Namazla Yeniden Doğdum -Yaşar Alptekin

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve Zehranur tarafından 7 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  7 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zehranur
 1. Zehranur

  Zehranur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  84
  Ödül Puanları:
  113
  [​IMG]


  Üç yaşındayım. Namazdan önceki yıllarımı yaşanmış saymıyorum.”
  “Eski hayatımdan bugüne pişmanlıklar, günahlar ve acılar kaldı.”
  “Hidayet yolunda ilerlemek, Rabbimin bana bağışladığı en büyük lütuf…”
  “Namaz, muhteşem bir ibadet, En Büyük Sevgili’yle buluşma.”

  Ünlü manken ve sinema oyuncusu Yaşar Alptekin, gözyaşıyla kıldığı ilk namazında nasıl değişim yaşadı?

  Birçok gencin hayalini kurduğu şöhret, para ve eğlencenin zirvesindeyken neden hepsini terk etti?
   
 2. 7 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zehranur
 3. Zehranur

  Zehranur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  84
  Ödül Puanları:
  113
  [​IMG]  Manken Yaşar Alptekin, Dost Tv’de Hidayet Öyküsünü Anlattı
  Geçtiğimiz yıllarda hidayete erip namaza başlayan manken ve dizi oyuncusu Yaşar Alptekin, Dost TV’de dönüş öyküsünü anlattı.

  Ünlü iş adamı Sakıp Sabancı’nın cenaze namazına gittiğinde ölümden çok etkilenip kendisini sorgulayarak namaza başlayan Yaşar Alptekin, Cemil Tokpınar’ın “Müminin Miracı Namaz” programında soruları cevapladı.

  “Kendimi üç yaşında kabul ediyorum. Namazsız geçen yıllarımı yaşanmış saymıyorum. 42 yıl suya yazı yazmışım ve ömrümü boşa harcamışım” diyen Alptekin, programda, namaza başlama süreci, hidayetin ilk günleri, eski hayatıyla yeni hayatın mukayesesi, gençlere tavsiyeler, namazı dosdoğru kılmanın önemini anlattı.

  Program hakkında konuşan Yaşar Alptekin, şunları söyledi:

  “Bana bir gül bahçesi miras kalmadı. Maalesef ben çöplükte yetiştim. Bunun için bu güzel bahçenin gülünü, dikenini, yaprağını koklayarak seviyorum, kıymetini biliyorum. Yıllardır bu gül bahçesinin içinde veya yanında olan, belki hakkıyla kıymetini bilmeyen veya çöplüğü merak edenlere söyleyecek çok şeylerim var. Şunu unutmayalım ki, dinimiz yaşanmak içindir. Tek başına namaz bile, bize verilen en büyük nimettir. Rabbimizle birlikte olmak, Ona imanımızı yenilemek, adeta tekrar bağlanmaktır.”

  80 dakika süren program 6 Mayıs 2007 Pazar günü, Dost TV’de, saat 22:00'de yayınlandı.

  http://www.namazladirilis.com/modul.php?yid=176&bl=10
   
 4. 7 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zehranur
 5. Zehranur

  Zehranur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  84
  Ödül Puanları:
  113
  [​IMG]  Yaşar Alptekin, hidayete erişinin kitabını yazdı

  SEVİNÇ ÖZARSLAN
  Yaşar Alptekin’in mankenlik dünyasından neden elini eteğini çektiğini üç yıldır televizyon programlarında dinliyor, röportajlarında okuyoruz. Ama Nesil Yayınları’ndan yeni çıkan kitabı, onun yaşadıklarını yakından öğrenmek isteyenler için ibret verici hikâyelerle dolu.
  Bir insanın nasıl dibe vurduğunun ve sonra nasıl yukarı sıçradığının en yakın örneği Yaşar Alptekin’dir herhalde. Dikkat çeken bir gençti. Erken yaşlarda mankenliğe başladı. Dizilerde, sinema filmlerinde oynadığı rollerle hemen fark edildi. Tekliflerin sonu gelmedi. Paranın, pulun en âlâsını kazandı. Kendisinin deyimiyle, doğduğu yer olan Tekirdağ Şarköy’e taksiye atlayıp gidecek kadar kazanıyordu; ama bir yandan da paralar hızla akıp gidiyordu. (İstanbul’la Şarköy arasının 245 kilometre olduğunu hatırlatalım bu arada!) Şan, şöhret, gece hayatı derken hiçbir şey onun hızını kesmiyordu. Ve sonunda 42 yaşına geldiğinde, yani üç sene önce yanlışlarla, hatalarla ve günahlarla dolu hayatını geride bırakma kararı aldı. Alptekin, çıktığı televizyon programlarında ve röportajlarda mankenliği neden bıraktığını ve hayatının yeni rotasını zaman zaman anlatıyor. Ama Nesil Yayınları’ndan yeni çıkan “Namazla Yeniden Doğdum” kitabı onun hayatını, hislerini daha yakından öğrenmek isteyenler için gerçekten ibret verici hikâyelerle dolu. Eyüp Mezarlığı’nda sabahlanan günler, gecenin ikisinde Kozyatağı Mehmet Çavuş Camii’nin önünde beklediği üç saat, camiye alınmama korkusu, Bostancı-Eyüp Camii arasında dokunan mekikler, motosikleti ve üzerinde deri montuyla abdest almak için gittiği cami avlularında karşılaştığı tepkiler, çocukluğundan bu yana namaz kılamamanın acısının ne anlama geldiği, Tokat’ta bir genç tarafından eline sıkıştırılan mektup... Alptekin, şu anda 45 yaşında ve geçen 40 yılını cahiliye dönemi olarak adlandırıyor. Bu nedenle kitabının adına da “Namazla Yeniden Doğdum” diyor.

  Kitapta en önemli noktalardan biri,Alptekin’in çocukluğunu anlattığı bölümler. Dişlek dişleri, kalın dudakları ve adı nedeniyle her zaman alay edilen bir çocuk olması, onu inanılmaz derecede büyük bir yalnızlık duygusu içerisine gömmüş. Bu duygunun, bastırılmışlığın getirdiği patlama ve kendini ispat etme psikolojisiyle şu anda geride bıraktığı dünyanın içine dalmış. Yine bu dönemde anne ve babasından görmediği sevgi, kitapta üzerinde hep durduğu konulardan biri. Bu nedenle satır aralarında anne-babalara ‘çocuklarınıza sevginizi göstermekte cömert olun’ çağrısında bulunuyor. Alptekin’in tüm bunları yaşarken en büyük korkusu ise birilerinin geçmişini önüne getirip sunması. ‘Benim o günahlarımı bana koz olarak kullanacaklar mı!’ duygusu. Vaktiyle Necip Fazıl’a da bir gün imalı sözler ve alaycı bakışlarla “Senin eskiden ne olduğunu biz biliriz.” demişler.“Ben geçmişimi çöpe attım. Çöpü karıştıran da kedi köpektir.” cevabını veren Kısakürek, Alptekin’in zorladığı, ama açamadığı kapıyı açmasına vesile olmuş böylece.

  Bir son gibi gözükse de aslında dibe vurmak bir başlangıç. Dövüş Kulübü’nün kahramanı Tyler Durden’in dediği gibi, dibe vurmak bir günlük iş değil asla! Çıkmak da bir günde olmuyor haliyle. Peki şimdi ne mi yapıyor kendisi? Bir taraftan kendini geliştirmeye devam ediyor, diğer taraftan da yaşadıklarını özellikle gençlere örnek olması için anlatıyor. Fıstıkağacı’ndaki Prestij Alışveriş Merkezi’nin en üst katındaki Teras Cafe’de gençlerle buluşup onların sorularını cevaplandırıyor.

  --------------------------------------------------------------------------- ----

  Kendimi Almancı gibi hissediyordum

  Yaşar Alptekin, kitapta, sanat ve moda dünyasında geçirdiği dönemlerde kendisini Almancılar gibi hissettiğini anlatıyor. Bir dönem Almanya’da çok fazla dışlanan ve memleket hasretiyle ülkelerine gelen o insanlara söylenen “Almancıya bak” sözünde olduğu gibi bir yabancılık yaşamış içinde. “Hâlâ daha zaman zaman öyle hissediyorum. Her ne kadar sanatçı ruhum varsa da, klasik sanatçıdan biraz daha farklı. Türkiye’de sanatçı normlarının dışında bir adamım. Çok ulaşılmaz bir insan gibi davranmadım.” diyor. Yirmi yedi senelik mankenlik hayatında meslekten hiçbir arkadaşı olmamış Alptekin’in. İkiyüzlülük, riyakârlık, yanındakinin ayağına çelme takma, insanları küçülten davranışlara şahit olmak, onu moda dünyasından soğutmuş. Hatta bazen öyle tuhaf duygular içine girmiş ki, muhabbet edilen masadan kesinlikle kalkmazmış. Çünkü her masadan kalkanın arkasından konuşulduğu için, ihtiyacı olduğu halde, arkamdan konuşulur korkusuyla masaya çakılır kalırmış. Alptekin, bu dönemlerini kitapta “Paranoyalarım ve Ben” başlığı altında aktarıyor. Bu süreçte herkesten şüphelendiğini, “Ünlü olduğum için bana böyle diyorlar. Aslında senin kuyunu kazmak için fırsat kolluyorlar” psikolojisi ile hareket ettiğini ifade ediyor.

  http://cumaertesi.zaman.com.tr/?bl=8&hn=4432&sy=20060909
   
 6. 7 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zehranur
 7. EU3

  EU3 Guest

  Gel, ne olursan ol yine gel. Binkere tövbeni bozsanda gel...(Hz. mevlana)
   
 8. 7 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zehranur
 9. BenCano

  BenCano ~HürGeneral~ Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.257
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  adına çok sevindim,inşaallah daha birsürü gence örnek olur
   
 10. 7 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zehranur
 11. susi

  susi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2007
  Mesajlar:
  162
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  ''kurnaz olan kişi ahirete hazırlanır''bu sözü duyduğumdan itibaren bu doğru diyorum geçici hayat mı sonsuz hayat mı?
  evet iyi örnek
   
 12. 8 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zehranur
 13. Zehranur

  Zehranur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  84
  Ödül Puanları:
  113
  Yazin cok önyargili olmus,ben birkac filminide seyretmistim mankenkende iyi para kazaniyor diye biliyorduk bircok ünlü gibi.Dönüs yapmasi güzel ve bunu acik olarak söylemesi diger insanlarida bilinclendirmeye calismasida ayri bir güzellik olsa gerek.45 yasina gelmis bir insanin artik daha bir Ahireti düsünmeside iyi oluyor.Sibel canda umreye gittigi zaman bayagi tepki almisti ,neden islami birseyler yapmaya calisan insanlari hemen yerle bir etmeye cabaliyoruz anlamis degilim.Namaz konusu hassas bir konu herkes kilamiyor ama kilanada bari Allah kabul etsin desek bilmem yanlismi olur.
   
 14. 8 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zehranur
 15. cokayipettiniz

  cokayipettiniz Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2006
  Mesajlar:
  219
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  108
  evet zehranurcum bencede yazık namazkıldığını söylemesinin ne gibi sömürgeciliği olabilir ki? inan ben yazıyı okurken ne kadar çok sevindim onun adına ne mutlu dedim oda doğru yolu bulmuş namazına başlamış bende Allah kabul etsin diyorum ne mutlu ona ne mutlu borcumuz olan namazını kılanlaraa.s
   
 16. 11 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zehranur
 17. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.591
  Beğenildi:
  252
  Ödül Puanları:
  163
  Herkesin ibadeti kendinedir. Bunu yargılamak da kimseye düşmez. Evet ilahiyat profları var ama tamamen zıt şeyler yaşayan birinin insanlara gidiş yolunu anlatması çok daha farklıdır. Canlı örnektir çünkü. Yorumunu üzülerek okudum
   
 18. 11 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zehranur
 19. BeLLa

  BeLLa Sevgi neydi?Sevgi emekti Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.390
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  Pardon ,ama siz Yasar Alptekin´in Islamiyet ile ilgili ne bilip bilmedigini nerden biliyorsunuz? Nedir bu ön yargi? O adam sizin deyiminizle "bAs bas ibadet" ediyorsa bile,bunun zarardan fazla yarari vardir bizlere. Bir Müslüman´in görevi daima bildiklerini Müslüman´a ögretmektir,ögreticiliktir...Yasar Alptekin bize bi nevi ön ayak oluyor,bizi yanli$ olana degil,dogru olan yola gitmemiz icin te$vik ediyor, bu mudur $arlatanlik?