Nişan nedir nasıl olur!.

Konusu 'Nişan (Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi)' forumundadır ve Adivar tarafından 14 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  14 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  NİŞAN, birbirini seven veya aileler tarafından birbirlerine yakıştırılan çiftin evlenmesi için yapılan ilk adımdır. Dünyada genelde evlilik hazırlığı içerisine giren çiftlerin resmi olmayan birliktelik biçimidir. Nişan, yüzük ve karşılıklı sözlerin verilmesiyle başlar. Söz'de olduğu gibi nişan da kişilerin birbirlerini tanıması anlamına gelir. Nişan resmi bir evlilik adımı değil sadece kişilerin birbirlerine olan duygularını dışarıya karşı resmileştirmenin ön adımı olarak gösterme şeklidir. Evlenecek olan çiftlerin daha samimi ve yakın olmasını sağlarken kişiler birbirlerine olan mesafeli bir çok davranışı da ortadan kaldırırlar. Nişan resmi bir evlilik adımı değil sadece kişilerin birbirlerine olan duygularını dışarıya karşı gösterme şeklidir.

  Çiftler arasında nişan yapıldıktan sonra, aileler ve çiftler kendi aralarındaki bir çok duvarları kaldırırlar. Aileler duvarları kaldırırken temkini de elden bırakmamaya özen gösterirler. Ortada yeni bir yuva kurulacağı için kişiler kendilerini ve çalışmalarını, çevresinin iyi taraflarını belli etmeye çalışırlar. Aileler birbirlerine yardım etmeye çalışırlarken ufak mimik hareketleri veya olaylarla kişilerin hareket ve tavırlarını kontrol ederler. Aynı zamanda bu gibi karşılıklı tartma, deneme ve kabullendirme ile kabul etme yarışı sürerken de evlenecek olan çiftlerin yaşam tarzları da belli edilmeye çalışılır. Bu tarzlar arasında eşyaların alınması, nişan ile düğünün nasıl yapılması konusunda, evlenecek çiftlerin kalacakları yerleri ve kına, nikah, düğün tarihleri belirlenmeye çalışılır. Aileler nişan evresinin ilerlemesiyle birlikte bir çok tanıma ve tanışmaya engel olan kişisel hareketlerden uzaklaşmaya, karşılıklı kabullenmeye doğru gidilir. Lakin aileler arasında yine bir mesafeli tutumlarda sürmektedir. Bunun gerekçesi olarak ta otoriter bir aile "nişan atılması veya çiftlerin anlaşamaması durumunda bozulması, olumsuz olaylar karşısında çiftlerin bir daha görüşmemek üzere birbirlerini görmemesi" gibi durumlar her zaman göz önünde bulundurulur. Aileler bu çalışmalarını sürdürürken, genç çiftte birbirleri arasındaki duvarların büyük bölümünü kaldırarak kendilerini ve kişiliklerini göstermeye başlarlar. Nişan evresinde bazı çiftler, birey olarak birbirlerinin üzerinde veya karşı aileye kendilerini kabullendirmeye çalışırken, bazı bireylerde daha ılımanlı tartışmalardan ve sorunlardan uzak durmaya çalışırlar. Tabii nişan evresinde bile bireyler kendi gerçek yüzlerini göstermezler. Bir an önce evlenmenin ve yeni bir yuva kurmanın yolunu ararlar. Nişan evresinde, Aileler tanışmalarını sürdürürken çiftlerde birbirlerini daha sık görmeye çalışırlar. Türklerin, Avrupalılara göre yapısı biraz daha karmaşıktır. Türkler kolay elde ettikleri veya aşırı derecede çok zorlandıkları kişilerle evlenmezler. Bunun gerekçesi tam olarak bilinmemektedir. Bazı uzmanlar bunun genetik bir özellik olduğunu da ileri sürmektedir. .

  Nişan evresinde çiftler aralarında eşya alımı veya başka nedenlerle tartışmalar çıkmaktadır. Aileler çiftlerin tartışmalarına karışmamaları gerekir. Sadece aşırı kırılgan veya kırıcı oldukları durumunda haklıyla, haksızı eşit derecede belirtmeleri gerekir. Sadece evlenecek olan bu çiftleri birbirlerinin üzerinde üstünlük kurulmasını sağlamadan espriye vararak davranılmalıdır Nişan yapılmadan önce erkek ve kız arasında söz yapılır. Çiftlerin ve ailelerin birbirleriyle karışlıklı olarak anlaşması durumunda nişan yapılır. (Bazen ailelerin birbirleriyle anlaşamaması durumunda çiftlerin anlaşması halinde yine nişan yapılabilir. Böyle durumlarda ise evlilik sürece de bırakılır). Söz durumundayken nişan yapılması için gün belirlenir. Daha sonra da aileler ve çiftler nişan alışverişine çıkarlar. Bu alışverişte, kız ve erkeğin nişan bohçası, kız ve erkeğin nişan kıyafetleri hazırlanılır. Nişanın niteliği ve yapılacak yer belirlenir. Nişan, aile, arkadaş veya belli bir çevre arasında yapılabilir. Daha büyük bir düğün düşünülürse yemekli veya bir salon tutularak ta gerçekleşebilir. Eğer salon veya yemekli bir nişan düşünülürse o zaman alışveriş paketi de büyük olur. Nişan yapılmadan önce çiftler evlilik için emin olmaları gerekir. Aksi takdirde sadece kendileri değil çevresindeki sevenleri de üzebilirler. Kendisine eş olarak seçeceği kişiyi tam olarak olmasa bile tanıması gerekir. Daha öncede belirtildiği gibi nişan evresinde özellikle evlenecek olan çift mutlaka birbirine karşı bir çok duvarı kaldırması gerekmektedir. Eş adayının kendisini tanımasına müsaade etmesi gerekmektedir. Çiftler birbirlerine olan davranışlarında özgür olmalıdırlar. Şayet birinin doğrusu diğerine yanlış geliyorsa ortak noktayı bulmaları gerekir. Böylelikle ortak yaşamın ilk adımlarını atmış olurlar. Nişan evresinde alışveriş yapılırken, ev düzeni genelde kadın tarafından yapılır. Türkiye'de nişanı kadın tarafı yaparken, düğünü ise erkek tarafı yapmaktadır. Nişan hazırlıklarının detaylarını öğrenmek istiyorsanız eğer yazının girişinde "Nişan hazırlıkları nelerdir, nasıl yapılır?" bölümünü okumanızda fayda vardır. Çiftler şunu unutmamalıdır, eşya, mal ve mülk kazanımı her zaman olur. Önemli olan yokluk zamanda birbirinizi sevmeniz, varlık zamanında da birbirinizi tanımanız gereklidir. Şayet birinden biri olmazsa o zaman kişiler adeta kendilerini kullanılmış veya değer verilmemiş bir konuma gelirler. Erkekler kadınları bir mal, kadınlar da erkekleri bir iş ve para makinesi olarak görmemelidir. O zaman evliliklerinin mutlu geçeceğine inanılır..


  .
   
 2. 4 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Adivar
 3. cyigit

  cyigit Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Mart 2010
  Mesajlar:
  51
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  gereksiz para israfıdır