Nişan Adetleri-Kırşehir

Konusu 'Nişan (Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi)' forumundadır ve NILBERA tarafından 27 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  27 Ocak 2010
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153
  Kırşehir: “Müzakere neticesinde filan gün de nişan diye kararlaştırılır ve öylece hareket ederler. Kasabalarda çarşıdan üç okka veya bir batman altın alınır. Kızın hanesine gönderilir, orada şerbet için içine bir miktar al boya ve gül suyu konuluri temiz kalaylı bir kazan içerisinde şerbet yapılır. Davet olunan erkek ve kadınlar giderler, şerbet içilir ve yaldızlı bir sürahi içine bir miktar şerbet konulur ve mahallenin münasip bir adamına verilerek sürahinin ağzına da bir krep işlemeli çevre bağlanarak güveyin hanesine gönderilir.

  Köylerde ise büyücek bir güğüm içine so konularak iyice kaynatılır. Bir iki okka şeker orada ağda halini alır. Gelen cemaate verilir. Nişan merasimi ya yemekli, ya sade olur. Mutat on günde kız hanesi akraba ve ahbaplarını toplar. Oğlan evi de misafirlerini alarak giderler. Yemekten sonra kayın valide kıza takacağı altınları bir kırmızı kurdela yahut kırmızı kaytana dizili olduğu halde kızın boğazına takılır. Diğer akrabaları da hallerine göre altın takarlar.”​


  ailerehberim.com