normal doğum mu sezeryan mı?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve rengarenkrengarenk tarafından 2 Ocak 2010 başlatılmıştır.

2 Ocak 2010
    Konu Sahibi : rengarenkrengarenk
  1. rengarenkrengarenk

rengarenkrengarenk evli mutlu çocuklu Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    yaw kızlar kafam çok karışık 38+2 günlük hamileyim aslında normal doğum yapmak istiyorum fakat doktorum vajina hiç bir zaman eskisi gibi olmuyo diyo;diğer yandan da normal doğumun daha saglıklı olduğunu düşünüyorum sizce ne yapmalıyım?

2. 2 Ocak 2010
  3. YenidenDogdum

YenidenDogdum Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Benim vajinismus geçmişim var vajinal bütün kaslarım iliski dışındaki her türlü mudahelde isteksiz olarak kaiskiyor Dr begi dogum anında sıkıştırıp bogabilecegimi söyledi
    bende çok korkuyorum benim için rsmen tabu Dr sen naisl istersen öyle olması en iyisi diyor sezeryan daha ağır normal daha iyi ama ne bilim ben sizin yerinizde olsaydım normal doğurursun sezyandan sonra bebeğini kucakliyormussun bile Dr sezeryandan yana herhalde vajinada genişleme olsa yani eskiden insanlar ne yapıyordu ocm cocuk doguanlarda oluyomus ama 5 tane doğurmayı dusunmuyosum herhalde

4. 2 Ocak 2010
  5. rengarenkrengarenk

rengarenkrengarenk evli mutlu çocuklu Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    doktorum normal doğumdan yana fakat bu konu canımı sıktıgı için sonucunu sordum o da malum cevabı verdi..

6. 3 Ocak 2010
  7. selkie

selkie güldeki arsız dikenim! Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    canım ben bir doğum yaptım normal..ve bir değişiklik olmadı..ama ben doğumdan sonra pelviks eğzersizi yaptım...belkide o yaramıştır....

8. 4 Ocak 2010
  9. hayrissh

hayrissh Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bende aynı sebeplerden dolayı sezeryan düşünüyorum

10. 4 Ocak 2010
  11. pembehera

pembehera Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    aynen senin gibi 1,5 yıllık vajinismus geçmişim var ve 3 ay önce düşükle sonuçlanan hamileliğimde vajinal usg ve kanama olduğunda elle muayene kesinlikle yaptıramadım...
    normal doğumun da sezeryanın da kendine göre artı ve eksileri var, her bünyeye göre uygun doğum seçimine doktorlar en iyi kararı verir, herkese sağlıklı doğumlar inş.:Saruboceq:

12. 4 Ocak 2010
  13. mhmt

mhmt batuhanım.... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bana göre biraz saçma glioo ... :eek:lmaz: öle bişey olsa nedne ülkemizde de artık herkezi normal doguma yöneltio doktorlarr.. :bbo: yabancı ülkedeee anne ve bebek için bi sorun tehlike olmadıkca normal oluooo ve doktorlar daa normal normal die bagırıooo ... ?

14. 4 Ocak 2010
  15. Macir

Macir Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    725
    Ödül Puanları:
    113
    arkadaslar ben ıkı dogum yaptm normal cınsel yasantımı olumsuz etkıleyecek hıcbırsey yasamadım rahımde bozukluk olabılecegını duymustum ama bu cok cocukdan sonra ve nadıren olan bır olaymıs ve de bu durumda vajına operasyonla gerı eskı halıne gelıyormus ama bu operassyon bıle sezeryan kadar zararlı degıl nasıl mıllet ozellıklede turkler bu hale geldı anlamıyorum yanlıs anlamayın gebe kadınların tedırgınlıklerını anlıyorum ama onlara sezeryan ıcın tavsıye verenlerı anlamam mumkun degıl bu suna benzıyor yuzlerı kırısmasın dıye gulemeyenler var ya yada agzım dudaklarım bozulmasın yemek ıcın mıdeme delık actıracagım gıbı ınanın bu sadece bızım mılletımızde boyle nette bırsuru yabancı kadının normal dogum goruntulerı var hangısı cıglık atıyor hıcbırı cunkı orda turk fılmınde cıglık atan kadın seyretmıyorlarda ondan hangı avrupalı ılk ılıskıden korkuyor hıcbırı ama turk kızları bunu oyle bırr sorun yapıyorkı ılk geceden erkekler bıle korkuyor nıye avrupadaa sezeryan mecbur kalınmadıkca yapılmıyor dr ların sezeryandan alacagı ekstra paraya ıhtıyacı yokda ondan arkadaslar sezeryan ıyı bırsey gereklı bırsey Allah kımseye o zorlugu yasatmasın ama bu bır amelıyat yanı etkılerı yıllarca gecmıyor dıkıs yerının acısından dolayı ınsanlar cocuklarını kucaklarına rahatca alamıyorlar bunları dusunmenızı tavsıye ederım sevgıler

mavikara, kutsal_Su, irlanda ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. 4 Ocak 2010
  17. toramini

toramini Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    bende hep normal istiyordum ama doğum yaklaştıkça korkmaya başladım.birde ben fakülte hastanesinde doğum yapmayı düşünüyorum,yani 10 tane öğrenci doğumumu izleyebilir çok fena nede olsa orası okul.öte yandan özeldekilere hiç güvenemiyorum.kızım hayırlısıyla doğarsa halası üniversite hastanesi bebek yoğun bakım bölümünde sorumlu hemşire.yani onu halası yıkayacak giydirecek.bebekte yada bende bir sorun olması durumunda daha güvende olucaz.Allah korusn tabii de.birde maliyet düşününce hiç ısınamadığım güvenmediğim özel bir hastanede doğurup dünya para ödemektense ,devlette doğurmak daha mantıklı geliyor.doğum şeklini de düşün düşün her ikisinin de artı ve eksileri var.artık kısmet 36 haftaya kadar kendi haline bırakıcam belki kızım doğum şeklini kendi seçeropuyorumnanaktan.Allah şekli ne olursa olsun anne ve bebek için hangi doğum şekili iyi olacaksa onu nasip etsin.a.s

18. 4 Ocak 2010
  19. safkan

safkan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    ben hep ıkı dogumu karsılastırdıgımda normal dogum daha karlı gelıyor
    1--normal dogumda dıkıs olabılır ama sezeryanda bunun 6 katı fazlası var
    2-- epıdural aneztesıyle norrmal dogum yapılsa bıle sezeryandakı kadar aneztesık madde verılmıyor ve bude bebege gecmemıs oluyor yazık bebeler 2-3 gun uyuyorlar hem vucutlarına bunu vermeye hakkımız varmı acaba bu tartısılır(zorunlu haller dısında keyfe keder sezeryanı secenler ıcın)
    3-- gelelım agrıya ben dogum yapmadım hıc 11 haftalık gebeyım ama okuduklarım dogrultusunda normal dogumda dogum oncesı sancılar oluyor ıkınıyorlar bebek doguyor ama sezeryanda dogum sonrası dıkıs agrılarının yogun oldugu soyluyorlar o durumda bebegınızı emzırıp onamı bakacaksınız yoksa kendınızı toparlamayamı calısacaksınız
    4- ıkısındede dıkıs var ve dıkıs dededıgın en acısı 1 hafta tamamıda 1 ayda gıttıgıne gore no problem
    5-suda onelı bır ayrıntı ılk bebeklerını sezeryan yapanların ıkıncı bebegın esı olan plesanta gıdıpte rahımdekı ılk bebegın dıkıs yerıne yapısırsa o zaman ekstra operasyonla onu alıyorlar o malesef demek ıstemem ama ölüme kadar götürüyor bu çok kurtaj olan kısılerdede mevcutmus kurtajla olusan yaralarada yapısabılıyormus plesanta ama bu yüzde 1 ıhtımal yanı cok dusuk bır rıskte olsa buda bılınmelı bence
    6- normal dogan bebekler astım ve alerjık hatalıklara karsı daha dayanıklı sezeryanlı bebekler daha hassas oluyormus
    7- son olarak norla doguran kadınlar 5-10 yas genc gozterıyormus ama sezeryan yapanlar normal yasını gosterıyormus yapılan arastırmaların sonucuymus bu sadece okumustum ve bunuda paylasmak ıstedım
    amann kedıler bıle 3er 5 er doguruyor bızde dogururuz evelallah