neden ilk 1 yıl inek sütü kulanmıyoruz

Konusu 'Ağustos Anneleri' forumundadır ve yexsxilxoxzen tarafından 8 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  8 Kasım 2008
  Konu Sahibi : yexsxilxoxzen
 1. yexsxilxoxzen

  yexsxilxoxzen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  280
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Bebek beslenmesinde inek sütü en az 1 yaş sonuna kadar kullanılmamalıdır. Fakat yapılan araştırmalar annelerin zamanından önce inek sütü vermeye başladıklarını göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ilk bir yıl inek sütünün kesinlikle kullanılmamasını ve mümkünse 3 yaşına kadar çocuklara inek sütü verilmemesini önermektedir. Avrupa ülkelerinde 3 yaşına kadar inek sütü bebek için besin değerleri uygun olmadığından kullanılmaz. Marketlerden alınan kutu ve pastörize sütler de, sağlıklı koşullarda üretilmelerine ramen, bebekler için inek sütünün yarattığı olumsuzlukları taşırlar. İnek sütünün bebeğin birinci yılındaki beslenmesine etkileri ve devam mamalarının sağladığı dengeli beslenme olanaklarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  Demir, kan oluşumu ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Özellikle 4. aydan sonra demir ihtiyacı hızla artar. Yetersiz alımında, demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. 500 ml. inek sütü ile demir ihtiyacının ancak % 4'ü karşılanabilirken, 500 ml devam formülü ile ihtiyacın % 83'ü karşılanır.
  İnek sütü bebeğin böbrek fonksiyonlarını zorlayacak değerlerde protein içerirken, devam mamaları gerektiği kadar protein içerir ve gerekli tüm amino asitleri sağlar.

  Çinko bebeğin büyüme ve gelişmesi için çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin çinko ihtiyacının ancak %35'ini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %70'ini karşılar.

  İyot metabolik aktivite ve büyümeyi düzenleyen hormonların bir parçasıdır. Bebeğin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi için son derece önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük ihtiyacının ancak % 22'sini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %110'unu karşılar.
  Esansiyel yağ asitleri bebeğin sinir sistemi ve beyin hücrelerinin sağlıklı gelişimi için hayati önem taşırlar. Devam formüllerinin içeriklerinde inek sütüne kıyasla esansiyel yağ asitleri çok daha fazla miktarda mevcuttur.

  D vitamini sağlıklı kemik ve iskelet gelişimi için çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük D vitamini ihtiyacının ancak %43'ünü karşılarken, 500 ml. devam maması ihtiyacın %90'ını karşılamaktadır.

  İnek sütü, C vitamini açısından çok yetersizdir. Devam formüllerindeki C vitamini seviyelerinin yükseltilmesinin nedeni, C vitamininin demir emilimi üzerinde kuvvetli etkileri olmasıdır.

  Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurarak bebeğinize en az 1 yıl sonuna kadar kesinlikle, 3 yıl sonuna kadar da mümkünse, inek sütü ile beslemeyin. İnek sütü kullanmanız gereken her yerde (muhallebi, yoğurt yapımı gibi) devam mamalarını kullanabilirsiniz. İnek sütü ile hazırlamanız gereken hazır ek besinleri ise, mutlaka devam maması ile hazırlamalısınız. Bebeğinizin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimini sağlamak için ek besin döneminde günde en az 300 ml. ortalama 500 ml. anne sütü veya devam maması vermelisiniz