NABOTHİ Kistleri

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve yaren_76 tarafından 2 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  2 Haziran 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  NABOTHİ KİSTLERİ

  [​IMG]

  Resim 1. Servikste Nabothi kistleri (Sarı ok). Naboth kistleri rahim ağzı yani "serviks"te bulunan küçük kistik oluşumlardır. Bu kistler Naboth folikülü, Nabotian kisti, epitheliyal inklüzyon kisti ya da retansiyon kisti olarak da isimlendirilirler. (Aynı zamanda Nabot veya Naboti kistleri olarak da yazılıp okunabilirler)

  Boyları 2 ile 10 mm arasında değişmekle birlikte bazan bir kaç santimetreye kadar büyüyebilirler. Kistin içi "mukus" adı verilen sarı-beyaz renkli sümüğümsü ve yoğun bir sıvı ile doludur.


  [​IMG]

  Resim 2. Nabotian kistinin Transvaginal ultrason altındaki görünümü. Bu kistler bazan basit jinekolojik muayenede görünmemelerine rağmen vajen içinden yapılan (Transvaginal ultrason) ile tespit edilebilirler.


  Serviks, uterus (rahim) ile vajen arasında bir geçiş bölgesi olup yapı olarak her iki organdan da farklılıklar gösterir.

  Servixin görevi vajendeki mikropları bir süzgeç gibi süzerek rahim içine geçişleri önlemektir. Ayrıca gebe kalabilmede (fertilitede), gebelikte ve doğumda da çok önemli fonksiyonlar içerir.

  Nasıl oluşur?
  Serviks kanalı normalde mukus salgılayan ve Naboth adı verilen salgı bezleri ile döşenmiştir. Bu salgı bezlerinin dışarıya açılan ağızları "metaplazi" adı verilen normal bir süreç neticesinde normal hücre tabakası ile kaplanır ve tıkanır. Bu değişimin sonucunda Naboth bezlerinin salgısı dışarıya akamaz ve bez şişmeye başlar. Salgı biriktikçe bez genişlemeye başlar ve rahim ağzı üzerinde yüzeyden kabarık küçük ksitik bir oluşum halini alır.

  Muayenede yüzeyden kabarık soluk renkli kabarcıklar olarak görülür. Bazan yalnızca ultrason incelemesinde fark edilebilir. Kistler tek ya da gruplar halinde birden fazla sayıda olabilir.

  Kist oluşumuna neden olan bu değişimin en önemli nedeni doğum yapmış olmaktır. Kistler genelde üreme çağındaki doğum yapmış kadınlarda görülür ve normal bir bulgu olarak kabul edilir. Naboth kistleri menopoz sonrası dönemde serviks üzerini kaplayan mukoza tabakasının incelmesine bağlı olarak da görülebilir. Daha az rastlanılan bir diğer neden ise kronik serviks enfeksiyonudur.

  Bulgular
  Naboth kistleri genelde herhangi bir bulgu vermez. Teorik olarak her kadında da bulunur. Bazan çok büyüdüklerinde sürekli bir vajinal akıntı ve rahatsızlık hissi yaratabilirler.

  Teşhis
  Teşhis başka bir şikayet nedeniyle yapılan ya da rutin muayene sırasında konur. Hemen her zaman normal muayene bulgusu olarak değerlendirilir.

  Çok nadiren boyutlarının çok büyük ya da görünüşünün alışılmışın dışında olduğu durumlarda kolposkopi eşliğinde biopsi gerekebilir.

  Naboth kistleri kronik oluşumlardır ve tedavi edilmedikleri takdirde kendiliklerinden kaybolmazlar.

  Tedavi
  Normal muayene bulgusu olarak kabul edildiklerinden genelde tedavi gerekmez. Şart olmamakla birlikte yakma ya da dondurma tedavisi uygulanmasının bir zararı yoktur.

  Önlem
  Normal muayene bulgusu olarak kabul edildiklerinden oluşmalarına engel olmak için bir önlem almak gerekmez. Özellikle bir takım enfeksiyonların kronik hale geçmeksizin tedavi edilmesi önemlidir.

  Naboth kistleri normal oldukları ve şikayet yaratmadıkları için doktor muayenesi gerektirmezler, ancak cinsel yönden aktif kadınlarda herhangi bir yakınma olmasa dahi yılda birkez rutin check-up için jinekoloğa gidilmesi ve jinekolojik muayenelere de Smear testi 'nin ilave edilmesi önerilmektedir.
   
 2. 12 Haziran 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  yasakkelimeşutarafagitti
   
 4. 2 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. EU3

  EU3 Guest

  yarencim seninle hep bir yerlerde yolumuz kesişiyor. bu güzel bilgilerden ötürü teşekkürler. içimi rahatlattın.bu kistten bendede varmış.ama doktor hiç ellemeyelim dedi.bakalım zamanla kontrol altında tutacak.
   
 6. 2 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 7. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  bendede farklı bir kist yumurtamda oluştu,bu ay ilaçla kayboldu canım
   
 8. 3 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 9. EU3

  EU3 Guest

  Benım bır arkadaş rahimde kist olmaz.miyom olur dedi.bu canım sıkılmıştı.senin yazınla doktorumun anlattıkları pekişti.çok saol.
   
 10. 3 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 11. rxuxyagibixsxeker

  rxuxyagibixsxeker Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.039
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  teşekkürler faydalı bilgiler için