Nikah şekeri nedir, Ne zaman sipariş verilir, Şeker çeşitleri...

Konusu 'Nikah Şekeri' forumundadır ve chikuleta tarafından 19 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  19 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : chikuleta
 1. chikuleta

  chikuleta nişanlı:) Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  206
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  NİKAH ŞEKERİ NEDİR?

  Nikah şekeri, evlenen çiftlerin, kendileri için bu çok önemli günün, paylaşımı karşılığında, davetlilerine şükranlarını sunma yoludur.

  Evlilik söz konusu olduğunda, yerine getirilmesi gereken adetlerden biri de nikah şekeri olmaktadır. Toplumumuzda, evlenen çiftlerin davetlilere o güne ait bir hatıra sunması adettir.
  Konu evlilik olduğunda, nikah şekeri de aynı davetiye, düğün salonu, gelinlik, balayı gibi, en başta düşünülmesi gereken bir konudur. Nikahınıza gelmiş olan konuklarınıza bu özel günün bir hatırası olarak vereceğiniz nikah şekeri belki de bir ömür boyu salonlarının vitrinlerinde yer alacak ve baktıklarında sizi anacaklardır. Günümüzde nikah şekeri kavramı da bazı değişikliklere uğramıştır. Artık şeker yerine hatıra olabilecek örneğin nazar boncuğu gibi şeyler de verilmektedir.

  [​IMG]

  NİKAH ŞEKERİ İÇİN NEKADAR BÜTÇE AYRILMALI?

  Nikah ve düğün hazırlıkları boyunca her ayrıntıyla ilgilendiniz ve şimdi sıra şekerlerinizde mi? Konuklarınıza sunacağınız renkli ve tatlı ikramlar sizin için önemli olmalı.

  Ortalama 100 adet davetiye yapılacak 150–200 adet şekere ihtiyaç vardır. Bu da ortalama 100 adet davetiye için 100 ytl, 200 adet şeker için 200 ytl. Gibi bir maliyettir. Ancak bu fiyatların üzerinde veya altında, kullanılacak objeye ve malzemeye göre kendilerine uygun seçenekler her zaman bulabilirler. Gittiğiniz firmaya göre de değişecektir.

  [​IMG]

  NİKAH ŞEKERİ SİPARİŞİ NEZAMAN VERİLMELİ?

  Nikah veya düğünden önce bu siperişleri vermelisiniz. Okadar işin arasında ihmal edip son güne kalmanız çıkacak aksiliklerin davetçisi olacaktır.

  Nikah veya düğün tarihinden 3-4 hafta önce sipariş verilmelidir.

  Bu yapılacak işe ve miktara bağlıdır.

  Genelde çiftler düğün günlerini aldıklarında davetiye siparişi ile nikah şekerini de verirler.

  [​IMG]

  NİKAH ŞEKERİ ÇEŞİTLERİ

  Nikah şekerleri; vanilyalı, çikolatalı, beyaz, gümüş, renkli bademlerden ya da sadece çekirdek şekerlerden olabileceği gibi, lavanta ve kurutulmuş güzel kokulu otlardan da hazırlanabilir. Gerisi tamamen istenen hatıra objelerle birleştirmeye kalır. Bu ikramlardan herhangi biri kullanılarak yapılabilecek türlü objeler vardır.

  Son Yıllarda Nikah Şekerinde Kullanılan Objeler Nelerdir Bunun Bir Modası Olur mu?
  Moda, ilgili alam ne olursa olsun; yeni olanın ve popüler olarak kullanılmak istenenlerin karşılığıdır.

  Eskiden evlenecek çiftler belli sınırlar içinde kendilerine sunulabilen modellerden seçmek durumundaydılar. Şimdi ise hem iç piyasada yaşanan gelişme ile hem de özellikle daha çok ithal malzemelerin ve objelerin kullanımı ile milyonlarca seçenekle karşı karşıyalar.
  Örneğin; eskiden kuru çiçekler ile yapılan klasik buketler yerini şimdilerde, çeşitli ithal yapay çiçeklerle ve simli, taşlı, renkli boncuklu dallarla hazırlanabilen modellere bırakmış durumda.

  Özellikle son zamanlarda kullanılan objeleri sayarsak; çeşitli espirili gelin-damat bibloları, deniz kabuklan, güncel konseptlerden kelebekler, gümüş objeler, kristal hediyelik objeler, resim çerçeveleri, porselen, karton, ahşap, kutular, melekler, keseler, sevimli oyuncaklar, buzdolabı mıknatıslan, anahtarlıklar, çeşitli renkli ve kokulu mumlar ve sabunlar ve hatta Tema Vakfı palamut tohumları ya da ağaç dikme sertifikası gibi…

  [​IMG]
   
 2. 24 Haziran 2013
  Konu Sahibi : chikuleta
 3. mayvacik

  mayvacik Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2013
  Mesajlar:
  28
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  nikah şekerinizi düğünden 1 ay önce yada en geç düğüne 2 hafta kalana kadar karar vermelisiniz.
  Sadece karar vermek yetmez bir nikah şekeri objesi begenirsiniz tamam bunu alırım deyip sonraya bırakırsanız o objenin stokları birden bitebilir ve almaya geldiğinizde stoklarımızda kalmadı lafı size üzebilir.
  kararınız verin kaporanızı verip urununuzu ayırtın işiniz garanti olsun. yada internet uzerinden satın alabilirsiniz.
  Artık bir çok firma ürünlerini internet üzerinden satıyor.
  İnternet üzerinden sipariş size evlilik öncesi yogun tempoda zaman kazandıracaktır.
  ayrıca bu konuda farklı ürün ve ucuz fiyatı eminönü tahtakalede bulabilirsiniz.
  zamanım yok diyorsanız iste fikir verebilecek bir site 3AAA Bebek şekeri ve Nikah şekeri toptan malzemeleri Eminönü %33 kargo indiriminin yanında %12 havale eft indirimleri var.
   
 4. 27 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : chikuleta
 5. asdasada

  asdasada Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6