Normal doğum, depresyonu azaltıyor

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve 1BukeT tarafından 12 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  12 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Doğum yönteminin nasıl olacağı, anne adaylarının 9 ay boyunca en fazla düşündükleri konuların başında geliyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Cihat Ünlü, doğumun sezaryen yöntemi ile yapılması yönündeki kararı hekimin vermesi gerektiğini belirtiyor.

  Prof. Ünlü, “Hastalar genelde bilgisizlik ve ağrıdan dolayı normal doğumu tercih etmezler. Bu nedenle hastanın önceden gebelik ve doğum hakkında bilgilendirilmesi önemli. Doğum sırasında uygulanan ağrıyı azaltıcı yöntemler anne adaylarının da normal doğumu tercih etmesini sağlayabilir” diyor.

  ZOR DOĞUMDA SEZARYEN UYGULANABİLİR
  Hamileler normal doğum ve sezaryen ile ilgili çeşitli korkular yaşıyor. Her iki yöntemin de gerekliliğine hekimin karar vermesi en doğru yaklaşım. Prof. Cihat Ünlü, normal doğum ve sezaryenin hangi durumlarda uygulandığını şöyle özetliyor:

  Normal doğumun avantajı, insan anatomisine uygun, bir kadının hayatında yaşayabileceği en mutlu anlardan biri olmasıdır. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir. Annenin günlük aktivitelerine daha kısa sürede başlamasını sağlar. Zor doğum olmadığı sürece normal doğumun dezavantajı yoktur.

  Sezaryen sadece gerekli durumlarda uygulanmalıdır. Bu işlem bir ameliyattır. Avantajı, bebek ve annenin hayatını tehdit eden ya da normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda doğumun sorunsuz olmasını sağlamasıdır.

  NORMAL DOĞUMDA, DOĞUM SONRASI DEPRESYON AZALIYOR
  Acıbadem Bursa Hastanesi’nden Dr. Aylin Karahasan, normal doğum eyleminin ne zaman başlayacağının önceden bilinememesi ve uygunsuz zaman ve ortamlarda başlayacağı korkusunun anne adaylarını tedirgin ettiğini belirtiyor. Bu korkuları ortadan kaldırmak için anne adayının doktoru tarafından önceden bilgilendirilmesi gerekiyor. Normal doğumda anne ve bebek arasındaki duygusal temasın daha yoğun olması, doğum sonrası karşılaşılan depresyonun şiddetini azaltıyor. Normal doğumda ayağa kalkıp normal günlük aktivitelere dönme süresi sezaryenden daha kısa.

  SEZARYENDE HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ FAZLA
  Normal ve sezaryen ile yapılan doğum arasında çeşitli farklılıklar var. Prof. Dr. Cihat Ünlü, normal doğumda annenin hastanede kalma süresi 1-2 günle sınırlı olurken, sezaryende bu sürenin ortalama üç güne kadar uzayabildiğini söylüyor. Sezaryen sonrası hasta 7-8 gün içinde normal hayatına dönebiliyor. Normal doğumda ayrıca doğum esnasında bebeğin akciğerleri sıkışarak içerisindeki amniotik sıvıyı boşalttığı için yeni doğan soluk alıp vermeye daha hazırlıklı oluyor. Sezaryen ile doğum ise genel olarak normal doğumun olanaksız ya da riskli olduğu durumlarda öneriliyor. Sezaryenin en önemli avantajı normal doğum sırasında bebek açısından mevcut riskleri en aza indirmesi.

  SEZARYEN UZMAN ELLERDE BAŞARILI
  Sezaryenin olumsuz yönlerini anlatan Dr. Aylin Karahasan, sezaryenin bir operasyon olduğunu hatırlatarak, “Bu nedenle cerrahinin getirebileceği organ yaralanmaları, kanama ve enfeksiyon riskinin varlığı unutulmamalı. Mesane ve barsaklar gibi komşu organların dikkatle korunması, uygun ameliyat tekniği, antibiyotik ile koruma, genel anestezi yerine epidural anestezinin seçilmesi riskleri en az düzeye indirmekle beraber riski sıfırlamıyor” diye konuştu. Uzun dönemde ise dikiş yerlerinde zaman zaman ağrılar olması ve karın içinde ameliyata bağlı yapışıklıkların olması sezaryenin diğer olumsuz yönleri arasında.

  SEZARYEN NE ZAMAN ÖNERİLİYOR?
  Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de en sık yapılan ameliyat şekli sezaryen. Dr. Aylin Karahasan, doğum şekli olarak sezaryenin tercih edildiği durumları ise şöyle açıklıyor:

  - Normal doğum çok zor olacaksa sezaryen tercih edilebilir
  - Annenin kemik yapısının doğuma elverişsiz olması
  - Bebeğin rahim ağzını tam veya yarım kapatması veya erken ayrılması
  - Bebeğin yan duruşta olması
  - Bebeğin yapısının iri olması
  - Duruşu uygunsuz olan çoğul gebelikler
  - Bebek kalp atışlarının bozuk olması
  - Doğum yolunu tıkayan kitleler
  - Annede aktif genital herpes enfeksiyonu
  - İlerlemeyen doğum eylemi
  - Kordon sarkması
  - Doğum eylemi sırasında bebeğin strese girmesi ve kalp atışlarında azalma
  - Annede beyin anevrizması gibi ıkınmanın riskli olduğu durumlar
  - Bebeğin 1500 gramdan küçük ve makatla geliş olması
  - Geçirilmiş sezaryen, geçirilmiş vajinal operasyon
  - Vajinismus veya ileri derecede normal doğum fobisi gibi durumlarda da sezaryenle doğum tercih edilebilir.
   
 2. 12 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. Mev*Can

  Mev*Can Yeni Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  7.380
  Beğenildi:
  72
  Ödül Puanları:
  0
  canım paylaşımın için teşekkür ederim..bende normal doğum yapacak ve daha önce yapmış bi insan olarak her zaman normal doğum yanlısıyım..ama nedendir bilemem bu hamişliğimde aşırı bi korku sardı beni..bir an önce doğsun istiyorum bi taraftan aşırı korkuyorum..sürekli rüyalarıma giriyor napcam bilmiyorum..bu gece yine rüyamda suyum gelmiş doktor muane edicem diyo üzerimde önlük bacaklarımı öyle bi sıkıyorum ki açmıyorum iki doktor bacaklarımı aralamaya çalışıyor ben bağırıyorum bırakın korkuyorum diye..valla bir an önce doğursam ii olcak yoksa korkudan gidicem..
   
 4. 13 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. Ms.Eda

  Ms.Eda Annedir yüreği Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.295
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Buket güzel paylaşımların için teşekkürler, hepsini dikkatle takip ediyorum. Ellerine sağlık