nafaka davası hakkında avukat arkadaşlardan yardım

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve baxsxakeylxuxl tarafından 21 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

21 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : baxsxakeylxuxl
  1. baxsxakeylxuxl

baxsxakeylxuxl Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merba arkadaşlar, benim 2 sorum olacak birincisi aslında bi arkadaşımın sorusu,arkadaşım 2001 haziran ayında eşinden ayrılmış ve bir kızı var hakim kızına o tarihte 50 ytl nafaka bağlamış fakat eşi bu nafakayı bir defa bile ödememiş şuan arkadaşım eşine bundan dolayı bir dava açmak istiyor,öğrenmek istediği bu davayı kazanırsa toplam ne kadar para alabileceği bide eşi zaman zaman kızına hediyeler almış bilgisayar,bisiklet gibi hakimin bunları nafaka gibi değerlendirme gibi bir olasılığı olup olmadığı yardımcı olursanız çok seviniriz.ikinci sorum ise benim sorum bende iki hafta önce eşimden büyük zorluklar neticesinde ayrıldım,dava yı önce çekişmeli açmıştım fakat araya birilerinin girmesiyle anlaşmalı boşanma yaptık,bu anlaşmalı boşanmada ben maddi manevi hiç bir tazminat nafaka yada zinet eşyası talebim olmadı tek derdim ondan kurtulmak ve kızımın velayetiydi kızımın velayetini aldım ama eşim kızımada hiç bir şekilde nafaka ödemeyecek,önceleri bunların hepsiyle baş edebilirim diye düşünüyordum ama şimdi kızıma nafaka davası açmak istiyorum sizce kazanma ihtimalim var mı eğer kazanamazsam hiç uğraşmak istemiyorum çünkü eşimin pisliklerinden bıktım artık zaten halen telefonla tehtit ediyo bunun içinde savcılığa baş vurmak istiyorum oofff oofff ne çok derdim var ya yardımcı olurasanız çok sevineceğim şimdiden teşekkürlera.s.

2. 21 Mayıs 2008
  3. quantum

quantum Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba...ilk sorunuzda arkadaşınızın ödenmeyen nafaka nedeniyle dava açmak istediğini belirtmişsiniz ancak burada dava açılmaz arkadaşınız söz konusu iştirak nafakasına hükmedilen ilamı(kararı) icraya koyabilir ve ne zaman karar verilmişse o tarihten itibaren işleyecek faizi ile alır..dava açmanıza gerek olmadığı için(zaten hediyeler nafaka değildir,nafaka sayılmaz) böyle bir değerlendirme olmayacaktır.
    sizin sorunuz ise kızınız rüşt yaşına(18 yaş) girmediği müddetçe iştirak nafakası davası açabilirsiniz ve kazanırsınızda...Ayrıca kendiniz içinde boşanmadan sonra 1 yıl içinde maddi-manevi tazminat+nafaka talebinde bulunabilir dava açabilirsiniz.....

4. 22 Mayıs 2008
  5. avukat1988

avukat1988 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    doğru söze ne denir üstadım cvp vermis eksik kalmıs birsey varsa yardımcı olmaya calısayım demistim ama gerek kalmamıs tesekkür ederim ben de kendi adıma

6. 30 Haziran 2008
  7. banu77

banu77 Guest

merhaba bende eşimle şu an boşanmak üzereyim bana 150 ytl nafaka bağlandı ama onun beni aldattığını ıspatlarsam yada şu an hem sigortalı hemde sigortasız 2 işte çalışıyor bunu yani sigortaasız çalıştığını ıspatlarsam nafaka değişirmi
    teşekkür ederim

8. 2 Temmuz 2008
  9. gxuxlcee

gxuxlcee Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Nafaka miktarının artırılmasını istiyorsan nafaka artırımı davası açman gerekiyor.Eşinin seni aldatmış olması bu davaya etki edicek bir neden değil.Mahkeme eşinin mali durumunu ve senin mali durumunu ve günümüzün genel ekonomik koşullarını dikkate alarak ya davayı kabul edecek buna uygun olarak uygun bir nafaka arttırımına gidecek yada davayı reddecektir.Eşinin 2 işte çalıştığını ispat etmen önemli.a.s.