Nezle olan erkekler ana kuzusu

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve EU1 tarafından 15 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  15 Ekim 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Nezle olan erkekler ana kuzusu
  15.10.2007 10:38 ( Kaynak : www.haberturk.com )


  Bir şirketin yaptığı araştırmada, nezleye yakalanan erkeklerin ana kuzusu olduğu ortaya çıktı...

  Nezle yılda en az iki kez karşımıza çıkıyor. Yapılan son araştırmaya göre Türkler nezleye yakalanınca hemen ana kuzusu oluyor. Üstelik bu hastalığın nedeni zannettiğimiz gibi üşütmek değil, basit bir virüs! Prof. Dr. Deniz; "Stres ve klimalı ofisler bu hastalığa davetiye çıkartır" diyor..

  BU DİZİYİ SİZE NEZLEYKEN HAZIRLADIM

  Bu diziyi size sürekli hapşırarak, bir-iki gün işten kendimi yatağa atarak hazırladım. Ve diziyi hazırlarken gördüm ki, soğuk algınlığı denen bu hastalığa karşı hiçbir şey bilmiyorum. Hastayken Türkiye'de yapılan en yeni nezle araştırmasını buldum. Veriler ilginçti; gördüm ki, benim de doğru bildiklerim yanlışmış. Ben de ankete katılanlar gibi üşüttüm zannediyorum ve camları kapatıyorum, ben de ana kuzusu olup annemin yanımda olmasını istiyorum, strese giriyorum. Sonra hem kendim hem sizin için araştırdım, işin uzmanı doktorlar korunma ve tedavi yollarını gösterdiler. Diyetisyenleri aradım; bünyemizi bu hastalıklara karşı koruyacak mönüleri verdiler. Uzmanlar hatalı bilgilerimizin hepsinin gerçek yanıtlarını söylediler. Bu yazı dizisi sizi ve ailenizi bu kışın kabus hastalıklarından koruyacak...

  Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Günnur Deniz, soğuk algınlığıyla ilgili soruları yanıtladı:

  * Soğuk algınlığına üşütmek mi neden olur?

  Kesinlikle ilgisi yok. Nezle yani halk arasındaki adıyla soğuk algınlığının yaratıcısı virüslerdir ve bunların soğuk almakla, cereyanda kalmakla ilgisi yoktur. 250'den fazla soğuk algınlığı virüs türü bulunmaktadır ve doğrudan temas yoluyla ya da öksürme, aksırma sonucunda havada asılı kalan damlacıklarla çevreye yayılır. Virüs vücuda öncelikle burun olmak üzere gözlerden ve ağızdan da girebilir. Mukus ortamını seven, burun ve burun boşluğu gibi nemli ortamlarda çoğalabilen virüsler burun ve boğaz mukozasındaki hücreleri tahrip edebilir. Soğuk algınlığının kuluçka dönemi genellikle 2 gün sürer ve hastalık aksırma, boğaz ağrısı, hafif burun akıntısı, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir.

  KAÇAMAZSINIZ!

  * Soğuk algınlığı mutlaka bulaşıcı mıdır?

  Evet, soğuk algınlığı özellikle ilk belirtilerin ortaya çıktığı 2-4 günde oldukça bulaşıcıdır. Bu durum 3 haftaya kadar devam edebilir. Virüsler en çok insandan insana temas veya havada asılı kalan damlacıklar içindeki virüslerin solunması ile bulaşır. Yani bulaşıcılığından korunmanız çok zordur. Ancak soğuk algınlığı virüsü; kalem, kitap, fincan üzerinde bile birkaç saat boyunca yaşayabilir. Dolayısıyla, enfekte birine ait nesneleri kullanan kişilere de virüs bulaşabilir.

  KALABALIĞI SEVİYOR

  * Soğuk algınlığına üşümek neden olmuyorsa neden özellikle soğuk mevsimlerde ortaya çıkar?

  Soğuk algınlığı en sık kış mevsiminde görülür fakat tekrar ediyorum soğuk doğrudan hastalığın sebebi değildir. Soğuk algınlığı virüsü aslında hep havadadır. Ancak kışın okul, ofis, toplu ulaşım araçları, kreş gibi kapalı ortamlarda aynı havayı teneffüs etmek, daha çok toplu halde yaşanması ve soğuğun bağışıklık sistemini zayıflatması virüslerin hızla çoğalmasına neden olur.

  * Soğuk algınlığını tetikleyen etkenler nelerdir?

  Hava sıcaklığındaki değişimler, soğuk, kış ayları, kışın kapalı ortamlarda bulunulması, ıslak saç, hatta stres bile en önemli etkenler arasındadır. Uzun mesafeli uçak yolculukları virüsün rahatlıkla yayılmasını sağlar. Klimalar da önemli risk faktörleri arasındadır; havadaki nemi aldıkları için burundaki koruyucu mukoza ortamını kurutur ve enfeksiyona yatkın hale getirirler. Bu nedenle kışın kapalı ortamlarda bulunulması, ıslak saç, hatta stres bile en önemli etkenler arasındadır. Uzun mesafeli uçak yolculukları virüsün rahatlıkla yayılmasını sağlar. Klimalar da önemli risk faktörleri arasındadır; havadaki nemi aldıkları için burundaki koruyucu mukoza ortamını kurutur ve enfeksiyona yatkın hale getirirler. Bu nedenle kışın bile sık sık camları açmanızı öneririm.
   
 2. 15 Ekim 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. EU1

  EU1 Guest

  Benim eşim niye hiç nezle olmuyor diyordum,şimdi anladım nedenini:Roflol:
   
 4. 17 Ekim 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. hot chocolate

  hot chocolate kuzucuk Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  694
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  nezle olmayan bir erkek bulmak lazım o zaman
  anasıyla danası ile uğraşmamak içün:smiley-cool:
   
 6. 17 Ekim 2007
  Konu Sahibi : EU1
 7. byndemir

  byndemir Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2007
  Mesajlar:
  114
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  allahım benim eşimde nezle grip oldumu,yataktan kalkamaz inim inim inler,çocuk ilgi bekler.Erkekler çok nazlı oluyorlar ya