Nişan Adetleri Döngeller Akçakoca-Bolu

Konusu 'Nişan (Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi)' forumundadır ve NILBERA tarafından 27 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  27 Ocak 2010
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153
  Döngeller Akçakoca-Bolu: “Kız istendikten ve evlenme işi kararlaştırıldıktan sonrakıza nişan konmuş sayılır. Bundan sonra kıza hediyelerin verilmesine sıra gelmiştir. Nişanda kıza iç çamaşırı, terlik, ayakkabı, elbiselik, makyaj takımı, çorap vb. getirilir. Böylece baştan aşağı giydirilmesi tamamlanmış olur. Takılardan ise yüzük, küpe, bilezik, lira, zincir ve saat takılır. Kızın ilk çocuğunun erkek olmasını belirtmek için de kıza giden hediye bohçasının içine bir kama konur. Bekar kızlar da kısmetlerinin açılması için gelinin terliklerini giyerler.

  Damat görmeye de nişandan onbeş gün veya bir ay sonra gidilir. Kız tarafı bu gidişlerinde oğlan tarafına baklava, iç çamaşırı, traş takımı, havlu, terlik, elbise içintakımlık kumaş koyarlar. Yüzük ve saat ayrıca bu hediyelere eklenir. Bu köyde başlık parası yoktur.
  Nişandan cayma, ara sıra olmaktadır. Kız nişandan cayarsa hediyeleri ve takıları geri verir ve nişandan caydığını bu şekilde belli eder. Oğlan nişandan cayarsa, yüzüğünü birisi ile kıza gönderir ve durumu böylece açıklamış olur. Ancak kıza takılan takılar ile verilen hediyeler geri alınmaz. Nişandan cayma iyi karşılanmadığı için iki aile de birbirine küser, dargınlıklar ve kırgınlıklar su yüzüne çıkar. Nişanlılar da birbirini görmemeğe çalışırlar.”​


  ailerehberim.com