Nasıl Karizmatik Olunur?

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve Elif tarafından 25 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.632
  Beğenildi:
  5.166
  Ödül Puanları:
  438
  Her insanın hayalleri arasında çekici ve güçlü bir insan olmak yatar. Çünkü bu özelliklere sahip olmak, hayat içinde daha rahat yol almak anlamına gelir.

  Özellikle iş hayatında sıklıkla şu cümlelerle karşılaşırız: “Öyle bir karizması var ki, her insan tabii ki onunla çalışmak ister”, “Konuşmaya başladığı zaman etrafına yaydığı elektrik o kadar güçlü ki, insanın dili tutuluyor”, “Konuşmasından oturmasına kadar her yönüyle farklı bir yönetici…” .

  Peki, karizma sahibi nasıl olunur? Sözlük anlamına göre karizma sahibi insan, kişisel büyüleyiciliğini her yönüyle hayatına, yönetim anlayışına yansıtan, insanların örnek aldığı ve etkilendiği insan demek. İlk başta zor gözükse de, karizma sahibi olmak düşünüldüğü kadar zor değil…

  Kişisel çekiciliğin önemi

  Karizmaya ulaşmanın yolu, kişinin çekiciliğini geliştirmesiyle alakalı. Çünkü karizmatik olabilmek ve anılmak her insanın içinde saklı, sadece ortaya çıkarılmayı bekliyor. Eğer insanların size saygıyla birlikte hayranlık duymasını istiyorsanız, içinizdeki cevheri her anlamıyla ortaya çıkarmalısınız. Eğer hayata pozitif, kararlı bir şekilde bakarsanız, emin olun karizmatik insanlara nasıl yaklaşıyorsa size de aynı şekilde yaklaşırlar.

  Aura sahibi olmak şart

  Bazı insanlar karizma kelimesini tanımlamaya çalışırken, “aura” kelimesini kullanırlar. Aura, diğer insanlar tarafından fark edilen kişisel ışık anlamına geliyor. Aura sahibi insanların çevrelerine ışık yaydıklarını ve ışığın insanların daha dikkat çekici tanımlamalarına yol açtıklarını söylenir. Eğer siz de bu etkiyi oluşturmak istiyorsanız, öncelikle düşüncelerinizle, olumlu yaklaşımınızla etki oluşturmanın öneminin farkına varmalısınız.

  Etkinizin farkında olmak

  Yaydığınız elektriğin negatif olabilme ihtimali de var. Düşünceleriniz etrafınıza saçtığınız ışığınıza da yansır. Bu ihtimalden yola çıkarak, nasıl bir insan olarak algılandığınızın bilgisine sahip olmanız gerekiyor. İnsanlar sizi nasıl tanımlıyor, hangi özelliklerinizi seviyor, ya da hangi davranışlarınıza olumlu/olumsuz karşılık veriyorlar? Yanıtlar, etkinizin sınırlarını belirlemekte çok yararlı olacak.

  Özelliklerinizi belli edin

  Karizmanız, çevrenize uyum sağlamanız ve insanlarla belirli bir denge içinde ilişki kurmanızı da sağlar. Bunun için hangi özelliklerinizin insanları daha çok etkileyeceği üzerine kafa yorun. Hangi özelliğiniz daha etkin ve önde olmanızı sağlar ve iş dünyasındaki duruşunuzu sağlama alır? Biliyorsunuz, duruş her şeyde olduğu iş dünyasının da sihirli bir kelimesi. Kendinizde altın değerinde gördüğünüz özellikleri seçmeniz tabii ki sizin elinizde. Bu nedenle, nasıl bir çerçeveden hayata baktığınız ve insanlara yansıtmak istedikleriniz başarı adımlarınızda önemli bir yere sahip.

  Takım ruhu da karizmayı artırır

  Bazı yöneticiler çalışanları ile ilişkileri ile anılırlar. İş dünyasındaysanız, üst yönetimle iyi ilişkileri güçlendirme adına çalışma arkadaşlarınızdan ve iş arkadaşlarınızdan uzak kalmayın. Onların en küçük yardımları bile en zor anlarınızda sizi zor bir durumdan kurtarabilir. Hep bu düşünceden hareketle ilerleyin. Bu ruh haliyle de karizmanız artar; insanlar sizin zor anlardaki yardımlarınızla anar ve saygı duyar.

  İlişkilerinizi sıcak tutun

  İnsanların çok etkilendiği karizmatik insanlar, soğuk ilişkide olan insanlar değillerdir. Aksine, sıcak ilişkilerini belirli bir seviyede tuttukları için sevilirler. Sıcak ve sempatik davranışlarla insanlara yaklaşmak, insanların çevrenize .ekmekte mıknatıs etkisi yaratır. Kendinizi hem daha iyi hissetmenizi, hem de ruh haliniz nedeniyle daha etkileyici olmanıza neden olur.

  Yazan : Brian Tracy
   
 2. 25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. sahlevend

  sahlevend Guest

  bazı insanlar ne kadar sıcak olsalarda karizmatik olamıyorlar. bu başka bişey sonradan kazanılsa da kişinin yapısında olunca etkili oluyor. dikkat edin, her yaşta kadın erkek hatta çocuklarda bile karizmatik tiplerle karşılaşıyorsunuz..aynı ailede yetişiyor kardeşler de, biri diğerlerinden farklı oluyor davranışlarıyla tarzıyla.. bu da gösteriyor ki karizma yaradılıştan oluyor.. ama dikkatini çekmek istediğiniz biri varsa karizmatikolacağım diye zorlamayın kendinizi.. ilgilenmeyin olsun bitsin bakın biranda nasıl da karizmatik oluveriyorsunuz:))
   
 4. 25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. nur_elnur

  nur_elnur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  361
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  :))) çok yaşa emi senn
   
 6. 25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. Charm

  Charm Whats up ? Pro Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  10.894
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  Karizmatık lık cok baska bır olay ya..
  Gercekten dogustan gelen bırsey bu.. ne kadar ıstesende ıcınde yoksa olamazsın..
  Sadece karızmatıkmıs gıbı davranmaya calısırsın o kadar :)
  Ben buna ınanıyorum.. :) paylasım ıcın tesekkurler..
   
 8. 25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 9. buzdevri

  buzdevri **** Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.660
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Ben kesinlikle karizmatik olamayacağımı bu yazıyla bir kere daha anladım sevgili Elif :))
  Çok teşekkürler paylaşım için....
   
 10. 7 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 11. amazing

  amazing Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  15
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben sadece doğuştan olduğuna inanmıyorum,insan kendinini geliştirdikçe bu oluyo