Nil Gün / Pazartesi Rejime Başlıyorum

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve Kalliste tarafından 11 Şubat 2009 başlatılmıştır.

11 Şubat 2009
    Konu Sahibi : Kalliste
  1. Kalliste

Kalliste Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    51
    Ödül Puanları:
    153
    Ben şu güne kadar bir diyet kitabı okumadım fakat bir kaç hafta önce tesadüfen Nil Gün hipnomeditasyon cd lerinden dinlediğimde diyete karşı bir sıcaklık hissettim pozitif bakış açısını tekrar yakaladım bu yüzden kitabı merak edip aldım ve dün okumaya başladım henüz başlamışken diyet gruplarında bir arkadaşımın sıkıntısına cevaplar buldum ve bunu sadece onunla paylaşmak yerine sizinle de paylaşmak istedim, mantıksız yada mantıklı gelen yerleri tartışalım ugunalabilecekler, faydalı olabilecekler varsa arasından seçelim istedim...

Kitaptan alıntılar yapacağım, sormak istediğiniz konular çıkarsa mutlaka daha derince inceler size de cevap veririm arkadaşlar...

2. 11 Şubat 2009
  3. Kalliste

Beğenildi:
    51
    Ödül Puanları:
    153
    DİTEY YAP! ZAYIFLA! KİLO AL! DİYET YAP!​

Bugüne kadar kaç çeşit diyet uyguladınız? Sonuç ne oldu? Belki uzun ve sıkıcıbir diyet sonunda geçici olarak kilo verdiniz; kısa zamanda verdiğiniz kiloları ve daha fazlasını almak üzere. Bir doktor, yazdığı bir diyet kitabında proteini yasaklıyor, diğeri karbonhidratı. Bir başka doktor istediğiniz kadar yağlı yiyecek yiyin diyor. Bu kişilerin hepsinin ünvanı doktor.

Herhangi bir diyetle kilo vermek mümkün. Marifet, verdiğiniz kiloları geri almamakta, kendinizi sağlıklı ve formda hissetmekte. Çabuk kilo verme yöntemleri aldatmacadır.

İÇİNİZDEKİ KAVGA​

"Kafamın içinde sanki bir çok ses aynı anda konuşuyor. Bir ses diyet yapmamı söylüyor, diğeri diyet yapmamın bir işkence olduğunu; boş vermemi söylüyor. Bir başka ses gün boyu ağzıma bir lokma yiyecek koymamam için bağırıyor; Diğeri ise buzdolabındaki tüm yiyecekleri silip süpürmemi söylüyor. Tüm bu sesleri aynı anda dinlerken çok acıkıyorum ve buzdolabına yöneliyorum. Sadece kendimi değil, tüm sesleri doyurmak için."

Bu ses, sizin içinizdeki sese benziyor mu?

Herkes, hayatının bir döneminde ya da arada bir sınırsızca yer.Ama bedeniyle, kilolarıyla barışık olmayan kişi ( kilo ne olursa olsun ) sadece sınırsızca yediğinde değil, her yediğinde suçluluk duyar. O bedeniyle barışık olmadığı gibi, yiyeceklerle de barışık değildir. Onun için yiyecek, her canlının yaşamını sürdürmesi için gereken enerji kaynağı değil, düşmandır. Başa çıkılması, kontrol altına alınıp dizginlenmesi, mümkün olduğunca uzak durulması gereken bir düşman. Yoksunluk, ister irade ile ister koşullardan dolayı olsun doyumsuzlukla el ele gezer.
    Diyet kişinin bedenini yoksunluğa mahkum etmesidir. Kendisine doyumu, doyma duygusunu yasaklamasıdır. Bu doyumsuzluk, irade ile ne kadar süre denetlenirse denetlensin, eninde sonunda gereğinden fazla yemeye davetiye çıkarır. Ve her diyet başarısızlıkla sonuçlanır; hem de tıka basa yiyerek yoksunluğu telafi etme açlığıyla. Mahkum, daima özgürlük özlemiyle yanıp tutuşur..

Ve diyet yapan kişi, 346 mucizevi diyet önerilerine uyarak, hayatı boyunca 346 farklı diyet sonucunda kaybettiği ve yine kazandığı toplam 10-20-30 kilodan sonra, yine şişmandır, yine şişman...

4. 11 Şubat 2009
  5. Kalliste

Beğenildi:
    51
    Ödül Puanları:
    153
    DOĞAL KİLONUZ SAĞLIKLI KİLONUZDUR​

Diyet kitaplarının, diyet uzmanlarının söylediğini değil, doğal olarak ince insanların yaptığını yaparsanız, siz de doğal kilonuza kavuşursunuz.

Doğal kilonuz, sağlıklı kilonuzudr. Doğal kilonuzu, genetik yapınız belirler; modacılar ya da diyet uzmanları değil.

Bir fil ne kadar diyet yaparsa yapsın, zürafaya benzeyemez. Ama kendi bedeninize gelince bunu yapabileceğinizi sanıyorsunuz değil mi? Hiçbir yüz başka yüze benzemediği gibi iki beden de birbirine benzemez. İnce kemikli, kalın kemikli olabilirsiniz. Armut bedenli, elma bedenli olabilirsiniz. Bunların hepsi normal ve doğaldır. Tıpkı buyunuzun uzunluğunu değiştiremediğiniz gibi doğal bedeninizin şeklini de değiştiremezsiniz. Ama fazla kilolarınızı doğal haline yine doğal yollarla getirebilirsiniz. Doğal yol, doğal olarak sağlıklı kiloda olan insanların yoludur.

Bedeninizin kemik yapısını, idela kilonuzu, kilo dağılımını genetiğiniz belirler..

Genetik olarak belirlenmiş ideal kilonuza "sabit ayar kilosu" ya da "set noktası"denir. Bedeniniz ideal kilonuzu korumak için, bu kilonun altına inmenizi ya da üstüne çıkmanızı zorlaştırır. Kilonuz doğal kilonuzsa, geçici olarak sabit kilonuzun etrafında iki üç kilo oynasanız da yine kısa zamanda sabit kilonuza dönersiniz. Bedeniniz bunu bazal metabolizmanızı düşürerek ya da yükselterek ayarlar. Bazal metabolizma, istirahat anında bedenin kendi faaliyetlerini sürdürmesi için yaktığı kalori miktarıdır.

Diyet yaptığınızda bazal metabolizmanız yüzde kırk azalır ve bedeniniz yağ depolamaya başlar. Yani bedeniniz, kendisini kıtlığın uzun sürebileceği düşüncesiyle yağ depolayarak koruma altına alır. Diyet esnasında kilonuzda azalma olsa bile, bedeninizdeki yağ miktarı artar. Diyet, bedeninizin doğal fonksiyonuyla kilo ayarı yapma sistemini bozar ve set noktanızı yğkseltir. Ama diyet esnasında geçici olarak kilo kaybettiğiniz için, kilonuzu kontrol altına alabildiğiniz illüzyonunu yaşarsınız. Oysa siz kilonuzu değil kilonuz sizi kontrol etmeye başlamıştır.

Öğrenilmiş sağlıksız beslenme alışkanlıklarını, diyetleri, duygusal açlığı yiyeceklerle giderme çabasını ve hareketsizliği yaşam biçiminiz olmaktan çıkardığınızda zaman içinde kendiğilinden genetik kilonuza dönersiniz. Bedeninizin doğal sağlığına, doğl zamanı içinde kavuşmasını bekleyemeyecek kadar sabırsız davranarak diyetle zamanı kısaltacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Metabolizmanız sizin doğal termostatınızdır. Aşırı yediğinizde metabolizmanız yüzde yetmiş beş hızlanarak doğal kilonuzu korumaya çalışır. Yani aldığınız kalori miktarına göre daha fazla kilo almanız gerekirken, hiç de o kadar kilo almazsınız. Ama duygusal açlığınızı doyurmak için daha fazla yiyorsanız, hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız, sağlıksız besleniyorsanız, diyetlerle bedeninize işkence yapıyorsanız zavallı metabolizmanız ne yapsın?

METABOLİZMA TEMEL OLARAK ÜÇ ETKENLE ÇALIŞIR

Her gün kalorilerimizi böyle kullanırız:

Fiziksel aktivite %20-25
    Termik etki(besin sindirimi) %10
    Bazal metabolizma %70

Bir kilo kas günde elli ila yüz kalori, bir kilo depolanmış yağ günde dört ila beş kalori yakar.

1gr alkol=7 kalori
    1gr protein=4 kalori
    1gr yağ=9 kalori
    1gr karbonhidrat=3.75 kalori​

6. 11 Şubat 2009
  7. deniz_gunes

deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    198
    Doğal kilonuzu, genetik yapınız belirler; modacılar ya da diyet uzmanları değil.

Burası çok doğru, ne yaparsanız yapın herkesin bir yapısı var, kilo verseniz de bunu değiştiremezsiniz..Bence kilo vermek isteyenlerin bunu da iyi anlaması gerekiyor.

İlla şu model gibi görüneyim gibi saçma bir düşünce içine giren özellikle günümüz genç kızları, malesef sağlıklarını çok büyük tehlikeye atıyorlar.

8. 11 Şubat 2009
  9. aeben

aeben Her daim üye :)) Pro Üye

Beğenildi:
    28.969
    Ödül Puanları:
    463
    saggol kalişim ..
    peki kıtap tam alarak ne öneriyor zamana yaymayımı . ...ve sporumu ...

10. 11 Şubat 2009
  11. Kalliste

Beğenildi:
    51
    Ödül Puanları:
    153
    aebencim valla bende bilmiyorum :))) okuya okuya sizinle paylaşacağım mümkün olduğu kadar hızlı yazmaya çalışacağım canım... Daha mantığını kavrayamadım ama bizim takımda kadis uzun süredir kilo veremiyor verse de hemen geri alıyor 2-3 kilo arasında bir aşağı bir yukarı oynuyordu buradaki 3. mesajı okuyunca işte kadisin sorunu dedim ve kitabın mantığını kavramadan sizinle paylaşmak istedim..

12. 11 Şubat 2009
  13. aeben

Beğenildi:
    28.969
    Ödül Puanları:
    463
    bu sadace kadıs için geçerli degil kalişim benım içinde geçerli . şutarafagitti
    sürekli diyet yapınca öyle oluyo vucut aç gessende depo yapoyo

bütün bunlar montinin dogrulugunu kanıtlıyo aslında oda bende işe yaramıyo . senağlama
    yeni montı yapankızlarda vermıye başladılar tıkır tıkır ... önemli olan az yemek degil dogru şeyleri bol yemek vucudu kıtlık piskolojisine sokmamak . ve buda kan şekerini yüksetmeyecek besinleden bol yiyip vucudu aç bırakmamak . böyle yapınca diyeti bırakınca ...da geri kilo alınmıyo ...:uhm: ah monti amca ah niye beni yegenlige kabul etmiyosun ah ...sırnaşık şey

14. 11 Şubat 2009
  15. kadis

kadis Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Genetik olarak belirlenmiş ideal kilonuza "sabit ayar kilosu" ya da "set noktası"denir. Bedeniniz ideal kilonuzu korumak için, bu kilonun altına inmenizi ya da üstüne çıkmanızı zorlaştırır. Kilonuz doğal kilonuzsa, geçici olarak sabit kilonuzun etrafında iki üç kilo oynasanız da yine kısa zamanda sabit kilonuza dönersiniz. Bedeniniz bunu bazal metabolizmanızı düşürerek ya da yükselterek ayarlar. Bazal metabolizma, istirahat anında bedenin kendi faaliyetlerini sürdürmesi için yaktığı kalori miktarıdır.

yani kaptanım demek oluyo ki benim kısa sürede 2-3 kilo alıp yine kısa sürede vermemin nedeni buymuşşş

seinsem mi üzülsem mii

ve duygusal açlık
    bunu anladım
    ben bbazen yemek için yiyorum duygum açmış yaaa

16. 11 Şubat 2009
  17. kadis

kadis Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    aebencim ya
    şu montiyi denemekle denememek arasındayım biliyosun sende
    ya en iyisi denemek galiba ya belki bende işe yarar ben iice sıyırdım kafayı bu kilolar la ya

18. 11 Şubat 2009
  19. aeben

Beğenildi:
    28.969
    Ödül Puanları:
    463
    kadis canım monti linkini bi oku istersen canım yeni kızlarda kilo veriyo . yanlız ben serbest yamiştim yani serbest diyede çok yemeyeceksin sanırsam ...sengözlerimebaksanab ben hatta içime öyle işlemişki hala bazı kurallarını uyguluyorum diye bilirim tatlı dışında ...-tatlicadiarzu-beni mahvedende o işte....:mymeka: galiba senide ..:jeyyar:
    neyse kalişim sen oku kitabi canım bizede bilgilendir ....madem diyet kitaplarını okumaya başladım monti katabınıda tavsiye ederim ...a.s