Ne gözler, ne titreme... Birinin korktuğunu anlamak için burnunuzu çalıştırın!

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve Halikarnas tarafından 2 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  2 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  :sinifsinif:Yeni bir bilimsel araştırma öyle diyor!

  [​IMG]


  BERLİN - Almanya'da yapılan bilimsel bir araştırma, bir insanın korktuğunun vücudundan salınan kimyasalların yarattığı kokularla anlaşılabileceğini ortaya koydu.

  Yani karşınızdaki insanın korkup korkmadığını, farkında olmadan koku duyunuz sayesinde anlayabilirsiniz. Araştırmayı yapan biliminsanları kalabalık bir grup arasında bile korkuya işaret eden kokunun dalgalar halinde yayılabileceğini ve farkedilebileceğini belirtiyor.


  Ortaya çıkan sonuçlar, koku duyumuzun sandığımızdan çok daha karmaşık olduğu düşüncesini doğruluyor. İnsanlar çevresindekiler tarafından yayılan feromonları (İnsan ve hayvanlarda seksüel ve sosyal davranışları düzenleyen hormon tipi) fark edebilir ve bunlara tepki gösterebilir.


  PANİK VE TER ARASINDAKİ İLİŞKİ
  Almanya'da bulunan Düsseldorf Üniversitesi'nden Dr.Bettina Pause ve meslektaşları 49 gönüllü öğrencinin koltukaltına emici pamuk pedler koydu. Bu öğrenciler bir saat sonra üniversitede sözlü sınava girdiler. Pause daha sonra 49 gönüllü öğrenciden bisiklette antrenman yapmaları sırasında ter örneklerini topladı.

  28 öğrenciden oluşan diğer gruptakilerin beyinleri MRI tarayıcısıyla izlenirken, bu öğrencilerden toplanan pamuk pedleri koklaması istenildi. Bilim dergisi PLoS One'da da belirtildiği gibi öğrencilerden hiçbiri "Panik teri" ile "Antrenman teri" arasındaki farkı açıklayamadı. Ama beyin taramaları öyle söylemiyordu. "Panik teri"ni koklarken beynin duygusal ve sosyal sinyallerini kontrol eden bölgeleri daha çok harekete geçti. Beynin empatiyle ilgili bölgeleri de harekete geçti. Araştırmacılar, korku ve heyecanın karşımızdaki insanın empati kurmasını sağlayan kimyasal salımını tetiklediğini de öne sürüyor.


  Geçen yıl ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından finanse edilen başka bir araştırma da heyecanlı kişilerin kokusunun, beynin korkuyla ilgili bölümlerini harekete geçirdiğini ortaya çıkarmıştı.


  Birçok bilim adamı, kokunun en az anlaşılan duyu olduğuna ve diğer insanlarla ilişkilerimizde konunun çok önemli bir rolü olduğuna dikkat çekiyor.


  Tekrarlanan araştırmalar gösteriyor ki, kadınlar da güçlü bağışıklık sistemine sahip olan erkeklerin kokusunu tercih ediyor.

  Yaplılan diğer araştırmalar ise, insanların kokuları farklı olan partnerler aradığını ortaya koyuyor.