Nevrotik solunum( derin nefes alma ihtiyaci)problemi

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve ruyabu tarafından 14 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

14 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : ruyabu
  1. ruyabu

ruyabu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba anneler,anne adaylari...
    15 haftalik hamileyim:CüvCüv: simdilik hersey yolunda gidiyor.. :nazar:
    bu aralar sorunum derin nefes alma ihtiyaci.. yani nevrotik solunum.. bende tiroit problemide var hergun hap aliyorum.. doktorum bu durumun normal oldugunu soyledi ve üstüne düsmedi ama beni oldukca yoruyor böyle olmasi. aranizda buna benzer sey yasayaniniz varmi?? nasil basa cikiyorsunuz..bilmiyorumkismile

2. 14 Ağustos 2010
  3. kelebek2011

kelebek2011 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    canım bende de öle ...ötümden alıyom afedersin....ben de troit yok ama eskiden beri derin nefes alma ihtiyacı hep duyardım

4. 14 Ağustos 2010
  5. kelebek2011

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    tabi hamilelikte zaten kan akışı artıyor bu nefes almayı etkiliyor
    bir de bizim gibi insanlar daha da zorlanıyor

6. 14 Ağustos 2010
  7. kelebek2011

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    ha ben napıyorum nabzımın daha fazla yükselmemesi için dingin davranıyorum...yorulduğumda hemen oturuyorum...sıcak olduğu için duşa giriyorum....soğuk duş alıyorum...kahve çaydan uzak duruyorum

8. 14 Ağustos 2010
  9. kelebek2011

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    bi de psikoloji çok önemli nefes alamamamızın nedeni panik ve düşünceler....biz daha şikayet ediyoruz çünkü hassasız bu konuda...

10. 14 Ağustos 2010
  11. ruyabu

ruyabu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    aaa kizlarr netten arastirdim asagidaki yaziyi okudum biraz rahatladim. sizinlede paylasim dedim

Nefes darlığı ve nefes nefese kalma gebeliğin sık rastlanan yakınmalarındandır ve bu haftalardan itibaren kendini göstermeye başlayabilirler. Bu belirtinin en muhtemel nedeni gebelikte artmış oksijen ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak ortaya çıkan solunum sistemi değişiklikleridir. Gebeliğin son haftalarında ise bebeğin yukarı doğru büyüyerek göğüs kafesinize baskı yapması bu belirtiyi artırabilir. Her nefes darlığı elbette gebeliğe bağlı değildir ve bu konuyu doktorunuza danışmalısınız.

"Nefes darlığı" olarak algılanan diğer bir durum ise "nefes açlığıdır". Bazı anne adayları derin nefes almada güçlük çekerler. Normalde kendiliğinden birkaç dakikada bir otomatik olarak gerçekleşen derin nefes alma mekanizması sekteye uğramıştır ve tam derin nefes alınacakken bu başarılamaz ve yarıda kalan bu derin nefes alma işlemi anne tarafından nefes darlığı veya nefes açlığı şeklinde hissedilir. "Nevrotik solunum" olarak bilinen bu durum genelde psikolojik gerginliğe bağlı oluşan bir kısır döngüdür. Derin nefes almayı başaramazsınız ve bu sefer derin nefes almaya odaklanırsınız. Tam derin nefes alacakmış gibi hissederken nefesiniz yine yarıda kalır ve bu olaya daha da çok odaklanırsınız. Bu durum genellikle geceleri ortaya çıkar ve uykunuza engel olabilir. Bu tür bir durum yaşıyorsanız yapmanız gereken derin nefesinize odaklanmaktan kaçınmaktır. Bunu başarmak zordur ancak bu durumun tedavisinin en iyi bilinen yolu budur. Eğer bu durum çok sık oluşuyor ve sizi çaresiz bırakıyorsa altta yatan psikolojik sorunu çözmek için psikiyatrik danışma hizmeti almanız gerekli olabilir.

Nevrotik solunum genellikle mükemmelliyetçi kişilik yapısına sahip insanlarda görülen psikosomatik bir durumdur.bilmiyorumkismile