Nezaketen gülümsemek tehlikeli !

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve Fahriye tarafından 19 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  19 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Fahriye
 1. Fahriye

  Fahriye Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  288
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  108
  Nezaketen gülümsemek tehlikeli !

  [​IMG]

  Gülmek ömre ömür katıyor. Ama nezaketen gülümsemek ömrü kısaltıyor..


  Alman bilim adamları araştırdı. İşyerinde müşterilerin ya da üstlerinin kabalıklarına "Sen ne biçim adamsın, hiç bir şeyi anlamıyorsun" türünden ve hatta daha da ağır hakaretlerine cevap veremeden, sineye çekenler dikkat. Nezaketen gülümsemek, hiçbir şey olmamış gibi devranmaya devam etmek sağlığa zararlı.

  Frankfurt'taki Johann Wolfgang Goethe Universitesi'nden Dieter Zapf, 4 bin gönüllüyle yaptığı deneyler sonucunda oldukça düşündürücu bir sonuca vardı.

  Gönüllüleri sahte bir çağrı merkezine toplayan Zapf, onları bir hafta boyunca çalıştırdı. Gelen çağrılara cevap veren denekler günde defalarca sinirli müşterişlerle karşılaştı. Ama işin kuralı gereği nezaketlerini hiç bozmadan konuşmaya devam etmek durumunda kaldılar. Bu sırada duygularını bastırmak zorunda olan deneklerin kalp ritmlerinin bozulduğu, stres nedeniyle uyku düzenlerinin kaybolduğu, kan şekerinin yükseldiği ve tansiyon dengesizlikleri yaşadıkları tesbit edildi.

  Bir hafta sonra deneklerin yüzde 50'sinden fazlasında kalıcı olabilecek rahatsızlıkların başlayabileceği anlaşıldı. Kısacası, sinir bozucu olaylar karşısında sessiz kalmak, duygularını bastırmak ve gülümseyerek devam etmek durumunda kalan kişilerde çok kısa sürede şeker ya da kalp hastalıkları ortaya çıkıyor.

  Apotheken Umschau dergisine konuşan Zapf "İşi gereği, ne olsa olsun nezaketen gülümsemek zorunda olan insanların, düzenli olarak daha sık işe ara vermeleri sağlanmalı" dedi.

  Hürriyet
   
 2. 19 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Fahriye
 3. AttaQue

  AttaQue Yeni Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.754
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  İşe ara vermeliyim :)
   
 4. 20 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Fahriye
 5. Sabun

  Sabun Yazdım OLACAK ! Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.186
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  sırnaşık şeysırnaşık şey​