Nidilat kullanan var mı?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve Harpy tarafından 27 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

  27 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Harpy
 1. Harpy

  Harpy Today is a gift, thats why they call it PRESENT Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2009
  Mesajlar:
  5.517
  Beğenildi:
  7.810
  Ödül Puanları:
  188
  arkadaşlar 24 haftalık hamileyim 1 haftadır kasılmalarım sıklaştı rahim ağzında da gevşeme varmış. doktor da bana nidilat verdi aslında tansiyon ilacı ama kasılmaları azaltıyormuş... az önce prospektüsünü okudum gebeler kullanmamalıdır yazıyor. daha önce bu ilacı kullanan var mı? zaten erken doğum ihtimali var bi de ilaç bebeğime zarar verirse korkusu çok üzülüyorum benneyaptımki
   
 2. 27 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Harpy
 3. myline

  myline Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.419
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Nidilat Yumuşak Jelatin Kapsül
  ılaç Etken Maddesi:
  Nifedipin
  ılaç Marka ısmi:
  Nidilat Yumuşak Jelatin Kapsül  Nifedipin Nedir?

  Nifedipin kalsiyum kanal blokörü grubu ilaçlardan biridir. Nifedipin kan damarlarını (toplardamar ve atardamarları) gevşetir (genişletir), bu genişleme kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve çalışma yükünü azaltır.

  Nifedipin aşağıdaki durumlarla ilgili bir ilaçtır:

  *
  hipertansiyon (yüksek kan basıncı)
  *
  anjina

  Nifedipin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

  Nifedipin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

  Nifedipin kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile, doktorunuza danışmadan ilacı kullanmayı bırakmayınız. Eğer Nifedipin kullanmayı birden keserseniz durumunuz kötüleşebilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Nifedipin’in hiçbir formunu çiğnemeyiniz, parçalamayınız veya kırmayınız. Hapları bir bütün olarak yutunuz. Nifedipin tedavisi sırasında greyfurt veya greyfurt suyu tüketmeyiniz. Nifedipin greyfurt ve greyfurt suyu ile etkileşime girebilir ve bu etkileşimin tehlikeli etkileri olabilir. Greyfurt ve greyfurt suyu kullanımını doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Nifedipin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

  Nifedipin kullanmaya başlamadan önce, eğer şu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildiriniz:

  *
  böbrek hastalığı;
  *
  karaciğer hastalığı;
  *
  hasta sinüs sendromu, aort darlığı, kalp yetmezliği, düşük tansiyon (düşük kan basıncı) veya koroner arter (koroner atardamar) hastalığı gibi kalp ya da kan damarlarıyla ilgili bir rahatsızlık.

  Eğer yukarıda sıralanan bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Nifedipin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da Nifedipin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamaları veya özel denetim ve takip gerekebilir.

  Eğer 65 yaşın üzerindeyseniz Nifedipin’in olası yan etkilerine maruz kalma olasılığınız daha yüksektir. Doktorunuz sizin için daha düşük dozda Nifedipin reçete edebilir.

  Gebelik ya da Emzirme Döneminde Nifedipin’i Kullanabilir miyim?

  FDA gebelik kategorisi C. Nifedipin’in anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Eğer hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kaldıysanız doktorunuza danışmadan Nifedipin’i kullanmayınız. Nifedipin anne sütüne geçer. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Nifedipin’i kullanmayınız.

  Nifedipin’i Nasıl Kullanmalıyım?

  Nifedipin’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Eğer kullanım direktiflerini anlamazsanız eczacınıza veya doktorunuza sorunuz ve detaylı şekilde anlatmasını isteyiniz.

  Her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Nifedipin’in hiçbir formunu kırmayınız, çiğnemeyiniz veya açmayınız. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Nifedipin tedavisi sırasında greyfurt veya greyfurt suyu tüketmeyiniz. Nifedipin greyfurt ve greyfurt suyu ile etkileşime girebilir ve bu etkileşimin tehlikeli etkileri olabilir. Greyfurt ve greyfurt suyu kullanımını doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuza danışmadan Nifedipin’i kullanmayı bırakmayınız. Eğer Nifedipin kullanmayı birden keserseniz durumunuz kötüleşebilir.

  Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

  Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız.Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

  Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

  Hemen acil sağlık yardımı isteyiniz.

  Nifedipin’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: baş dönmesi, güçsüzlük, halsizlik, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bayılma, alışılmadık biçimde hızlı veya yavaş kalp atışı, koma ve konuşma bozuklukları.

  Nifedipin’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

  Nifedipin tedavisi sırasında greyfurt veya greyfurt suyu tüketmeyiniz. Nifedipin greyfurt ve greyfurt suyu ile etkileşime girebilir ve bu etkileşimin tehlikeli etkileri olabilir. Greyfurt ve greyfurt suyu kullanımını doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Doktorunuzun diyet veya egzersizlerle ilgili tavsiyelerine uyunuz.

  Yatar veya oturur pozisyondan kalkarken dikkatli olunuz, özellikle eğer gece uyanıp kalkarsanız dikkatli olunuz. Böyle durumlarda ve pozisyon değiştirirken baş dönmesi veya sersemlik hissedebilirsiniz.

  Alkol kullanırken ihtiyatlı olunuz. Nifedipin kullanımı sırasında, alkol kan basıncını (tansiyonu) daha da düşürerek uyuşukluk veya baş dönmesini arttırabilir.

  Nifedipin’in Yan Etkileri

  Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz, Nifedipin kullanımını durdurup hemen doktorunuzu arayınız veya acil sağlık ve tedavi yardımı isteyiniz:

  *
  bir tür alerjik reaksiyon (nefes almada zorluk; boğazın kapanması; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik; ürtiker (kurdeşen));
  *
  alışılmadık biçimde hızlı veya yavaş kalp atışı;
  *
  ciddi baş dönmesi veya bayılma;
  *
  psikoz;
  *
  ciltte veya gözlerde sararma (sarılık); veya
  *
  bacaklarda veya ayak bileklerinde şişlik.

  Daha hafif yan etkilerin görülmesi de muhtemeldir. Eğer aşağıdaki gibi yan etkiler görülürse nifedipin’i kullanmayı bırakmayınız ancak doktorunuzla durumunuzu konuşunuz:

  *
  baş ağrısı, yorulma veya yorgunluk;
  *
  yüz ve boyunda kızarma;
  *
  uykusuzluk;
  *
  olağandışı rüyalar;
  *
  mide bulantısı veya kabızlık; veya
  *
  idrar yapımında artış.

  Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

  Nifedipin ile Etkileşen Diğer ılaçlar Hangileridir?

  Nifedipin kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

  *
  aynı ya da başka bir durumu tedavi etmek için kullanılan farklı bir kalp ilacı;
  *
  karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);
  *
  eritromisin içeren ilaçlar (Erythrocin, Eritrosif, Eritro);
  *
  itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex, Sporanox);
  *
  fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);
  *
  rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);
  *
  rifabutin (Mycobutin).

  Eğer yukarıda sıralanan bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Nifedipin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacınızı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamaları veya özel denetim ve takip gerekebilir.

  Bu liste Nifedipin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Nifedipin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

  Nifedipin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

  Nifedipin’i oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak bir ortamda saklayınız.

  Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

  Nidilat Yumuşak Jelatin Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

  UNUTMAYIN! Nidilat Yumuşak Jelatin Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Nidilat Yumuşak Jelatin Kapsül'ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Nidilat Yumuşak Jelatin Kapsül'ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

  Uyarı! ılaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  bilgiler ilacpedia sitesinden alıntıdır.
   
 4. 27 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Harpy
 5. Harpy

  Harpy Today is a gift, thats why they call it PRESENT Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2009
  Mesajlar:
  5.517
  Beğenildi:
  7.810
  Ödül Puanları:
  188
  canım ilgin için teşekkürler.. ama prospektüsünü zaten okudum.. internetten de araştırdım hamilelerde sık kullanılan bir ilaçmış.. kasılmalara çok iyi geliyormuş.. içim biraz rahatladı ama kullanan birilerinden duysam güzel olurdu..
   
 6. 27 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Harpy
 7. pinkaya87

  pinkaya87 varlığın öyle bi sevinçki Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.424
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  canım benimde 25 haftadan itibaren sankı kasılma gibi ağrılarım oluyordu ama gaz problemiymiş gaz yapıcı yiyecekleri kesitm geçti abay bi kitleniyordum yatarken tuvalette falan çok sıkışıyordum tuvaletten eşim elıyordu beni şimdi iyiyim allaha şükür sanada geçmiş olsun canım
   
 8. 27 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Harpy
 9. Harpy

  Harpy Today is a gift, thats why they call it PRESENT Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2009
  Mesajlar:
  5.517
  Beğenildi:
  7.810
  Ödül Puanları:
  188
  çok teşekküelwr sana da çok geçmiş olsun.. benim de gazım çok oluyordu ben de rahatsız olduğum akşamlar bi tane rezene çayı içiyorum.. doktora da sordum 1 tane içmek sorun olmuyormuş.. gerçekten iyi geliyor gazımı çıkartmamı kolaylaştırıyor...
   
 10. 27 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Harpy
 11. gamze-20

  gamze-20 2012 yeni bir ben Üye

  Katılım:
  2 Mart 2009
  Mesajlar:
  2.126
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  canım ben nidilat kullandım erken dogum sancım olmustu ve buyuzden sancımın durması için bir muddet hastanedede yattım sancılarım durunca bu ilacı vermişlerdi kasılmam olupta bebek erken gelmesin diye rahatlıkla kullanabilirsin bebeğe zararı deil faydasıı var inşallah saglıkla kucagına alırsın bebeğini
   
 12. 27 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Harpy
 13. sofika

  sofika Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2.404
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  108
  ben kendim kullanmadim ama forumda rahim agzi yetersizligi yada erken dogum riski oan bir cok arkadas bu ilaci kullaniyor ve onun sayesinde kasilmalarini onluyor.Doktorun verdiyse icin rahat ederek kullan,Allah saglicakla zamani gelince bebegini kucagina almayi nasib etsin.
   
 14. 27 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Harpy
 15. Onur

  Onur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2008
  Mesajlar:
  101
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Canım öncelikle geçmiş olsun bende 32 haftamdan beri günde 4 tane nidilat kullanıyorum kasılmalarımdan dolayı şükür 37 haftaya ulaştık hiç canını sıkma ben kendimi çok üzdüm aman erken olursa diye biz önlemimizi alalım gerisi allahın taktiri iyiki bu tür ilaçlar var bebeğede hiçbir zararı yok bunun yanında en önemliside istırahat bol bol dinlen ben hep evdeyim pek ayakta kalmamaya çalış zamanında sağlıklı bir şekilde meleğine kavuşman dileğiyle
   
 16. 27 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Harpy
 17. sudemebru

  sudemebru Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  281
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  öncelikle hakkında hayırlısı ne ise o olur inş ben 35+5.haftamda kullanmaya başladım nidilatı hastaneye kontrole gittiğimde 20 dkkada 2 tane hemşire kırıp sıvısını dilaltıma boşaltıyodu 1 şişede serum yedim ve kasılmalar geçti rahimde hiç açılmada yoktu akşam 9 da hastaneden çıktım ve her 4 saatte bir 2 tane içiyodum 36+4haftalıkkende doğum yaptım yani kısacası 1 haftaya yakın bi süre kullandım maşllh 4 kiloya yakında bi kızım oldu bende senn gibi reçeteyi okuduğumda gördüm gebeler kullanmamalıdır diyodu ama dr verdiğine göre bi bildiği var dedim ve kullandım
   
 18. 28 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Harpy
 19. Harpy

  Harpy Today is a gift, thats why they call it PRESENT Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2009
  Mesajlar:
  5.517
  Beğenildi:
  7.810
  Ödül Puanları:
  188
  öncelikle cevap veren herkese çok teşekkürler.. ilaçlar gerçekten iyi geldi bana da dün tüm gün 1 tane kasılmam oldu sadece ama sonra ilaç saati yaklaştığında otururken 3 tane arka arkaya 5-10 dk arayla oldu telaşlandım biraz hemen uzandım tekrar kasılmam olmadı bugün tekrar doktora gidip ayrıntılı konuşcam inşallah sağlıklı sihatli zamanında bebeğime kavuşurum hayırlısıyla...