Neler depresyon riskini artirir?

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve berfinbilgen tarafından 6 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  6 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : berfinbilgen
 1. berfinbilgen

  berfinbilgen Yeni Üye Üye

  Katılım:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.097
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Insanlarin neden depresif olduklari sorusunun kolay bir yaniti yoktur.

  Soguk alginligina neyin yol açtigini kesin olarak biliriz, çünkü virüsünü saptayabiliriz. Ama depresyona tam olarak neyin neden oldugunu bilemiyoruz. Bununla birlikte depresyonla ilgili birkaç önemli sey biliyoruz.

  Büyük olasilikla sunlarin bir bilesimine bagli oldugunu biliyoruz:

  Genetik/kalitsal yatkinlik. Daha fazla bilgi...
  Yetistirilmeniz sirasinda önemli olmus etmenler. Daha fazla bilgi...

  Burada depresyonun nedenlari hakkinda biligi edinabilirsiniz:

  Genlermi?
  Depresyon ailesel geçis gösterebilir. Anne babaniz, çocuklariniz veya kardesleriniz yineleyici depresyon ataklari geçiriyorsa, ne yazik ki sizin de bir veya daha çok depresyon epizodu geçirme riskiniz %20dir.

  Cinsiyet mi?
  Kadinlarda depresyon gelisme olasiligi erkeklerdekinden iki kati fazladir.

  Bununla birlikte, son yillarda gerçekte, ilk basta sanilandan çok daha fazla sayida erkegin depresyona yakalandigi, ancak kadinlara göre tedavi arayisina girmekte daha isteksiz olduklari öne sürülmektedir. Depresyon erkeklerde kendini daha farkli biçimlerde gösterir ve birçok erkek depresyona yakalandigini fark etmez. Bu da çalismalarda düsük yüzdeler bulunmasina yol açar. Erkeklerdeki depresyon üzerine daha fazla bilgi...

  Sosyoekonomik durum mu?
  Toplumsal statüyle depresyon arasindaki baglanti henüz nihai olarak dogrulanmamistir, ancak düsük sosyoekonomik gruptaki insanlarda depresyon gelismesi riski daha yüksek gibi durmaktadir.

  Psikolojik travma mi?
  Psikolojik soklara veya travmalara maruz kalmis bazi insanlar buna depresyona girerek tepki verirler.

  Bazilariysa anksiyete veya alkolizmle tepki verir. Bazilarinda hiçbir psikolojik hasar olmaz. Sizin verecegin tepkiler büyük ölçüde genetik yapiniza ve kisiligine bagimlidir.

  Cinsel taciz mi?
  Çocuklukta cinsel tacize maruz kalmis insanlarda depresyon riski daha yüksek durmaktadir.

  Bosanma mi?
  Bosanmanin depresyon riskini artirip artirmadigini bilmiyoruz. Depresyona yakalanmis insanlarin bosanmis olma olasiligi diger insanlardakinden daha yüksektir, ama insanlarin bosanma yüzünden mi depresyona girdikleri yoksa depresyon yüzünden mi bosandiklarini bilemiyoruz.

  Issizlik mi?
  Depresif kisilerin issiz olma olasiliklari daha yüksektir. Ama insanlarin issizlik yüzünden mi depresyona girdikleri yoksa depresyon yüzünden mi issiz kaldiklarini bilemiyoruz.

  Yas mi?
  Yakin bir dost veya akrabanin ölümüyle depresyona girme riski arasinda kesin hiçbir baglanti olmadigini ögrenmek herhalde sizi sasirtacaktir. Yas depresyondan farkli bir durumdur, ancak çok uzun sürer veya yetiyitimi yaratirsa depresyona girebilirsiniz.

  Hastalik mi?
  Fiziksel hastaliklar depresyon riskini artirir. Hemen her türden hastalik depresyona yol açabilir. Bu koroner tromboz ve kanser gibi ciddi sorunlar için oldugu kadar grip gibi ufak sorunlar için de geçerlidir. Daha fazla bilgi...

  Gebelik ve dogum?
  Bebeginizi dogurduktan sonraki haftalar ve aylarda depresyon gelistirme riskiniz daha yüksektir. Yeni dogum yaptiginiz siralarda hem bedeniniz hem de zihninizin tamamen yeni bir duruma uyum saglamasi gereklidir. Hormonlarinizin da uyumlu hale gelmesi gerekir ki yenidogan bebeginize bakabilesiniz. Bu yasamin son derece duygusal bir dönemidir ve yaklasik on kadindan biri postnatal depresyona girer.