ndigo ocua m sahipsiniz?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve ece73 tarafından 13 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  13 Ocak 2008
  Konu Sahibi : ece73
 1. ece73

  ece73 uzman öğretmen Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  310
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  İndigo Çocuklar’ın, tanrı vergisi bir üstün zeka ve yeteneklerle doğduklarını biliyoruz. Onların birçoğu doğuştan filozoftur ve bu çocuklar hayatın anlamı ve gezegeni nasıl koruyabilecekleri üzerinde düşünüler. Onlar doğuştan zeki ve yetenekli bilim adamları, mucitler ve sanatçılardır. Ancak, eski enerji üzerine kurulu toplumumuz İndigo Çocuklar'ın bu üstün zeka ve yeteneklerini bastırmakta, onların gelişmelerini ve dışa vurulmalarını engellemektedir.
  Esas amacı bu değerli çocuklara el uzatıp yardım etmek olan, kar amacı gütmeyen bir örgüt olan Üstün Zekalı ve Yaratıcı Ulusal Vakfı’na göre, birçok üstün zekalı çocuğa yanlışlıkla, “öğrenme özürlü” tanısı konuluyor. Bu vakfın yöneticilerine göre, “Birçok üstün zekalı çocuk genel eğitim sistemi içinde harcanıyor. Birçok üstün zekalı çocuğa yanlışlıkla DEHS (Hiperaktiflik) tanısı konuluyor. Ve birçok ana-baba çocuğunun üstün zekalı olduğunun farkında değil.”
  Onlar çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığını saptamanıza yardımcı olmak için, aşağıdaki özellikleri sıralıyorlar:
  Böyle bir çocuk yüksek bir duyarlılığa sahiptir.
  Aşırı derecede enerjiye sahiptir.
  Çabuk sıkılır; bir şeye dikkatini ancak kısa bir süre için verebilirmiş gibi görünebilir.
  Çevresinde duygusal olarak dengeli ve güven verici yetişkinlerin bulunmasını ister.
  Eğer demokratik değilse, otoriteye karşı koyar.
  Özellikle okuma ve matematikte belli öğrenme biçimlerini tercih eder.
  O büyük fikirlere sahiptir, ama bu fikirleri gerçekleştirmesine yardımcı olacak kaynaklardan ya da insanlardan yoksun olduğundan kolayca düş kırıklığına uğrayabilir.
  Araştırıp keşfederek öğrenir, ezberlemeye ya da sadece dinleyici olmaya karşı çıkar.
  İlgisini çeken bir konuya dalmadıkça yerinde duramaz.
  Çok şefkatlidir; ölümden, sevdiklerini kaybetmekten çok korkar.
  Eğer küçük yaşta başarısızlığa uğrarsa pes edebilir ve öğrenme konusunda kalıcı engeller geliştirebilir.
  Bu bana bir indigo çocuğun tarifi gibi geliyor. Size de öyle gelmiyor mu? Bu vakıf bizim şu bulgumuzu da doğruluyor: “Üstün zekalı çocuklar, tehdit edildiklerini ya da soğuduklarını hissettiklerinde içlerine kapanabilir ve o ortama ‘ait olmak’ uğruna yaratıcılıklarını feda edebilirler. Test ettiğimiz birçok çocuk yüksek bir IQ sergiliyor, ama onlar, çoğunlukla, ‘donmuş’ bir yaratıcılık ta sergiliyorlar.”
   
 2. 13 Ocak 2008
  Konu Sahibi : ece73
 3. ece73

  ece73 uzman öğretmen Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  310
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  İndigo Tipleri

  Nancy Ann Tappe, dört farklı indigo tipinden bahseder ve her birinin bir amacı vardır:

  1. İNSANCIL: Kitlelerle birlikte çalışacak olan insancıl indigolar yarının doktorları, avukatları, öğretmenleri, tüccarları, işadamları ve siyasetçileridir. Bu tip indigolara çoğunlukla hiperaktif tanısı konulur. Sosyaldirler ve her zaman herkesle dostça konuşurlar. Sakardırlar ve bazen frene basmayı unutup hızla duvara çarparlar. Onlar tek bir oyuncakla oynamayı bilmezler. Her şeyi ortaya döker ve sonra oyuncakların çoğunu hiç ellemeyebilirler. Onların gidip odalarını toplamalarını istiyorsanız, bunu kendilerine defalarca hatırlatmanız gerekebilir, çünkü dikkatleri kolayca başka şeylere kayabilir. Onlar odalarına gidip ortalığı toplamaya başlarlar, ama bu bir kitap dikkatlerini çekinceye kadar sürer. Sonra o kitabı alıp okumaya başlarlar, çünkü onlar birer kitap kurdudur.

  2. KAVRAMCI: Kavramcı İndigo, insanlardan çok projelerle ilgilenir. Onlar yarının mühendisleri, mimarları, tasarımcıları, astronotları, pilotları ve subayları olacaklar. Onlar sakar değildir ve çocukken, çoğunlukla, çok atletik olurlar. Onların yönetme sorunları vardır, ve en çok yönetmeye çalıştıkları kişi, eğer oğlansalar, anneleridir. Kızlar babalarını yönetmeye çalışırlar. Eğer bunda başarılı olurlarsa, bu büyük bir sorun olabilir. Bu indigo tipi ergenlik çağında bağımlılıklara, özellikle de uyuşturucu haplara eğilim gösterir. Ana-babasının onun davranışlarını yakından izlemesi gerekir: ve o saklanmaya ya da “Odama girmeyin” gibi laflar etmeye başladığında, annesinin onun odasını araştırması gerekir.

  3. SANATÇI: Bu indigo, diğerlerinden çok daha duyarlıdır ve genelde daha ufak tefektir. Onlar daha çok sanatla ilgilenirler, yaratıcıdırlar. Onlar yarının öğretmenleri ve sanatçıları olacaklar. Her neyle ilgilenirlerse ilgilensinler, onun yaratıcı yanında olacaklar. Eğer tıp alanına girerlerse, cerrah ya da araştırmacı olabilirler. Güzel sanatlar alanına girdiklerinde, yaratıcının yaratıcısı olurlar. Dört ila on yaşları arasında, on-beş farklı yaratıcı sanatı ele alabilir, biriyle beş dakika ilgilenip bırakabilirler. Bu yüzden, ressamların ve müzisyenlerin annelerine hep, “Aletleri satın almayın, kiralayın,” derim. Sanatçı Indigo beş-altı farklı müzik aleti de çalışabilir, sonra ergenlik çağına geldiğinde, onlardan birini ya da bir başka sanat dalını seçip onun sanatçısı olabilir.

  4. BOYUTLARARASI: Onlar diğer indigolardan daha iri yarıdır, ve bir-iki yaşındayken onlara hiçbir şey anlatamazsınız. Onlar size, “Bunu biliyorum. Bunu yapabilirim. Beni rahat bırakın,” diyeceklerdir. Onlar dünyaya yeni felsefeleri getirecek olanlardır. Çok daha iri yarı olduklarından ve diğer üç tip gibi uyumlu olmadıklarından, zorbalık da yapabilirler.
   
 4. 13 Ocak 2008
  Konu Sahibi : ece73
 5. nila16

  nila16 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2007
  Mesajlar:
  237
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ewet canım benim çocuğumda üstün zekalı.allahtan öğretmeni tarafındanda farkedildi ve şuanda körelmemesi için özel bir merkezede gidiyor.
   
 6. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ece73
 7. Alice2009

  Alice2009 Guest

  Yazida en cok dikkatimi ceken bu tür cocuklara yanlislikla hiperkativite dikkat eksikligi konulabilir oldu
  .
  Cok dogru!

  Benim cocugumda okulda sorunlar yasamisdi, zeka testi yapildi. Ortalamanin oldukca üzerinde zeki oldugu ortaya cikdi. Oysa ögretmeni hiperaktivite dikkat eksikligi diyordu. Okulunu degisdik. Müfredati genis olan özel okula gidiyor simdi. Su an pek sorun yasamiyor.