Nano-krem 100 Kişiyi Hasta Etti..

Konusu 'Cilt Bakımı Ürün Tavsiyeleri' forumundadır ve busem33 tarafından 8 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  8 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : busem33
 1. busem33

  busem33 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  219
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  NANO-KREM 100 KİŞİYİ HASTA ETTİ..  Teknolojinin ulaştığı son nota olan “nano-teknoloji” kozmetik dünyasının da gözdesi… Ancak bilim adamlarına göre, bu yeni teknik kozmetik alanında “tehlikeli” olabilir..

  İngilterenin saygın gazetesi Daily Telegraph gazetesine açıklamalar yapan nano teknoloji proje sorumlusu Andrew Maynard, bu minik parçaların ciğerlerde başka maddelerle etkileşime girebileceğini söyledi ve ekledi: “Bu ürünleri satın alan kullanıcılar adeta `kobay` olarak kullanılıyor. Testler yapılsa da riskler tam olarak ortadan kaldırılamaz.”

  Geçtiğimiz mart ayında Almanya`da “magic Nano” isimli duş jelini kullanan 100 kişi ciğerleri su topladığı için hastaneye kaldırılmıştı. Üretici firmalar ise kremlerin raflarda yerini almadan önce son derece sıkı kontrollerden geçirildiğini söyleyerek kendini savundu.

  Nono teknoloji kullanan 200 kadar ürün arasında L`Oreal`in Revita Lift maskesi ve Lancome`un Renergie Morpholift ürünleri var. Ayrıca, Boots ve Oxonica tarafından üretilen bazı güneş kremleri de nano teknoloji içeriyor. Son derece küçük birimlerle çalışan nano-teknolojide, 1 nanometre 1 milimetrenin milyonda biri olarak ifade ediliyor. Yani: 1 saç teli 80.0000 nano-metre kalınlığında. arkadaşlar o dediginiz c vitaminli kremi araştırırken bunu buldum bakın
   
 2. 8 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : busem33
 3. gizzem

  gizzem Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  2.449
  Beğenildi:
  959
  Ödül Puanları:
  188
  bunu ben de duymuştum
  özellikle son zamanlarda çok popüler olan mineral fondötenler de önemli bu konuda.çoğu mineral olduğu için sivilceleri geçirdiğini iddia ediyor.ama bir kısmı malesef o kdr küçük pariküller yapmaya başlamış ki fondötenler pürüssüz olsun diye,bu parçacıklar gözenekleri tıkayıp cilt altına nüfus ediyorlarmış.sivilceleri çoğaltıyorlarmış.bu yönde bu markaları incelemişler ve güvenli olan,nano partiküller içermeyenlerin oldugu bir liste hazırlamışlar.benim aklımda şu an id bare mineralsın güvenli oldugu kalmış.ama internetten herhangi bir ürün söylemeden önce bakmak lazım çünkü bu günelik onayını alanlar zaten yanında yazıyor sitelerinde.
   
 4. 10 Mart 2009
  Konu Sahibi : busem33
 5. amazonka

  amazonka Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Mart 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bununla ilgili bir karşı görüşüm var ve külübe üye olan herkezle paylaşmak istiyorum..
  Kozmetikle birlikte ifade edilen "nano tehlike” açıklaması bilimsellikten çok uzaktır. Çünkü söz konusu olan “Nano Teknoloji” bilimsel altyapısı olan ve çalışmalarını bu kriterde ölçütlendirebilmiş ve ispatlamış bir teknolojidir. Yani bilimselliğini ispat etmiş bir teknolojiye karşı anti tez geliştirmek veya karşıt olmak sadece bir fikirden öte olmak isteniyorsa, bu görüşün aynı bilimsel esaslar, ölçütlendirmeler, anlamlı karşılaştırmalar vb. kriterler eşliğinde ispatlanmış olması gerekmektedir.Cilt yapımızı azıcık ta olsa bilen hiç kimse benim gibi o yorumda yazılanlara katılamaz. Cildimiz öncelikle özelliği ve güvenliği olan bir bariyer tabakasına sahiptir. Bu tabaka tıbbi olarak epidermis tabakası olarak adlandırılır.Epidermis deri tabakasının hemen altında olup 5 farklı katmanı içerir. Bu tabakanın altında ise Dermis olarak tanımlanan ve cilt yapısının oluşumunda ve yapısında hayati önem taşıyan bölüm yer almaktadır. Her bir tabaka kendi
  içinde bir kaç kat halindedir. Ve ancak epidermis ve dermis tabakalarından sonra
  vücudumuzun çeşitli organlarını etkileyebilecek kan dokularının bulunduğu tabaka
  yer almaktadır. Yani cildimiz koruyan doğal bariyer o kadar güçlü ki.. öylesine nano parçacıklarının emilmesi kolay değildir. Kaldı ki bilimsel olarak cildin derinliklerine, dermis tabakasına bir maddenin emilebilmesi için bu maddenin hücre zarımız/membranımız tarafından tanınmış olması gerektiği ve bunun için bu
  maddenin hücresel reseptöre sahip olması gerektiği ispatlanmıştır. Ve bu
  özelliğe sadece canlı organizmanın yani insanın hücrelerinde bulunan biyolojik
  olarak aktif maddeler sahiptir. Ve bunları cilt hücrelerimize taşıyan da,
  hücreler arasında bir iletişim sistemi görevini taşıyan hücre membranlarımızdır.
  Bu sistem içerisinde nano ve piko boyutunda olsa dahi hiç bir madde tek başına
  hücrelerimize direkt olarak ulaştırılamaz. Cilt yapısı buna müsait değildir. Dediğim gibi reseptörler ancak insan vücudunda var olan bioaktif maddelerde mevcuttur ve sadece onlar hücre düzeyinde çalışabilmektedir. Geri kalan her şey epidermis düzeyinde kalmaktadır.

  Bugüne kadar dermis tabakasına kadar inebilen ve nanoteknolojiyi bir bilim
  olarak kullanan ve gerçek anlamda nano cilt bakım teknolojisini insanlığı sunan
  sadece Amerika'da yerleşik bir firma vardır. Bu firma, aslında kanser tedavisi için
  üzerinde araştırmaların sürdürüldüğü bio ve nano teknolojinin bir benzerine
  sahiptir. Mühtiş bir teknoloji ve hiç basite alınmaması gerekli. Tıpta, yani
  insan sağlığı alanında kullanılan bu nanoteknolojinin vücudumuza zararlı
  olduğunu söylemek çok yanlış ve önyargılı bir ifadedir. Bununla birlikte,
  bugün nanoteknoloji kullanarak yeni nano parçacıklı ürün üreten pek çok bilinen kozmetik şirketleri (yukarıda bahsettiğim ve nanoteknolojiyi bir bilimsel teknoloji olarak kullanan Amerikan şirket harıç)nanoteknolojiyi bazı kimyasalları nano parçacıklar haline getirmek için ancak kullanmaktadır. Dediğim gibi onların ürünleri maksimum ve lokal olarak ancak epidermis tabakasına işleyebilmektedir. Yani zararı varsa da normal klasik kozmetikler kadar zararı vardır. Daha fazlası söz konusu olamaz.
  Dünyada en son ileri teknoloji olarak bilinen nanoteknolojiyi bu kadar basite indirgememek gerekir. Kaldı ki o kadar geniş bir teknoloji ki kendi içinde farklı kullanım şekilleri ve alanlarına ayrılmaktadır. Çok komplike ama yaşamımıza, sağlığımıza büyük yararları olan bir teknoloji.. Görüşlerin lütfen, insan sağlığı söz konusu olduğunda bilimselliği içine alarak sunulmasına dikkat edelim.. Teşekkürler…