Nalan

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve kalemkitap2 tarafından 24 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  24 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 1. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.004
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  15.11.1973 Eskişehir 'de doğdu. 3 yaşından sonra Eskişehir 'den İstanbul'a geldi. İlk okula İstanbul 'da başladı; son sınıfa kadar İstanbul'da okudu. Babasının polis olması nedeniyle Afyon’a tayini çıkınca ilk okul son sınıfı Afyon'da bitirdi. 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Musiki Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi Kanun öğrencisi olarak orta okula başladı. Lise ve üniversite öğrenimine aynı okulda devam etti. Alaaddin Yavaşça ve Bekir Sıtkı Sezgin hocaları arasındaydı. Klasik Türk Eğitimini bu okulda tamamladı. İlk sahne deneyimine Beşiktaş Sokak Barda okul arkadaşlarından kurulu bir grupla başladı. 1992’de Eurovizyon şarkı yarışmasına katıldı. Bu arada kendisi beste çalışmalarına ağırlık verdi. İlk albümünde yer alan "Son Kez Öp" adlı parça bu dönemde bestelenmiştir.

  1993’te Ataköy Regatta, Twins barda sahne almaya başladı. O dönemlerde Garo Mafyan hazırladığı bir albüm için solist aramaktaydı. Çalıştığı barda Nalan'ı dinleyerek albümünü okumasını istedi. İlk albüm 1994'de "Of Aman" adıyla piyasaya çıktı. 800.000 'lik satışla o dönemde çıkan albümler içinde en başarılı albümdü.

  1995’de 2. albümü "Can suyum" müzik severlerle buluştu. Tiraj olarak o dönemin en çok satan albümlerindendi. "HADi YARiM" adlı parça 7'den 70'e herkesin dilindeydi. Bu albümünde Garo Maftan müzikleri üzerine dört tane şarkı sözünü kendisi yazdı. İlk albümümde de son kez öp adlı şarkısının söz ve müziği de kendisine aitti. İkinci albümle beraber Garo Mafyan 'a ait olan M&B adlı prodüksiyon şirketi olan bağlarını kopardı. Bundan sonraki müzik yaşantısına kendi kanatlarıyla uçmaya karar verdi.

  1997 yılında çıkardığı "USUL USUL" adlı albümü kendisi için bir dönüm noktası olmuştur. Çünkü beste ve sözleri kendisine ait olan 7 parça vardı. 700.000'i aşan bir satışla’’ Usul Usul, Yaralandım, Farzet, Canımsın’’zamanın hit parçaları olmuş Nalan klasikleri arasına girmişti.

  2000 yılında Kiss Müzik etiketiyle piyasaya çıkan "NALAN" adlı albümü grafiğini daha da yükseltmişti. Sök Kalbini adlı parça dillere marş olmuştu.

  2002 yılında Universal Müzikle iki yıllık sözleşme imzalayarak "NALAN" adı ile piyasaya sürülen ve bütün müzik listelerinde aylarca 1 Numara olan 'ACEMi BALIK" adlı şarkıyla sevenleriyle bir kez daha buluştu.

  2003 yılında Nalan yine Universal Müzik yapımcılıkla piyasaya çıkardığı’’ CAYIR CAYIR ‘’adlı albümü de müzik severler tarafından büyük beğeni topladı. Güzel sesinin yanında bir de besteci kimliğine sahip olan Nalan, bu özelliğini her geçen albümde daha fazla gözler önüne seriyordu.

  Bu arada ilk albümle beraber gelen Of Aman lakabı da artık unutulmaya başladı.