nafaka ... lütfen yardım

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve dilaraugur tarafından 10 Ocak 2010 başlatılmıştır.

10 Ocak 2010
    Konu Sahibi : dilaraugur
  1. dilaraugur

dilaraugur Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    iyi akşamlar. ben bir konu hakkında yardımınıza başvurmak istiyorum. annemle babam 10 yıl önce boşandılar ve babam 10 yıldır nafakasını ödemiyor. ben 18 yaşımı doldurdum. bu 10 yıllık nafakayı talep etmem için ne yapmam gerekiyor? nereye başvurmalıyım bir yol gösterirseniz çok sevnirim. birde o zamanlar annem nafaka talep etmediği için hakim en düşük nafakayı yazmış aylık 20tl sanırım. onu nasıl yükseltebilirim? ama ilk önce geçmiş yıllara dönük olan 10 yıllık nafakayı nasıl alabilirim. şimdiden teşekkürler. mesajınızı en kısa zamanda bekliyorum .

2. 12 Ocak 2010
  3. reneta80

reneta80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Arttrırm geçmişe yönelik olur mu bilmiyorum ama sanmıyorum. Mali durumun değişmesi gerekli zaten her halukarda. Ayrıca davayı annenin açması gerekli. 10 yıl zamanaşımı var( ilamlı takip yapılabilir). Acele et.

4. 16 Ocak 2010
  5. EgeDenizi

EgeDenizi Yazı İşleri Müdürü =) Pro Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Nafakanın artması için nafaka artırma davası açman gerekli.Reşit olduysan artırma davasını sen de açabilirsin (Reşit olman için sadece yıl olarak 18 yaşını doldurmuş olman yetmiyor,ay ve gün olarak da doldurmalısın).Eğer reşit olmadıysan annen dava açabilir. Eskiden kalan nafakaların için ise icra takibi yaptırabilirsin.

Son düzenleme: 16 Ocak 2010