Nokia N95 İncelemesi

Konusu 'Cep Market' forumundadır ve canavar tarafından 5 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  5 Eylül 2007
  Konu Sahibi : canavar
 1. canavar

  canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3.271
  Beğenildi:
  109
  Ödül Puanları:
  353
  Nokia, N95 cep telefonunun tanıtımını Photokina 2006 sırasında yapmıştı. Nokia’nın bu modeli kameralı mobil telefon dünyasında büyük bir gürültü koparmıştı. Bu multimedya canavarı model Hollanda’ya da ulaştı ve bizler Nokia N95 ile ilk test fotoğraflarını çekmiş bulunuyoruz. Teknik özelliklerine baktığımız zaman Nokia N95 mobil telefonun şu anda eşinin ve benzerinin olmadığını söyleyebiliriz. Gerçek anlamda bir multimedya telefonu olan Nokia N95 N serisindeki ürünlerin tüm özelliklerini bünyesinde barındırıyor. GPS, MP3 Çalar, video görüntü oynatıcı veya WLAN bağlantı gibi aklınıza gelebilecek her türlü özellik Nokia N95 kameralı cep telefonunda mevcut.

  Nokia N95 - Tasarım
  [​IMG]
  Nokia N95 multimedya bilgisayarını ilk defa elinize aldığınız zaman ürünle ilgili hiçbir garip nokta gözünüze çarpmıyor. Telefonun gövdesi plastik malzemeden üretilmiş; ön yüzünde gümüş, arka yüzde ise metalik kahverengi yüzey tercih edilmiş. Nokia N95’în dış yüzünde dikkati çeken tek özellik arka yüzündeki küçük Carl Zeiss objektif oluyor. Telefonun kapağı kayarak açılıyor ve klavyesi ortaya çıkıyor. Nokia N95 multimedya bilgisayarın dikkat çeken özelliği çift kayar kapak mekanizması. Telefonun kapağını kapattığınız zaman multimedya fonksiyonları ortaya çıkıyor.

  Nokia N95 - Menü
  [​IMG]
  Nokia N95’in sade bir yapıya sahip olan menüsü kolay kullanım özellikleri sergiliyor. Telefonun sıklıkla kullanılan temel fonksiyonlarına rahat ve kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Menü hoş ve mantıklı bir tarzda yapılandırılmış, menüdeki tüm semboller simgeledikleri fonksiyonları açıkça ifade ediyor. Açılış ekranında adres defteri, takvim, web gezgini ve SMS, MMS ve e-posta gelen kutuları gibi çeşitli ofis uygulamalarına direkt olarak ulaşılabiliyor. Mobil telefonlara derinlemesine hâkim olan kullanıcılar aradıkları daha gelişmiş fonksiyonlara yine menü üzerinden ulaşabiliyorlar.

  Nokia N95 - Kamera
  [​IMG]
  Nokia N95’in hakkında en çok konuşulan özelliklerinin başında gelen 5 megapiksellik kamerası Carl Zeiss objektife sahip. Bizim Nokia N95 ile çektiğimiz test fotoğraflarının görüntü kalitesini gayet iyi bulduk. Ayrıca telefonun kullanıma sunulan yeni güncellemesi işlem hızını olduğu kadar görüntü kalitesini ve ışık hassasiyetini de geliştiriyor. Elde ettiğimiz sonuçlar bugüne kadar mobil telefonlarda gördüğümüz en iyi performansa ve kaliteye sahip. Fotoğrafların renkleri berrak ve kontrast değerleri iyi. Objektif kapağı kayarak açıldığında telefonun dijital kamerası devreye giriyor. Ardından normal bir dijital fotoğraf makinesinde olduğu şekilde çekim yapabiliyorsunuz. Nokia N95 odaklama konusunda kompakt dijital kameralara kıyasla biraz yavaş kalsa da deklanşör çekim hızı alışıldığı üzere ağır değil. Telefonun kamerasının odaklaması gayet iyi ve AF yardımcı ışığının da katkısıyla oldukça hassas bir performans sergiliyor.

  Nokia N95 - İşlem hızı
  [​IMG]
  Günümüzde mobil telefonlarda bulunan çoğu dijital kameraların fotoğraf çekim işlemleri uzun sürüyor. Nokia N95 modelinde otomatik netleme işleminin tamamlanması biraz sürse de deklanşöre tam olarak bastığınızda fotoğraf hemen çekiliyor. Odaklama işlemini önceden gerçekleştirdiğiniz takdirde Nokia N95 ile hareketli nesneleri dahi fotoğraflamanız mümkün. Çekilen fotoğrafların kaydedilmesi hala biraz zaman alıyor, bu durum eğer peş peşe çekimler yapacaksanız can sıkıcı olabiliyor. Yeni güncelleme ile bu konuda da gelişme sağlanmış. Noise, mobil telefonlarda kaçınılmaz bir olay ancak çekimlerinizde ortam ışığını hesaba katarak değerlendirdiğiniz sürece Nokia N95 ile gayet iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Nokia N95 cep telefonunu mobil görüntülemenin yeni standardı olarak düşünebilirsiniz.

  Nokia N95 - Ayarlar
  [​IMG]
  Nokia n95 gerçek anlamda bir kameralı cep telefonu olmasına rağmen ürünün fonksiyonları ve seçenekleri son derece sade tutulmuş. Kamera ile çekim yaparken çeşitli hazır çekim programlarından birini tercih edebiliyorsunuz. Bu hazır çekim programları arasında 10 cm ile 60 cm arasında yakın çekim sağlayan makro, spor, gece ve gece portre modları bulunuyor. Gece çekim modunda ISO değeri arttırılarak daha hızlı çekim hızları elde ediliyor. Yüksek ISO değerlerinde noise oranları da düşük oluyor. Kameranın kullanımı en kolay modu Simple (Basit) çekim modu. Bu çekim modunda sadece deklanşöre basarak 5 megapiksellik bir fotoğrafı herhangi bir ayar ile uğraşmaya gerek kalmadan çekmiş oluyorsunuz. Nokia N95 multimedya bilgisayarın bu özelliği fotoğraf çekim işlemlerinde en çok kullanılan fonksiyonların başında geliyor.

  Nokia N95 - Fotoğraf işlemleri
  [​IMG]
  Çekim işleminin ardından fotoğraflar üzerinde çeşitli düzenlemeler yapma ve gönderme fonksiyonları da bulunuyor. Görüntüler üzerinde yapılabilen işlemler gerçekten zengin. Fotoğrafları siyah beyaza, sepya tonlara çevirebiliyor, kırmızı göz etkilerini ortadan kaldırabiliyor, parlaklık ve kontrastı ayarlayabiliyor, kırpma işlemleri yapabiliyor ve görüntünün boyutlarını değiştirebiliyorsunuz. Hatta fotoğraflarınıza metin veya semboller de ekleyebiliyorsunuz. Çekmiş olduğunuz fotoğraflara çeşitli eğlenceli çerçeveler eklemeniz de mümkün. Nokia N95 multimedya cep telefonunda 20 adet çerçeve seçeneği mevcut.

  Nokia N95 - microSD bellek kartı
  [​IMG]
  Nokia N95’in mevcut bellek kapasitesi microSD flaş bellek kartları ile yükseltilebiliyor. Kamerasının resim çözünürlüğü ve multimedya özellikleri göz önüne alındığı zaman cihazın bellek kapasitesinin yükseltilmesi bir zorunluluk halini alıyor. Telefonlar birlikte maksimum 2GB kapasiteye kadar bellek kartları kullanılabiliyor. Biz test ve incelemelerimizde genellikle SanDisk’in bellek kartlarını tercih ediyoruz. SanDisk bellek kartı gereksinimleri konusunda hızlı ve sağlam çözümleri bol seçeneklerle sunan bir firma. Telefon üzerindeki dosyalarınızı USB kablosu, Bluetooth veya kızılötesi bağlantı ile bilgisayar ortamına aktarabiliyorsunuz. Aktarım işlemleri için SanDisk’in Mobile Mate kart okuyucusu da tercih edilebilir. Bu kart okuyucular çok ufak boyutlara sahip olduğundan nereye giderseniz gidin yanınızda bulundurabilir ve dosyalarınızı USB kablosu ile pratik bir şekilde bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

  Nokia N95 - Multimedya özellikleri
  [​IMG]
  Nokia N95 gerçek manada bir multimedya merkezine sahip. Nokia N95 ile müzik ve video görüntüler gibi aklınıza gelebilecek her türlü dosyayı oynatabiliyorsunuz. Multimedya butonlarının yer aldığı panele kapağı biraz kaydırarak ulaşılabiliyor. Telefonun kayar kapağı indirildiği zaman da multimedya menüsü otomatik olarak devreye giriyor. Nokia N95 cep telefonu sıra dışı diyebileceğimiz kalitede bir stereo hoparlöre sahip. Diğer hiçbir mobil telefonda Nokia N95’ten daha kaliteli bir sese ulaşamadığımızı rahatlıkla ifade edebiliriz. Telefonun sesi berrak, iyi ve kalabalık bir grup halinde müzik dinleyebilecek kadar da yüksek.

  Nokia N95 - Wi-Fi bağlantı
  [​IMG]
  Gün geçtikçe daha çok cep telefonu modelinde WLAN bağlantı olanağı ve daha geniş kullanım alanlarına tanık oluyoruz. Dünya üzerinde WLAN bağlantı yapabileceğiniz şehirler dahi mevcut. Bu da, örneğin Skype’ın mobil versiyonu gibi yazılımları kullanarak diğer Skype kullanıcılarıyla ücretsiz görüşebilme veya normal telefonlarla çok düşük ücretlerle görüşebilme gibi avantajları beraberinde getiriyor. Skype yazılımının bir avantajı da aynı oranda ücretlendirme olması. Nokia N95’in WLAN bağlantı özelliği hızlı, kaliteli ve sağlam bir performansa sahip.

  Nokia N95 - GPS
  [​IMG]
  Nokia N95’te dâhili bir GPS alıcısı bulunuyor. Kullanıcılar bu alıcı sayesinde ayrıca bir navigasyon sistemini taşımak zorunda kalmıyorlar. Alıcının performansı her zaman için çok iyi bir seviyede olamıyor ancak bu telefonun kendisinden kaynaklanmıyor. N95 telefonu test ettiğimiz Hollanda’ya hizmet veren uydular her zaman için en iyi seviyede olmayabiliyorlar. Bunu açıkça yaşadık çünkü Amsterdam gibi bir kentte dahi sürekli ve dengeli bir GPS konumlandırması yaşanmıyor. Bu durum yürüyüş halindeyken yaşanıyor. Daha hızlı hareket etmeye başladığınız zaman ise bu durum ortadan kalkarak düzeliyor. GPS sisteminin tüm fonksiyonlarını kullanmak ve sunduğu olanakların tümünden yararlanmak istiyorsanız yazılıma kayıt olmak zorundasınız. Nokia bu konuda çeşitli seçenekler ve kurulum olanakları da sunuyor. Kayıt, telefon cihazı ile bağlantılı bir işlem.
   
 2. 5 Eylül 2007
  Konu Sahibi : canavar
 3. canavar

  canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3.271
  Beğenildi:
  109
  Ödül Puanları:
  353
  Nokia N95 - Ofis uygulamaları
  [​IMG]
  Nokia N95, ofis belgelerinin tümünü görüntüleyebilmenizi sağlıyor. Nokia N95 cep telefonunda Quickoffice kullanılıyor. Quickword ile Word belgelerini, Quicksheet ile Excel dosyalarını ve Quickpoint ile de PowerPoint sunum belgelerini görüntüleyebiliyorsunuz. Telefonun Adobe Reader uygulaması sayesinde PDF dosyaları da görüntülemek mümkün. Ayrıca barkod okuyucu ile ürün barkodlarını okutabiliyorsunuz. Bu barkod okuyucu ile bazen telefon numaralarını ve e-posta adreslerini okutmak da mümkün oluyor. Telefonun hesap makinesi aracılığı ile döviz ve diğer hesaplama işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Seyahat halinde iken hatırlamak istediğiniz şeyleri telefonun diktafonu sayesinde kendi sesiniz ile kaydedebiliyorsunuz.

  Nokia N95 - Pil
  [​IMG]
  Nokia N95, 3.7 volt 950mAh Nokia BL-5F batarya ile çalışıyor. Nokia’nın bildirdiği rakamlara göre bu pil 6.5 saat görüşme ve 9 gün stand-by süresine sahip. Pratik kullanımda bu süreler Nokia’nın bildirdiği rakamlardan biraz daha kısa olabiliyor. Nokia N95’i 8 gün boyunca aktif olarak hiç kullanmadıktan sonra şarj etmemiz gerekti ki bu mükemmel bir performans. Bir akşam süresince ise Nokia N95’in telefon, müzik, video izleme ve navigasyon sistemi ile ilgili fonksiyonları uzun uzun inceledik. Bu zaman süresince telefonun ekranı sürekli açık durumda ve çeşitli fonksiyonlar da kullanım halinde olduğundan pil kapasitesi fazla buna göre değerlendirilmeli.

  Nokia N95 - Ekran
  [​IMG]
  Nokia N95’in 2.6 inç (6.6 cm) büyüklüğünde bir TFT LCD ekranı bulunuyor. LCD ekran 16 milyon renk gösterebiliyor ve çevresinde bir ışık algılayıcı bulunuyor. Bu algılayıcı sayesinde Nokia N95 cep telefonu ortamın mevcut ışıklandırma ve aydınlık durumuna göre LCD ekranın parlaklığını otomatik olarak ayarlıyor. Karanlık ortamlarda ekran parlaklığı azalırken aydınlıkta parlaklık seviyesi biraz daha yükseliyor, böylece telefonu direk güneş ışığı altında kullanırken dahi berrak ve net bir ekran görüntüsü elde ediliyor. Ayrıca kullanıcılar çeşitli seçenekler arasından ekran durumu ile ilgili seçim de yapabiliyorlar. Örneğin Nokia N95’in tasarruf modu ile ekranın bir süre sonra kapanması sağlanabiliyor ve ışık algılayıcısının duyarlılığı ayarlanabiliyor.

  Nokia BH-501 Bluetooth Kulaklık Seti
  [​IMG]
  Nokia’nın cep telefonları ile ilgili oldukça kullanışlı aksesuarları da bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de BH-501 Bluetooth Kulaklık Seti. Bu kulaklık seti Bluetooth 1.2 versiyon bağlantı ile müzik dinleme işlemlerini bir keyif haline getiriyor. Kulaklık seti özel yapısı ile kulağa çok rahat oturuyor. Nokia BH-501 kulaklığın üzerinde kendine ait bağımsız ses ayar düğmeleri bulunuyor ve böylece sesi ayarlamak istediğiniz zaman telefonu kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Nokia BH-501 aynı zamanda hands-free kullanım da sağlıyor. Telefonunuza bir çağrı geldiğinde müzik otomatik olarak kesiliyor ve görüşmenin ardından kaldı yerden çalmaya devam ediyor. BH-501 ile müzik dinlemek gerçekten çok keyifli. Kulaklığın ses kalitesi son derece etkileyici. Kurulumunu bir kez yaptıktan sonra kulaklık Nokia N95’e otomatik olarak bağlanıyor. Nokia BH-501 kulaklık seti Nokia N95 için gayet yararlı bir aksesuar. Aslında BH-501 kulaklığı Bluetooth 1.2 bağlantı özelliğine sahip tüm mobil telefonlar için tavsiye ediyoruz.


  Nokia N95 Sonuç
  [​IMG]
  Nokia N95’in gerçek anlamda bir multimedya cihazı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ürünün geliştirilmesi gerektiğini düşündüğümüz ufak tefek noktaları elbette mevcut. Ancak Nokia N95’in navigasyon sistemi, 5 megapiksellik dijital kamera ve diğer multimedya özellikleri dikkate alındığında kullanıcının tüm taleplerine cevap veren bir ürün olduğunu görüyoruz. Nokia N95’in dijital kamerası mükemmel bir performans sergiliyor ve güncelleme de yapıldığında bu performans daha da iyi bir hale geliyor. Mobil görüntüleme cihazlarını eleştiren fotoğraf tutkunları dahi Nokia’nın bu modelinin ulaştığı olgunluktan etkileneceklerdir. Nokia’nın N95 modeli ile ulaştığı seviyenin Nokia’nın yapabileceklerinin sadece başlangıcı olduğunu görüyoruz. Sektör yeni çözüm ve uygulamaları küçük mobil cihazlara entegre etme yolunda sürekli çalışıyor. Nokia mobil telefonlar alanında fotoğraf ve düzenleme uygulamalarında uzmanlaştıkça dijital kompakt fotoğraf makineleri ciddi rakiplerle karşılaşacaktır.
  [​IMG]
  Tasarım 85%
  Kullanım kolaylığı 85%
  Özellikler 95%
  Performans 95%
  Fiyat 80%
  Kalite 80%
  Genel Puan 88%


  canavar' ın notu bu telefona 1000 Ytlden fazla ücret ödemeyin.
   
 4. 5 Eylül 2007
  Konu Sahibi : canavar
 5. canavar

  canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3.271
  Beğenildi:
  109
  Ödül Puanları:
  353
  Nokia'nın 5 megapiksel kameraya sahip iddialı modeli N95, Amerika'da Avrupa'dakine göre birtakım farklılıklar içerecek şekilde güncelleniyor. Pil kapasitesinin artışı ilk dikkat çeken ayrıntı. 950 mAh pil 1200 mAh kapasitesine çıkarılmış ki bu yüzde 26'lık bir fark demek oluyor. Amerika için çıkacak N95'te arka kapak siyah renkte olucak ve kamera lensinin koruyucu mekanizması pile yer açmak için kaldırılacak.
  [​IMG]
  WCDMA HSDPA 2100 yerini HSDPA 850/1900 Mhz desteğine bırakmış. Ayrıca 64MB RAM değeri 128MB'a çıkartılmış.