Nistagmus

Konusu 'Oftalmoloji - Göz Hastalıkları' forumundadır ve yesilim tarafından 8 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  8 Şubat 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  NİSTAGMUS:
  Nistagmus gözlerin istemsiz olarak ileri ve geri salınımıdır. Trende giderken ağaçların seyredilmesi veya başın döndürülmesine bağlı olarak fizyolojik nistagmus olarak ya da çeşitli hastalıklara bağlı olarak patolojik nistagmus vardır. Bir objeye doğru fovea o objeyi fovea ile fikse etmemizi sağlayan hareketler foveaya doğru, fovedan uzaklaştıranlar ise foveadan uzağa doğru adlandırılır. Patolojik nistagmus, foveadan uzağa doğru bir hareketle başlar ve bunu düzeltici **açlı foveaya doğru bir hareketle kompanse edilmeye çalışılır. Nistagmus düzlemi yatay, dikey veya torsiyonel olabilir. **plitüdü gözlerin ne kadar uzağa gittiğidir, frekansı ise bir ***lusun ne kadar sıklıkta olduğu, yani hızıdır.
  Nistagmus, jerk (sıçrayıcı) nistagmus, pendular nistagmus ve karışık tip olmak üzere üç temel grupta incelenir. Sıçrayıcı nistagmus, foveadan uzağa yavaş bir hareket daha sonra foveaya doğru hızlı bir hareketten oluşur, yani bir yavaş bir de hızlı iki bileşeni vardır. Nistagmusun yönü hızlı bileşen yönüne doğru tanımlanır, hızlı hareketi sola olan bir nistagmus, sol vuruşlu nistagmus olarak tanımlanır. Pendüler nistagmusta ise hem foveadan uzağa hem de foveaya doğru olan hareketler aynı hızda ve yavaştır. Karışık tipte her iki tipteki hareket değişik oranlarda bir arada bulunur.

  Fizyolojik Nistagmus:
  Uç-nokta Nistagmusu: Hafif şiddetli ve jerk tipinde bir nistagmustur, uç bakışlarda açığa çıkar. Hızlı bileşeni bakış yönünedir.
  Optokinetik Nistagmus: Görme alanından tekrarlayıcı patterndeki şekillerin geçirilmesi ile olur. Yavaş komponenti izleyici bir harekettir, hızlı bileşeni ters yönde bir harekettir.
  Vestibüler Nistagmus: Vestibüler nukleustan kalkan uyarılarla olur. Kulağa soğuk ya da ılık su verilmesi ile semisirküler kanalların uyarılması ile yapılan kalorik testler ile açığa çıkarılır. Soğuk su ile test yapıldığında, hızlı bileşeni oppozit-zıt- yönde (sağ kulağa soğuk su verildiğinde sola hızlı bileşenli) sıcak su ile yapıldığında ise hızlı bileşeli uyarı verilen kulak yönünde bir nistagmus açığa çıkarır. Soğuk oppozit, sıcak aynı SOSA.

  Konjenital Nistagmus:
  X’e bağlı resesif, otozomal dominant geçişli olabilir. Konjenital nistagmus, yaş**ın ilk 2-3 ayı içerisinde başlar, uniplanar (tek bir düzlemde), yatay genellikle jerk tarzındadır Konverjans ile azalır, uykuda yoktur. Genellikle nistagmusun azaldığı bir nokta vardır bu nedenle anormal baş pozisyonu olabilir.

  Spasmus Nutans:
  3-18 aylar arasında görülür, tek ya da çift taraflı olabilir. Küçük **plitüd ve yüksek frekanslıdır, karakteristik olarak baş sall**a ile beraberdir. Genellikle asimetriktir, abdüksiyonla azalır. Vertikal ve torsiyonel komponenti olabilir. İdiyopatik de olabilir, idiyopatik tip 3 yaş civarında düzelir, ancak görsel yolların gliomları, boş sella sendromu, proensefalik kist gibi nörolojik patolojilerle beraber de olabilir bu nedenle, bu hastalarda nöroradyolojik görüntüleme yapılması gereklidir.

  Latent Nistagmus:
  İnfantil ezotropya ile beraber olabilir. Her iki göz açıkken nistagmus yoktur, bir göz kapatıldığında ya da o göze gelen ışık şiddeti azaldığında açığa çıkar. Manifest bir bileşenin üzerine eklenmiş olabilir.

  Periyodik Alternan Nistagmus:
  Nistagmus bir yöne doğrudur, gittikçe yavaşlar 4-20 sn nistagmus ol**ayan bir faz olur daha sonra aksi yöne doğru yavaştan başlayan, hızlanan sonra gene yavaşlayan bir faz olur. Nedenleri, serebellar hastalıklar, demyelinizasyon hastalıklar, ataksia telenjektezi (Louis-Barr sendromu) olarak sıralanabilir.

  Konverjans Retraksiyon Nistagmusu:
  Hedef aşağı doğru hareket ettirilirken yavaş bileşeni aşağı, hızlı bileşeni yukarı olan bir nistagmus açığa çıkar. Yukarı fazda konverjans olur ve tüm ekstraoküler kaslar birlikte kasılır, bu da göz küresinde orbitanın içine çekilmeye yani bir glob retraksiyonuna yol açar. Bu durum, ptretektal alan patolojileri, pinealoma, d**arsal patolojiler,gibi durumlarda meydana gelebilir.

  Aşağı-vuruşlu nistagmus (Down-beat):
  Hızlı bileşeni aşağı doğrudur, aşağı bakışta daha kolay açığa çıkar. Nedenleri; for**en Magnum civarındaki kranioservikal kavşak lezyonları, bazı ilaçlar, fenitoin, lityum, karb**azepin gibi Wernicke ensefalopatisi, demyelinizan hastalıklar, hidrosefali.

  Yukarı-vuruşlu Nistagmus (Up-beat):
  Posterior fossa lezyonları, ilaçlar Wernicke ensefalopatisi gibi nedenlerle meydana gelir.

  See-Saw (tahtaravelli) Nistagmus:
  Bir gözün yukarıya gidip intorte olduğu diğer gözün aşağı inip ekstorte olduğu bir nistagmustur. Parasellar tm, beyin sapı inmesi gibi nedenlerle neydana gelir.

  Duyusal Yoksunluk Nistagmusu:
  Görme eksikliği sonucu gelişir, yatay ve pendülerdir, derecesi görme kaybı ile orantılıdır. Yaş**ın ilk yıllarındaki görme kayıplarında gelişir ve şiddeti görmedeki kayıp ile orantılıdır

  Alıntı