nafaka ile ilgili

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve ulkuerkenci tarafından 21 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

21 Ağustos 2006
    Konu Sahibi : ulkuerkenci
  1. ulkuerkenci

ulkuerkenci Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Merhaba arkadaşlar!mahkeme tarafından oğluma ödenmesi gereken nafaka ücretini,ödememek için çeşitli saçmalıklar yapıyor.Bu konuda mutlaka avukat mı tutmam gerek.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.Bir de başvurmam için ödemenin ne kadar süre gecikmiş olması ya da en son ne kadar sürede baş vurabilirim.teşekkürler....

2. 21 Ağustos 2006
  3. taydin

taydin Guru Üye

Beğenildi:
    1.420
    Ödül Puanları:
    363

merhaba ülkü,
    nafaka yükümlülüğünü bir kere dahi aksaymış olması, gününde ödememmiş olması senin cebri icraya başvurman için yeterlidir. bu konuda illa bir avukata başvurman gerekmiyor. boşanma davasında verilen kararı ( mahkeme kararının bir suretini) icra takibine konu yapabilirsin. avukat tutmayacaksan gerekli bilgiyi icra müdürlüklerinden alabilirsin.

4. 21 Ağustos 2006
  5. ulkuerkenci

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Teşekkürler sevgili Taydin...

6. 5 Eylül 2006
  7. sincera27

sincera27 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba
    öncelikle aynı sorunu paylaşıyoruz ben de çocuğum için belirlenen nafakayı alamıyorum oda her türlü yola başvuruyor.Ben bir süre bekledikten sonra icraya başvurmayı düşünüyorum ama ne olursa olsun güçlü ol.
    ben eynı sorunu yaşayan insanların bir yerde birbirlerine destek olmaları gerektiğine inanıyorum tanışmak isterim

8. 7 Eylül 2006
  9. ulkuerkenci

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sevgili Sincera,paylaşımın için teşekkür ederim.''Hayat her şeye rağmen çok güzel '' bu benim misyonum oldu.Tanışmak üzere...

10. 8 Eylül 2006
  11. de facto

de facto Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Hanımlar,
    nafaka yükümlüğünü yerine getirmeyen eşiniz hakkında icra yoluna başvurmanız gerektiğini sayın taydin belirtmiş buna ek olarak;
    avukat yardımı almanızı ancak mal durumunuz vekalet ücretini karşılamaya elverişli değilse bulunduğunuz il "adli yardım bürsou"ndan avukat talep edebilrsiniz. Başvurunuz değerlendirmeye alınır uygunsanız size hemen bir avukat tayin edilir.

12. 26 Eylül 2006
  13. zeytin1955

zeytin1955 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sevgili sincera ve ülkücüm...Umarım boşandığınız eski eşleriniz memur veya ücretlidir..emeklide olabilir..yeterki bildiğiniz düzenli bir geliri olsun..İcraya başvurulup nafakayı düzenli olarak alırsınız..Maaşı yokta mal varlığı varsa ;ödemediğinde haciz yapılması ve satış gibi işlemlerin yapılması gerekir...
    İcra işi teknik bir konudur, sizin uğraşmanızı tavsiye etmem..
    DE FAKTO Arkadaşımın da dediği gibi adli yardım almanızı gerktirecek şartları taşıyorsanız Barodan avukat tayin edilebilir..ama olmadığında bana kalırsa icra takibini avukatla yapın..Kolaylıklar dilerim canlarım....

14. 14 Kasım 2006
  15. inci

inci Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    sevgili zeytin1955 eşim nafaka vermemek için çeşitli senaryolar uydurup kusurlu taraf etmeye çalışıyor sizce nafaka vermemenin halleri nelerdir ve bana msnl adresimden lütfen ulaşırmısınız XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

16. 14 Kasım 2006
  17. zeytin1955

zeytin1955 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sevgili İnci..başka arkadaşlara verdiğim cevaptan sende faydalanmışsın..özel bir sorun olmadıktan sonra genel bilginin burdan paylaşılmasında diğer arkadaşlarda yararlanabileceğinden fayda var sanırım..Özel olarak bilgilenmen için sana adresinden yazdım..

genel olarak cevap vermem gerekirse boşanma davası devam ederken ekonomik olarak zayıf olan eşe bağlanan, tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakası tarifinden de anlaşılacağı gibi ; boşanma davası açıldığında ekonomik yönden zayıf olan diğer eşe geçici olarak bağlanır.. Bu nedenle nafaka bağlanan eşin ekonomik durumunun daha iyi olduğu, çalışmıyorken çalışmaya başladığı, başka birisiyle karı koca gibi yaşadığı tespit edildiği gibi sebepler ispat edildiğinde kesilebilir..

18. 16 Kasım 2006
  19. lale

lale Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba zeytinciğim şimdiden teşekkürler yardımına.4 çocuğum var velayetleri 3 nün bende şu an 2si babada ama ona bağlanan nafaka bende vicdanen rahat değilim ona harcıyorum bunu ispatlayamam fakat eski eşim talep edebilirmi kızımın onda kaldığını ispatlarsa geri ödenmesini ayrıca devlet memuru tazminat davasını kazandım geçen yıl çalıştığı okul değişmiş 1 yıl önceki mahkeme kararı olmasına rağmen otarihten itibaren kazanılmış hakkımı faiziyle alırmıyım çocuğumun velayetini alırmı onda kaldığı için?teşekkürler