Nafaka arttırımı

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve gelincik8152 tarafından 26 Şubat 2009 başlatılmıştır.

26 Şubat 2009
    Konu Sahibi : gelincik8152
  1. gelincik8152

gelincik8152 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Öncelikle şunu belirtmeliyim aşağıda yazılanlar eşimin ağzıyla yazılmıştır.

Eski eşimle 2003 yılında ayrıldık. 2002 doğumlu bir kızım var. Mahkeme velayeti anneye verdi. Her ay 150 tl çocuğa nafaka veriyorum. 2.evliliğimi duyunca nafakayı arttırmamı yoksa dava açacağını söyledi. O zaman aylık net maaşım 800 idi ve en çok 200 verebileceğimi söyledim. Kabul etti ki 2 sene sesi çıkmadı fakat şimdi avukatla görüştüğünü ve en az 400 tl alabileceğini mesaj attı. Benim gelirim net 1200 tl. İkramiyeyle 1700 oluyor.
    Evliyim ve 7 aylık bir kızım var. Eşim çalışmıyor.
    Evim kira 450 tl.
    Aylık faturalarım (su elk vs) 300 tl.
    Arabam var aylık masrafı 300 tl. kanser hastası annemle uğraşıyorum hastaneye götürüp getirme falan.
    200 tl de nafaka veriyorum.
    Mutfak harcamalarım da 300 tl.

Dava açarsa ne kadar nafaka alabilir?
    Mahkeme işyerimden net gelirimi mi ister? Boşanırken net gelirime göre nafaka bağladılar. 2003 de 600 tl idi Hakim 4 de 1 ini nafaka bağladı.
    Kızım şimdi 7 yaşının içinde Aralıkda dolduracak. Velayet davası açarsam alma şansım olur mu?
    Kızıma ödediğim nafakanın ona harcandığını düşünmüyorum. Bir keresinde kızıma annene senin için para yatırdım annenden iste dediğimde ooo baba o yerini buldu bile teyzemin dersane parasına gitti dedi. Bu yüzden nafakayı arttırmamı istiyor çünkü şimdi başka bir şehirde üniv. okuyor tabi 200 yetmiyor. Bu arada eski eşim çalışıyor yaklaşık 1000 tl maaşı var.

2. 2 Mart 2009
    Konu Sahibi : gelincik8152
  3. kezbanm

kezbanm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    eşinizin eski eşi çalışıyor bu göz önünde bulundurulur.Diğer gerekçelerinizide savunmanızda ileri süreceksiniz.Yine velayeti almak için güçlü sebepleriniz olmalı.Karşı tarafın istediği miktar olmasa da nafaka bir miktar artırılabilecektir.