Normal doğum diye tutturan ama vakit yaklaştıkça deli gibi korkanlar

Konusu 'Aralık Anneleri' forumundadır ve aybikea tarafından 19 Kasım 2008 başlatılmıştır.

19 Kasım 2008
    Konu Sahibi : aybikea
  1. aybikea

aybikea Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    2 hafta 2 günüm kaldı, doktorum eğer gününde gelmezse alırım ben ayın 5 inde dedi. bütün gün internette doğum hikayeleri ve görüntüleri, evde hamilelik ve doğum üzerine kitaplarla vakit geçiriyorum. sanırım çıldırcam oğluşum doğmadan:) eskiler sanırım daha rahatlardı bize göre yani bilmiyorlardı başlarına geleceği, biz tüm detaylara ulaşabiliyoruz teknoloji sağolsun:)
    gerçi sezeryanın da sonrası bir o kadar korkutuyor beni. ve adı üstünde "normal" olan iyidir diyorum ama:KK43: doğum başladığında dayanamayıp "vazgeçtim uyutun beni alın sezeryana" dermiyim acaba diye de korkuyorum.

2. 19 Kasım 2008
  3. ilkim_1983

ilkim_1983 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    canım ya bukadar stres yapma.benim fiziğim minyon ve nasıl kaldırabilirim normal doğumu bilemiyorum ama.kendimi bende şartladım normale.ama çok sitrese girmiyorum,yoksa bende vazgeçebilirim her an.rabbim o an yanımızda olsun.bi kaç dakika sürcek ve bitcek,kavuşcaz yavrularımıza böyle düşünelim aybikeciğim.ve şunu söyliyim izleme öyle görüntüler,ben izlemiyorum inan ki

4. 19 Kasım 2008
  5. aybikea

aybikea Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    evet aslında izlememek en iyisi ama deli gibi oldum bu ara sanki izledikçe daha hazır olacağım gibi geliyor ama aksine korkum artıyor sanırım:s

6. 20 Kasım 2008
  7. f_a_s

f_a_s Gergin gördüm seni:) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşım
    ben de sancılar geldikten sonra kesin lan beni diye bağıran kuzenim gibi olmak istemiyorum.. ve açıkçası biraz endişeleniyorum zaman zaman.. ama sanırım yanında normal doğurman gerektiğine inanan birisinin olması iyi bir fikir olabilir.. benim bir arkadaşım 2 sene önce doğum yaptı.. başından beri normal diye tutturdu aynı ben:) sonra 4 santim açıklıktan sonra dayanamayıp sezeryan olcam deyip tutturmuş.. Allahtan diyor yanımda yengem vardı da bak kızım bu kadar sancı çektin. bişey kalmadı demiş de ikna etmiş arkadaşımı.. şimdi iyi ki normal doğurmuşum diyor yengesine dua ediyor.. böyle işte en cesurumuz bile tırsıyoruz aslında normal doğumdan belki ama çaktırmıyoruz.. ben öyle yapıyorum şahsen.. korkmuyorum:)

8. 20 Kasım 2008
  9. aybikea

aybikea Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    "kesin lan beni" demek çok iyi güldürdün gece gece beni. ama dediğin gibi yanımda normal doğumu destekler biri olması iyi bir çözüm olabilir:)

10. 20 Kasım 2008
  11. f_a_s

f_a_s Gergin gördüm seni:) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    bu lafı söyleyen kuzenim çok tatlı bir kızdır.. bana telefonda diyo ki valla karnımı deştiler, şu anda karnım acaip acıyo ama gene de memnunum.. bunu da epidural sezeryandan yaklaşık 45 dk sonra sööledi.. odasına çıktıktan hemen sonra aramıştım belki eşiyle filan görüşürüm diye. o açıp söyledi bunları:) ama tabii şimdi 10 gün oldu bu sefer de ulen keske normal doğursaymışım diyor.. anlamadım gitti valla:)

12. 20 Kasım 2008
  13. edolina

edolina Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Ay niye izledin ki doğum görüntülerini.Hayatta kimse bana izletemez o videoları.Tabii ki korkarsın izledikçe.Bir de senin doğumunun o şekilde olacağı ne malum?Ben sadece haftalık gelişmeleri takip ediyorum.Bir de güzel bir belgesel vardı.Sonunda kadın epidural normal doğum yapıyor ama yandan kadını ve eşini gösteriyor.Ayrıntı yok.Zaten kadın da,doktorla hemşire de,eşi de gayet sakin.Sadece kadın durup gülümseyip geldi mi diye soruyor ve tekrar tekrar ıkınıyor.Keşke öyle sorunsuz bir normal doğum yaşayabilsek hepimiz.

Ben özellikle Hamileliğimin başından beri sürükleyici,hamilelikle alakası olmayan kitaplar falan okuyorum ki dikkatim dağılsın.Sen fazla okuyup izledin sanırım.Bence sana yeter de artar bile.Bundan sonra daha fazla araştırma yapma artık.

Zamana ve olayların akışına bıraktım ben herşeyi.İnsan istese de değiştiremeyebiliyor bir çok şeyi.O yüzden hiçbir şeye şartlanma derim.Nasıl gelmek isterse öyle gelecek bebişlerimiz.

Gece gece herkes beni terketti ve çenem düştü tabiikafamçokkarıştı

14. 20 Kasım 2008
  15. ceyrem

ceyrem EyMeN eFe'lerin efesi.. Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    bende hamile kaldıktan sonra hiç açmadım öyle görüntüler demkki herkesi bende dahil doğum korkusu sardı bende düne kadar sezeryan düşünüp bugunlerde normalmı olsa diye fikir değiştirenlerdenim..ama normal fikrimi annemde dahil kimse desteklemiyo haklılar acı çekmemi istemiolar ama insan bi destekçi arıyo kocam bile yapar benim karım diyo ama dil ucuyla anlıyorum ben napalım bi şekilde olucak sağ sağlim olsunda

16. 20 Kasım 2008
  17. byata

byata Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    İsterseniz ben size benim doğum hikayemi anlatayım. Ben hep normal doğum yapmak istedim ama çevremde benden başka yakın tarihlerde normal doğum yapan yoktu. Normal yapanlar da hep annem yaşındaydı ve doğumlarını çoktaaan unutmuşlardı. En kızdığım da bu insanların çoğunun ay nasıl yapacaksın iyi cesaret valla şeklinde konuşmasıydı. Ama ben yine de vazgeçmedim fikrimden. Cumartesi akşamı nişan geldi. Hemen hastaneye gittik ama son 5 hafta rahimde 3 cm. açıklık olduğu için dr bir değişiklik yok deyip beni eve yolladı. Ertesi sabah uyandığımda adet sancısı gibi hafif hafif bir sancı vardı ama akşamüstü 5-6 sularına kadar bu sancı devam etti. Ben de eşim ve ablamla hastaneye gittim. Dr hala bir değişiklik yok ama artık boşuna eve dönme benim yarın sabah sezeryanım var gelince sana da suni sancı veririz dedi. Ben bu arada ablam ve eşime epidurali sordum. Ne gerek var boşver dediler. Benim de öyle dayanılmaz sancılarım olmadığı için kabul ettim ve son kararımı dr.uma bildirdim. Gece 1 e kadar herşey normaldi ama saat 1den sonra sancılarım aniden artmaya başladı. Hiç unutmam tv de spor programı vardı ve FBnin durumu tartışılıyordu. Ben sancı gelince ilk 11e saydırıp geçince sakin sakin tv izliyordum. Hatta öyle bir an geldi ki dr a nasıl çıkartırsanız çıkartın ama bunu benim içimden çıkartın diye yalvardım ama beni dikkate almadılar. Bence dr doğrusunu yaptı. Çünkü o anda verdiğiniz tepkiler asla gerçek tepkileriniz değil. Sabah saat 8 gibi doğumhaneye alındım. Heyecandan sancım kaçtı ama dr yinede bekledi ve bana hamileliğim boyunca normal doğum istediğimi, güçlü olmam gerektiğini, benim bunu başarabilecek güçte olduğumu sürekli söyleyip moralimi yüksek tuttu. Zor bir doğum geçirdim ama Allah o anda öyle bir güç veriyor ki sadece bebeğimi sağlıkla dünyaya getirmekten başka birşey düşünmedim. Bebeğim doğduktan sonra doğum masasında uyumuşum yorgunluktan. Ama uyandığımda o kadar iyiyidimki sanki onca zorluğu ben yaşamamış gibiydim. Hatta bıraksalar koşabilirdim. Size bunları anlatmamın nedeni asla sizleri korkutmak değil. Ben bana ayrıntılı bir şekilde neler yaşayacağımı bana anlatan biri olsun çok istemiştim ama kimse yoktu şansıma. Ayrıca şu da unutulmamalı ki kimin ne kadar sancı çekeceği yapısına bağlı. Belki de bir çoğunuz boşuna bu kadar düşünüyorsunuz. Sancı çekilirken arada bir o acıyı niye çektiğiniz aklınıza gelince acıların arasında gülümseyebileceksiniz bile. Çünkü aylardan beri beklediğiniz meleğinize kavuşmanıza çok az kaldığını bileceksiniz. Ayrıca durum çok kötü olsa ilk önce ben 2.çocuğumu sezeryan yapardım :)

18. 20 Kasım 2008
  19. maydanoz

maydanoz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Günaydın

Ben de normal olsun deyip tırsanlardanım ama güya çaktırmıyorum. kaydirigubbakcemile3

2000 de normal ama sorun bir doğum yapmama rağmen,normalin faydası daha çok. Yaşayan birisi olarak tavsiye ediyorum.Kendi korkumdan dolayı da sezaryen seçip evladıma ve kendime normalin avantajlarını yaşatmayacak kadar da bencillik yapamam, yapmak istemiyorum.Kendi korkularımdan dolayı kızıma bu bencilliği yapmayacağım. Bangır bangır bağırsam da,hastaneyi inletsem de ALLAH(CC)ın izniyle ciddi bir sağlık sorunu olmadıkça normal doğum yapmak istiyorum.

Oğlumda yaşadıklarımdan dolayı doktoruma demiştim ki ;''ben,kendimi iyi hissetmiyorum.Kalbimin atışıyla nefes alışım iyi değil.Normal doğuma dayanamam,masada kalırım.N'olur beni sezaryana alın.Eğer ki tercih yapmanız gerekirse de oğlumu kurtarın beni bırakın'' demiştim.
    Benim O doktorum şimdi sevgili çelikimizin doktoru ve kesinlikle normal doğumdan yana.Onca soruna rağmen ve bizde oluşan sağlık sorunlarına rağmen iyi ki doktorum normal doğumdan yana oldu diye seviniyorum.
    Hep son ana kadar doğum esnasında bana ;''dayan kızım,kestirme.Son ana kadar dayan kızım kestirme'' demişti.
    Her defasında doktorum için;'' ALLAH(CC) RAZI OLSUN Kİ NORMAL DOĞUM YAPTIRDI''diyorum.

Benim haddim olmayabilir ama kızlar ,korkunuz için o güzelliği yaşamaktan kendinizi ve bebişlerinizi alıkoymayın.Evladınızı gördüğünüz o an öylesine mucizevi ki hiçbir şey yerini tutamaz ve anestezinin etkisiyle görmektense, olduğunuz gibi en doğal halinizle evlatlarınızı,meleklerinizi görün derim.

Bizler çok ama çok şanslıyız.Şimdi tıp çok ileri ve ALLAH(CC)korusun aksi bir durumda zaten sezaryan yapılıyor.Benim halam doğumlarını ters olmalarına rağmen normal yolla ve evde ebe ile yapmış.Nerde bizim köyde doktor da ilde hastaneye yetiştirilmesi,ya da orada öyle imkanlar.Şimdi şimdi bazı şeyler hastanelerde sunulmaya başlandı.Yine de eksikler çok ama çok.
    ALLAH(CC)dağına göre kar verir derler ve taşıyamayacağımız yükü bizlere vermez.ALLAH(CC)büyüktür,yar ve yardımcımızdır.Öylesine kolay olacak ki bu tırstığımız normal doğum sonrasında anlata anlata gülüşüp duracağız.

Ben kendi korkularımdan dolayı yine bencil bir anne olmayacağım.Bencil anne olmak istemiyorum.Normal doğumun faydalarını bile bile bunu hayırlısıyla yapmayacağım.

Çok uzattım ama sizlerle tırsan bir anne olarak paylaşmak istedim.

Kızımla meleklerinizi ve sizi öpüyoruz teyzeleri.Selametle.

Sevgiler.a.s.:nazar::1hug: