Nihat Behram-Daraacnda 3 Fidan

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve zerrinn tarafından 7 Haziran 2007 başlatılmıştır.

7 Haziran 2007
    Konu Sahibi : zerrinn
  1. zerrinn

zerrinn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    'Biz şahsi hiçbir çıkar gözetmeden, halkımızın bağımsızlığı ve mutluluğu için savaştık! '

1968'ler. Yazılı tarihin en barbar asrının en umutlu, en ışıklı, en cesur günleriydi. Coşkun bir devrimci dalganın bütün dünyayı sarstığı, onlarca ülkede milyonlarca insanın ayağa kalkarak, 'Gerçekçi ol, imkansızı iste, ' diye haykırdığı günlerdi...

Böyle bir dünyada, Denizler de özgürlük bayrağını Türkiye'de yükseklere taşıdılar. ABD'ye, NATO'ya, yurtlarını yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekmek isteyenlere en iyi cevabı eylemleriyle, yürüyüşleriyle, cesaretleriyle verdiler.

Ve egemenler, bu özgürlük kabarışının intikamını 12 Mart karanlığında üç gençten çıkarmak istediler. Somut hiçbir yasal dayanak olmadan Deniz'i, Yusuf'u, Hüseyin'i ve nice arkadaşlarını idamla yargılayıp, 'Asalım, asalım! ' çığlıklarıyla darağacına göndererek özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini boğmaya çalıştılar...

İşte Nihat Behram, o günlerin ölüm karanlığını sivil tarihçiliğimize belgesel bir katkı olan bu kitabıyla yırtmıştır. Denizler'in asılmadan önceki son sözlerinin de ilk kez açıklandığı, yayımlanır yayımlanmaz yasaklanan ve ancak yirmi iki yıl sonra aklanan Darağacında Üç Fidan, içten sesi, ince duyarlılığı ve ödünsüz tavrıyla, bütün iktidarların geçici olduğunu, milyonların kalbinde yaşayacak olanların daima özgürlük savaşçıları olduğunu göstermiştir...

Baskı altında geçen yirmi iki yılın ardından, yirmi ikinci basımıyla Darağacında Üç Fidan'ı sunarken, bugün koyu bir karanlığın ve ahlaksızlığın içine itilmek istenen yurdumuzda, gözlerimizde hala bir umut ışığı, darağaçlarında 'solmayan' üç fidanın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz

Nihat Behram
    Everest Yayınları;
    İstanbul, 2007, 14 x 20 cm, 220 sayfa, Türkçe, Karton Kapak.
    ISBN No: 9753168179

2. 7 Haziran 2007
  3. EU1

EU1 Guest

darağacında 3 fidan, gülünün solduğu akşam, bizim deniz gibi kitaplar yıllarca satacak kitaplardır. nesil değiştikçe okunmaya da decam edecektir...

şimdi en çok satanlar listesine girme sebebi de; ülkenin şu anki durumundan kaynaklanıyor sanırım..çünkü bizlerin her zaman denizlere ihtiyacımız var...onlar gibi kahramanlara , idealist gençelere ihtiyacımız var.ne kadar çok okunursa ; o kadar çok anlaşılacaktır...

4. 8 Haziran 2007
  5. AHU

AHU Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Aynen katılıyorum Minerwacım, fazla lafa gerek yok, söyleyeceğimi söylemişsin zaten:))

6. 8 Haziran 2007
  7. yezavel

yezavel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Minerwanın sözlerine katılıyorum. Bende lise yıllarımda okumuştum bu kitapları ve çok etkilenmiştim. Bide satışlarının artmasında hatırla sevgili dizisinin payı olabileceğini düşünüyorum. Şimdiki bölümlerinde o dönem anlatılıyor.

8. 8 Haziran 2007
  9. DENIZDEDIMOLMADIMI

DENIZDEDIMOLMADIMI Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Selam olsun üç fidana!
    Selam olsun ölüme meydan okuyanlara...

Ama aşk olsun sana çocuk... Aşk olsun...

Bir kalem susar , yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez .Kalemler vardır , yılmadan , usanmadan , eğilmeden , bükülmeden yazar...

Deniz koydum adını
    Kederi bende kaldı
    Uzak köyler kurdum birbirine
    Denizine aldandım..

savrulmak özgürlüğe esen rüzgarla
    bir şarkı,bir şiir,bir ıslık
    ve bir rüzgar selamıyla gidenlerin ardından Denizlerin dalgası olmak... YENİLMEDİKKİ!!!

10. 8 Haziran 2007
  11. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    6 Mayıs 1972,
    selam olsun

12. 8 Haziran 2007
  13. *KurabiYe*

*KurabiYe* Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    5 -6 sene önce(yanlış hatırlamıyorsam..)okumuştum , biz gerçekleri o zaman biliyorduk şimdi ise bütün türkiye.. Bir bakıma güzel..

Adamalar bugünleri gördü ve kimsenin kılı kıpırdamadı , ya doğru söyleyen hesabı..
    Selam olsun Deniz , Hüseyin , Yusuf üç fidanımıza..

14. 8 Haziran 2007
  15. ASYA

ASYA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Darağacinda üç Fidan Ve Gülünün Solduğu Akşam -erdal öz Her Ikisinide Okudum.verdikleri Mücadele Uğruna Asilan 3 çinarin öyküsü. En çok Satilmasinin Nedeni Ise O Ruha şimdi Daha Fazla Ihtiyaç Var.

Deniz Koydum Adini Kederi Ben De Kaldi.....

16. 8 Haziran 2007
  17. ilona

ilona psikolocik deli Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    348
    okumamıştım ama merak ettim şimdi
    alıp okuyayım bari =))

18. 8 Haziran 2007
  19. zerrinn

zerrinn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    ilona mutlaka al oku ok
    Selam olsun üç fidana!
    Selam olsun ölüme meydan okuyanlara...

Ama aşk olsun sana çocuk... Aşk olsun...

Bir kalem susar , yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez .Kalemler vardır , yılmadan , usanmadan , eğilmeden , bükülmeden yazar...

Deniz koydum adını
    Kederi bende kaldı
    Uzak köyler kurdum birbirine
    Denizine aldandım..

savrulmak özgürlüğe esen rüzgarla
    bir şarkı,bir şiir,bir ıslık
    ve bir rüzgar selamıyla gidenlerin ardından Denizlerin dalgası olmak... YENİLMEDİKKİ!!!
    umaya değer bir kitap bana bir agbiyimin hatırasıdır bu kitap daha lise yıllarında okumuştum hala da kütüpanemin en gözde kitaplarından biridir kızım için saklıyorum zamanı gelince ben de ona vericem ve anlasın ülkemizde yaşananları