ne olur yorum yapın ikili test sonucu

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve ademir tarafından 10 Şubat 2009 başlatılmıştır.

10 Şubat 2009
    Konu Sahibi : ademir
  1. ademir

ademir Guest

şuan yaklaşık 15 haftalık hamileyim.geçen hafta ikili test sonuçlarımı aldım doktor pek bişey söylemedi sadece risk var dedi.ve aynı 20 sinde dörtlü test yapılcak dedi.bunu duyar duymaz dünyam başıma yıkıldı.hem benim hemde eşimin psikolojisi bozuldu.ogün ağlamaktan içim çıktı.diğer gün başka bi hastanede tekrar ikili test yaptırdık.şimdi onun sonuçlarını yarın alıcam.çok korkuyorum.sonuçlardanda pek anlamıyorum.benim değerler şöyle eğer bilgisi olan varsa bana yorum yapsın.fb-hcg 67.2 ng/ml CRL:69 mm
    nuchal traslucency: 1,09 mm
    biochem rick + nt :KK1:684
    double test: 1:94
    age risk: 1:1070
    trisomy 18+ nt 1:10000

bu ne demek.bunu yaptırdım.doktor 4 lü test isteyince başka doktora yine yaptırdım.bu sonuçlar çokmu riskli .ne olur dua edin benim için:çok üzgünüm:

2. 10 Şubat 2009
  3. hxuxzxuxn_yxixlxix

hxuxzxuxn_yxixlxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    canım ınsallah kotu bırsey yoktur hemen telas yapma bebegınıde uzme

4. 10 Şubat 2009
  5. KIZLARIMCANLARIM

KIZLARIMCANLARIM Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5.711
    Ödül Puanları:
    238
    canım benden sana taviye bu testlee kafanı takıp kafa yorma.. burada önemli olan çocuğun ense kalınlığı.. ve burun kemiğinin oluşumu..gerisi kandan bakılan değerler.ona görede bu rsik sonucu çıkıyor.. zaten bu sadece risk göstergesi.. ben iannmıyorum.. bende bir yerde yaptırdım.. dr um riskli çıkmış dedi.. sonra inanmadım başka bir yerde daha yaptırdım.. daha güzel çıktı sonucum.. yani anlıyağın bunalr sadece para kapısı ticaret.. boşver.. takılma.. canaınıda bebebğiniede boş yere sıkma.. benden sana tavsiye..

6. 10 Şubat 2009
  7. KIZLARIMCANLARIM

KIZLARIMCANLARIM Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5.711
    Ödül Puanları:
    238
    bak ikinci bir yerde sende yaptırmışsın. bence o bile farklı çıkıcak.. inanma bunalara boşver canım sıkma canını..

8. 10 Şubat 2009
  9. hyena20

hyena20 Guest

çok kafana takma bence doktor yüzde yüz ihtimaller demiyo hem ayırıca bu testler istatiksel değerler tasıyormuş.olur demiyo ama ya olursa hani..bende hamileyim.test sonuçlarını bekle amniosentez yapılır dahası.hiç sorun etme ne olursa olsun bi sonuça göre hiç bi anne evladından vazgeçmek istemez ki..hersey yoluna girecek:)

10. 10 Şubat 2009
  11. ademir

ademir Guest

insanın kafasını takmaması elde değilki.inanın heral aklımda ve her aklıma geldiğimde dua ediyorum.yaşım 22 ve ilk bebeğim eşimle aramda akrabalığım yok kan uyuşmazlığım yok.sanki bu doktorlar insanı korkutur gibi sonuçlar söylüyorlar.yarın hayırlısı ile olumlu sonuçlar alırım.ne olur benim için dua edin.

12. 10 Şubat 2009
  13. hxuxzxuxn_yxixlxix

hxuxzxuxn_yxixlxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    canım armaganım cok guzel acıklamıs
    bu testler sadece tarama testı kesın bır sonuc ıcın amnıyosentez yaptırırsın
    merak etme bısey olmaz allahın ıznıyle kendınıde bebegınıde uzme bosuna

14. 10 Şubat 2009
  15. ademir

ademir Guest

ve dahası ilk doktor bebeğin ense kalınlığını 1,09mm ölçerken.diğer doktor 1,9 mm ölçtü.aralarıda 1 hafta var.burun kemiği oluşmuş dedi.ikinci doktor dediki bebeğin çok hareketli genelde o durumdaki bebekler hareketsiz olur dedi.ense ölçümü yaparken epey uğraştı hatta dediki bebeişim benle oyun oynuyo baksana ölçüm yaptırmıyo falan dedi.yani ikinci doktor biraz içime su serpti.hatta bi ara ölçüm yapamayınca göbeğime vurduda bebek durud o şekilde ölçü alabildi.insan yinede korkuyo nebiliyim.inanın şu ana kadar hiç hamile olduğumu anlamadım ama şu son 1 haftadır anne olmak hakikaten zormuş.annemler derdide anne baba olunca anlarsınız derdi.biz daha olmadan derdine düştük.ve ben hayatımda hiç eşimin ağladığını görmedim.onu öyle görmek belki daha çok etkiledi beni.

16. 10 Şubat 2009
  17. Sui

Sui Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    86
    Basitçe açıklamak gerekirse, ikili testte iki kan değeri ve ense kalınlığı ölçümüne bakıyorlar, ve bunların üçünü birleştirip down sendromu için bir risk değeri belirliyorlar.

Senin bebeğinin ense kalınlığı 1.09 mm. çıkmış ki, bu çok iyi bir değer, 3 mm.'den yüksek olunca doktorlar endişeleniyor, ama neredeyse 1 mm. çok iyi. Ve bu değer gerçekten çok önemli.

Sadece iki kan değerinin verdiği risk 94'te bir çıkmış. Doktorunu endişelendiren muhtemelen budur. Fakat dediğim gibi ikili testte önemli olan sadece kan değerleri değil, kan değerleriyle ense kalınlığının birlikte belirlediği risk, o da biochem rick + nt diye göstedikleri yani 684'te 1. Ense kalınlığı değerin çok iyi olduğu için, o sadece kandan gelen nispeten kötü değeri telafi edip daha düşük bir down ihtimali vermiş.

Özellikle kan değerlerinin yanlış sonuçlar verme ihtimali çok fazla, o nedenle anladığım kadarıyla doktorun gayet mantıklı bir seçim yapıp, önce bir de dörtlü testteki değerlere bakalım demiş, seni doğrudan amniyosenteze falan göndermemiş. Gerçi zaten 1:684 risk de amniyosenteze göndermek için yeteri kadar yüksek bir risk değil, genelde 200'de bir falan olunca amniyosentez diyorlar.

Hiç canını sıkma, şu an endişe edilecek bir durum yok, dörtlü test sonuçlarını bekle sakin sakin. Ayrıca şunu da söyleyeyim, dörtlü test çok iyi bir testtir, üçlü yerine dörtlü yaptırması da çok iyi doktorunun, adam demek ki bayağı ilgili bilgili bir insan. Dediğim gibi içini ferah tut, ense kalınlığı çok önemli bir veri ve maaşallah o konuda hiç bir sıkıntınız yok.

18. 10 Şubat 2009
  19. ademir

ademir Guest

canım yani doktorda 684 i falan diye bişeyler söyledide ben alamadım zaten.yani şumu demek oluyo.ortada kötü bi durum yok.peki böyle riskler herkesde çıkabiliyomu.ense kalınlığı 1,09 mm evet diğer doktorda deiğim gibi 1,3 mm ölçtü.inan içimi öyle rahatlattınki anlatamam.çok sağol 1 hafta boyunca içim içimi yiyordu kimseyede söyleyemiyorum.sadece anneme anlattım oda uykulardan kesidi.herkese söyleyip kafamı karıştırmak istemedim.bide bişey sormak istiyorum.peki risk oranlarının nasıl olmadı gerekiyo.yani normal olması için.bana doktor dediki senin sonucların kötü değil sadece şüpeli dedi.sonuçlarda bi tablo var hani.yeşil sarı ve kırmızı bölümler benim ki yeşil geçip sarıya gelmiş.doktor da eğer kırmızıda olsaydı kötü derdim dedi.ama onun bana şüpeli demesi bile hayatımı zehir etti.şimdi kendimi yarınki sonuçlara hazırlıyorum.inşallah güzel sonuçlar alıcam.güzel düşünmek istiorum.