaplama yapıldı.

Birkaç diş hekimine danışarak sana uygun gelen tavsiyeye uyarsın...

6. 17 Temmuz 2009
  7. Sarissa

Sarissa uyudun uyanmadın olacak.. Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    148
    ekleme muhtemelen yeterli olur ama kaplamalar da eskisine göre daha estetik artık

8. 17 Temmuz 2009
  9. emilia

emilia Emina Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    bence hiç yaptırma benimde ön dişlerim küçükken tırnak yediğim için bi acayip ama ben alıştım böyle önceden çok takınyılıydım... ama kaplamada kendi dişinin yerinin tutmuyor çevremden biliyorum dolgular filan onlarda düşüyor yemek yerken artık kaplamalarım düşcek diye paniklersin yanii sen bilirsin yinede

10. 17 Temmuz 2009
  11. kar

kar içim buz tutmuş.. Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    merhaba canım oncelıkle sakın panık yapma ve uzulme ınankı herseyın caresı varsdır ..arkadasımında dısı oyleydı nısantasında bı doktora gıttı ve yapdırdı sadece kırık yere ılavetten dıs yapılıyo kesınlıkle dısın ne kırılıyo ne de kucultuluyo ıyı bı doktorla konus ınan yapıldıkdan osnrakı halı super olcakdır gecmıs olsun...

12. 17 Temmuz 2009
  13. sweet33

sweet33 ruhsal dinlenmede Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    benımde on ıkı dısımın arasında çürük vardı ve dolguluydu daha sonra dolgum dustu ve arası acık kaldı uzun bi aramadan sonra çok harika bir dişçi buldum ve sadece ön iki dişimi eskisinden daha iyi ve kimsenin farketmeyecegı bi hale getirdi gittiğim doktorların hemen hemen hepsi 4 dişinde gider dediler sakın onlara inanma bende az kalsn 4 dişimi birden feda edicektim ama sağolsun doktorum uzun ugraslardan sonra hallettı diş konusunda cok sorunlu bir indanım 2 yıldır dişçimden vazgecmıyorum ayrıca dişçi fobimde vardı oda kayboldu sayesınde maalesef istanbuldaymıssın keşke mersinde olsaydın dişçimi şiddetle önerirdim umarım istediğin gibi yaptırırsın dişlerini

14. 18 Temmuz 2009
  15. _allure_

_allure_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    kaplama nerden çıktı...kırığın derecesine göre kompozit dolguyla çok rahat halledilebilir...

16. 18 Temmuz 2009
  17. brandylz

brandylz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Arkadaşlar öncelikle fikirleriniz için teşekkür ederim. Aslında kaplama yapılacak kadar büyük bir kırık değil, ve açıkçası yapay olmayacak bir uygulama olsun istiyorum. Mesela ön dişi kaplama yapılmış arkadaşlarım var ve güldüklerinde belli oluyor, ayrıca zamanla diş etindeki morarma bundanda korkuyorum. Birde güldüğümde biraz diş etim görünüyor bunun içinde diş etinde çekmek yapıyorlarmış sanırım ama ne kadar sorunsuz olduğu konusunda çok düşünceliyim. Kaplamadan çok yalnızca dişlerin ön yüzü hafif oyularak kapakçık tarzı lamine diş takılıyormuş sanırım aslında daha çok bu uygulamayı düşünüyorum. Bu tarz bir uygulama yaptıran var mı aranızda?

18. 18 Temmuz 2009
  19. brandylz

brandylz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76

Arteria, kompozit dolgu derken dişin eksik olan kısmının doldurulması gibi birşeymi? Çünkü bi çok kişi kaplama yaptırabilirsin diyor ama bunun için belkide diğer dişimdende vazgeçmem gerekecek. Bu bahsettiğin dolgu sadece dişi tamamlama gibi birşey mi? Eğer o tarz birşeyse düşme ihtimali çok gibi değil mi? Sürekli gittiğim bir dişçim var yalnız estetik diş ile uğraştığını düşünmüyorum, küçük bir yer çünkü. Yalnızca estetik diş ile ilgilenen yerlere başvurmam en iyisi sanırım. Ama korkum istediğim gibi olmayıp sonra pişmanlık yaşamam.