normal doğum isteyenler

Konusu 'Temmuz Anneleri' forumundadır ve bxixdxixxsxxixm tarafından 21 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : bxixdxixxsxxixm
 1. bxixdxixxsxxixm

  bxixdxixxsxxixm KALBİM EGE' DE KALDI Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.193
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Normal doğum yaptıran doktora fazla maaş
  Sağlık Bakanlığı, sezaryenle yapılan doğumları azaltmak için harekete geçti. Tıbbî zorunluluk olmamasına rağmen sezaryenle yapılan doğum sayılarının Avrupa ülkelerini ikiye katlaması üzerine doktora ödenen performans maaşlarında değişiklik yapıldı.

  Doktorların olur olmaz hallerde sezaryen istemesini engellemek amacıyla sezaryen ücretleri aşağıya çekildi. Normal doğum yaptıran hekime verilen performans maaşı ise yükseltildi. Hastanelere ödenen doğum paket fiyatlarında da normal doğum lehine bir düzenlemeye gitme kararı alındı. Buna göre sigortalı bir anne adayının sezaryen masrafı için hastaneye 742 YTL ödeyen devlet, bu rakamı aşağıya çekecek. Normal doğuma verilen 277 YTL ise artırılacak. Yeni düzenlemeye göre normal doğum yaptıran doktora 180 puan verilirken, sezaryene 157 puan verilecek. Bu da hekim maaşlarında normal doğum yaptıranların yüzde 50 daha fazla para almasını sağlayacak. Hekimler ister istemez tıbbî zorunluluk dışında sezaryen yerine anne ve bebek için daha sağlıklı olan normal doğumu tercih edecek.

  Türkiye'de geçen yıl dünyaya gelen 1 milyon 300 bin bebekten 500 bininin sezaryenle doğması, bakanlığı daha etkili önlemler almaya itti. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, kabul edilebilir sezaryen oranları yüzde 5-15 arasındayken, Türkiye'de doğumların yüzde 41'i sezaryenle oluyor. Bu oran 4 yıl önce yüzde 21,2'lerdeydi. Bu hızlı artışta anne adaylarının sancısız olduğu için sezaryeni seçmesinin yanı sıra kamu ve özel hastanelerin, kolay ve ücreti yüksek olduğu için doğumların büyük bölümünü sezaryenle yaptırmasının payı var. Bakanlık, bu tablonun tersine dönmesi için ücret zorlamasıyla normal doğumu teşvik edecek. Antalya'da 9-13 Nisan arasında düzenlenen '2. Ulusal Sağlık Kurultayı'nda da masaya yatırılan 'sezaryene devlet kontrolü', Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatıyla Sosyal Güvenlik Kurumu'na taşındı. Yeni düzenlemeye göre normal doğum yaptıran hekim yüzde 50 daha fazla para alacak ve hastanelere ödenen normal doğum parası artırılacak.

  SEZARYEN 'MODA' HALİNE GELDİ

  Her yıl 26 bin doğumun yaşandığı Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu, sezaryenin adeta 'moda' haline geldiğini söylüyor. Bakanlığın düzenlemesinin sezaryen sayısını azaltacağını belirten Mollamahmutoğlu, düşük ücret uygulamasının ilk doğumları kapsamasının doğru olacağını bildiriyor. Sezaryenin anne vücudu için büyük riskler taşıdığını ve normal doğumun yerini tutamayacağını vurgulayan Mollamahmutoğlu, zorunluluklar dışında ameliyatın tercih edilmemesini öneriyor. Bütün azaltma çabalarına rağmen geçen yıl hastanesinde yaşanan 26 bin doğumun yüzde 41'inin sezaryenle olduğunu kaydeden Mollamahmutoğlu, anne adaylarına şu uyarıyı yapıyor:

  "Sezaryende anneye verilen anestezinin ciddi sıkıntıları var. Ameliyat olduğu için hastanın kanaması oluyor. Kesilen yerde enfeksiyon riskleri yaşanıyor. Annenin ayağa kalkması normal doğuma göre daha geç oluyor ve bebeği emzirmesi gecikiyor."

  Özel Sema Hastanesi Medikal Direktörü Hamdi Tutkun ise hastanelerindeki doğumların yüzde 60'ının normal, yüzde 40'ının ise sezaryenle yapıldığını belirtiyor. Sezaryen oranlarını düşürmek için birim oluşturduklarını anlatan Tutkun, "Yine de anne adayları sancı gelince hemen sezaryeni tercih ediyor." diyor.  SEZARYEN, ŞEHİRLERDE TERCİH EDİLİYOR

  Türkiye'de en fazla doğum, nüfusun yoğun olduğu İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da yaşanıyor. Bu illerdeki büyük hastanelerden alınan rakamlar sezaryenin normal doğuma göre daha fazla tercih edildiğini gösteriyor. Bursa Zübeyde Hanım Doğumevi'nde bu yılın ilk 3 ayında yapılan doğumların bin 521'i sezaryenle olurken, bin 106 bebek normal doğum yöntemiyle gözlerini dünyaya açtı. Ankara'nın büyük kadın doğum hastanelerinden Etlik Doğum Hastanesi'nde de 2 bin 351 doğum, normal yollardan gerçekleştirilirken, bin 229 bebek ise sezaryenle doğdu. Sezaryen doğumun bölgelere göre oransal dağılımı ise şöyle: Batı Marmara 39,7. Batı Anadolu 30,7. Güney Anadolu 20,7. Orta Anadolu 20,9. Kuzey Anadolu 31,1. Doğu Anadolu 8,7. G.doğu Anadolu 9,0.
  Kaynak: Zaman

  Bilgilerinize Kızlar....
   
 2. 21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : bxixdxixxsxxixm
 3. Çixgxdem

  Çixgxdem Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  425
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  süper yaa ewet bende geçen gün haberlerde izledim çok hoşuma giden bir gelişme.ben normal doğum çok istiyorum doğum sonrası toparlanma açısından vücudun yenilenmesi açısından.zaten ameliyathaneler bana çok soğuk geliyor ve korkuyorum.bide ben bebeğimi doğumdan hemen sonra emzirmek istiyorum inşaallah.bide çevredeki insanların aaa niye özele gidiyosun özelde drlar hep sezeryan yaptırıyo.normal yapamazsın bak gör şeklinde zırvaları yeterince stres yapmıştı bende.bu habere çok sevindim.umarım drlara teşvik edici olur.
   
 4. 21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : bxixdxixxsxxixm
 5. yelsan

  yelsan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2007
  Mesajlar:
  198
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  kesinlik normal dogum istiyorum ve dua ediyorummm herşeyin normali güzel
   
 6. 21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : bxixdxixxsxxixm
 7. zinedila

  zinedila Çok şükür bin şükür ❤❤❤❤ ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  6.275
  Beğenildi:
  1.566
  Ödül Puanları:
  163
  bende çok istiyorum normal doğumu inşallah sonunda bebeğim aşağı inerde normal doğururz her yönden çok sağlıklı normal doğumm...
   
 8. 21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : bxixdxixxsxxixm
 9. ghaneli

  ghaneli ^AhmetBarışCanan^ Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.784
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Arkadaşlar çok Güzel Bi Uygulama Ama Keşke Başka çalişmalarla Bunun üstesinden Gelseydiler.doktorlarin Hastalarina Para Gözüyle Baktiği şimdi Yine Kanitlandi.ne Olur Yani Az Para Alip Normal Doğuma Teşvik Etseler.yok Yok Kizlar Herşey Para Olup çikmiş.valla Bu Devirde Parasi Olmayan ölsün Yani.arkadaşlar Doktorlar Onada çare Bulur Merak Etmeyin.daha Fazla Para Almak Için şimdide Sadece Normal Doğum Yapiliyor Diye özel Polikinlikler Açarlar.insana Insan Olduğu Için Değer Vermiyolar.sadece Para Gözüyle Bakiyolar.şimdi Birde Hastanizi Normal Doğum Yaptim.peşkeşimi Isterim Diye Tuttururlar.vah Vah Halimizee
   
 10. 21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : bxixdxixxsxxixm
 11. meraklxix

  meraklxix Guru Üye

  Katılım:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.482
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  306
  bende kesinlikle normal inşallah bir aksilik olmazsa.inşallah herşey yolunda gider..
   
 12. 21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : bxixdxixxsxxixm
 13. facundia

  facundia Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  123
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Allah nasip ederse bende kesinlikle normal doğum istiyorum. Normal hayatına dönüş daha çabuk oluyor, bebeği hemen emzirebiliyorsun, oturmak kalkmak için ekstra yardıma ihtiyaç olmuyor. İnşallah isteyen herkese allah nasip eder.
   
 14. 21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : bxixdxixxsxxixm
 15. ayerba

  ayerba MİNİK PRENSİN ANNESİ :) Üye

  Katılım:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  681
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  oğluşum bir süpriz yapmazsa bende normal doğum istiyorum.
  çok korkuyorum ama Allah onun sabrını verir,herkez nasıl doğuruyor diye söylüyorum kendime...
   
 16. 21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : bxixdxixxsxxixm
 17. Cullen

  Cullen ̶Ç̶i̶z̶G̶i̶ ̶Ç& Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.648
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  sezeryan düşünüyodum sonra doktor kızımız dogum kanalına girmiş diyince vazgectim ve normal dogum düşünüyorum hayırlısıyla inş.
   
 18. 21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : bxixdxixxsxxixm
 19. hafsaa

  hafsaa Guest

  bende normal düşünenelerdenım kızlar ama dr bısey solemedı bı aksılık olmazsa tabı