Normal doğum yapacaklara öneriler

Konusu 'Temmuz Anneleri' forumundadır ve KüçükAnne_ tarafından 6 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

6 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : KüçükAnne_
  1. [1- Doğum için kendinizi rahat hisedebileceğiniz ve normal doğumu destekleyen bir hastane seçin.

2- Doğumda sorumluluğunuzu alan doktoru seçerken aşağıdaki normal doğumu destekleyen 6 uygulamaya nasıl baktığını sorgulayın.

3- Tıbbi bir sebep yokken doğumunuzun erken başlatılmasını kabul etmeyin. Doğumun kendi başlaması bebeğinizin de hazır olduğunun en önemli işaretidir. Doğumunuzun kendi ritmini yakalamasına izin verin. Zamana saygı gösterin ve doğumunuzun ilaçlarla hızlandırılmasına izin vermeyin.

4- Doğum sırasında hasta gibi yatağa bağlı kalmayın ve hareket etmekte özgür olun. Dik pozisyonları tercih etmeniz ve kasılmalarda hareket özgürlüğünüzün olması kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar ve doğumunuzu kolaylaştırır. Bebek doğum kanalına daha rahat girer ve doğum süresi kısalır. Yürüyün, sallanın, dans edin yani kısaca bedeninizi izleyin , o size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

5- Doğumda size destek olacak kişiyi seçerken iyi düşünün. Bu kişi sakin olmalı ve doğum boyunca size duygusal ve fiziksel olarak sürekli destek vermeli. Bu kişi eşiniz veya akrabanız olabilir (Profesyonel bir doğum koçu ile anlaşmayı da düşünebilirsiniz).

6- Doğumda bebek kalp atışlarının izlenmesi için kullanılan makineye sürekli bağlı kalmayın. Bu sizi kısıtlar ve bir sorun olduğu hissine kapılırsınız. Ara ara bebek kalp atışlarının izlenmesi yeterli olacaktır.

7- Bedeninizin istediği ölçüde gıda ve sıvı alımınızı engellemeyin. Doğumun tüm evrelerinde sıvı ve enerji ihtiyacınız olacaktır. Bunun engellenmesi doğumunuzu yavaşlatır ve müdahaleleri getirir.

8- Kasılmalar sırasında rahatlamak için anestetik ilaçlar dışındaki gevşeme yöntemlerini tercih edin. Anestetik ilaçlar doğal hormonlarınızın doğru salınımını bozar. Derin gevşeme, imgeleme, odaklanma, nefes teknikleri, masaj, sıcak veya soğuk uygulamaları ve lamaze sınıflarında öğrendiğininiz diğer teknikler sizin rahat etmenizi sağlayacaktır.

9- Sırt üstü doğum yapmaktan kaçının. Sınıflarda öğrendiğiniz doğum teknikleri kasılmalarınızın etkisini arttıracak ve yerçekimi ile çalışmanızı sağlayacaktır. Ikınmalar sırasında bedeninizi izleyin. Bedeniniz isteyince ıkının. Sağlık personelinden sadece sessiz ve sözel destek isteyin.

10- Doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza alın. Sıcak cilt teması sayesinde bebeğiniz gevşek kalır, ısısı korunur, kalp atımı ve solunumu daha kolay adapte olur. Anne-bebek bağı kolay ve çabuk kurulur. Bebeğinizle aynı odada kalmanız bebeğinizi daha iyi tanımanızı ve ihtiyaçlarına çok daha çabuk cevap vermenizi sağlar. Emzirme için güzel bir başlangıç olur.

/B]

2. 6 Temmuz 2008
  3. bizler için gerekli bilgiler diye düşündüm sizlerlede paylaşmak istedim...bu arada ben heran doğuma gidebilirim :KK70: ya nasıl desem şeyime bıcak saplanıyor bayagi uzun sürdü haydi hayırlısı.gel kızım gel ben hazırım :KK70::KK70: bende sizlere doğum hikayemi anlatacağim ama önce karnımı babasının yeri belliyen kızımın gelmesi gerek :) dualarınızı eksik etmeyin benim dualarım sizlerden hiç eksik olmadı olmayacakda ...hadi bana kolay gelsin :))

4. 6 Temmuz 2008
  5. nesemese

nesemese Mevlam bizi koru.. Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Sağlıkla bebiine kavuşursun inşallah canım. Dualarını eksik etme bizden.

6. 6 Temmuz 2008
  7. yagmur25

yagmur25 KAAN & KEREM Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Rabbim bi nefeste kurtarır inşallah....Darısı bizlerin başına inşallah dua etmeti unutma............Hayırlı haberlerini bekliyoruz.................

8. 6 Temmuz 2008
  9. Bahar83

Bahar83 beyza'nın annesi --<--@ Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Allah kolaylık versin inşallah. Bebğinle iyi haberlerini bekliyoruzzzz

10. 6 Temmuz 2008
  11. ro_se17

ro_se17 no paniq no heyecan Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    allah kolaylık versın sanada bızlerede canım hayırlı haberlerını beklıyoruz ..paylaşım için teşekkürlerr

12. 6 Temmuz 2008
  13. zinedila

zinedila Çok şükür bin şükür ❤❤❤❤ ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1.566
    Ödül Puanları:
    163
    allah kolaylık wersin canım sağ selamet bebeğine kavuşursun inşallah canım...darısı bizlere inşallah...

14. 7 Temmuz 2008
  15. merhaba kızlar bugun hastaneye gittim muane için.sadece 1 santim açilma var yani yolumuz uzun daha :KK70: çarşamaba günü tam 40.hafta oluyo ama tık yok doktorum perşembe birdaha gelmemi istedi tabi bir problem olmadiği sürece.ay bide kız çocuğu olucak gelmiyo zilli yaa :)) kızlar hiç korkmuyorum sadece cooookkkk heyecanlıyım .oyuzden bir an önce gelmesini istiyorum .bu hafta içi doğurmam lazım eşim uzakta çalişiyor izinne geldi. giderse birdaha izin alması zor olucak. sizler kaç haftalık gebeliksiniz kızlar yazarsanız sevinirim. ben size lazım olucağim ona göre doğum yapınca bütün sorulanızı eksizsiz cvplıaycağim.dualarım sizinle .hepnizi öptüm .hastaneden yeni geldim acele yazdım yanlıs yazdıysam kusura bakmayın neolur:KK43:

16. 7 Temmuz 2008
  17. aSkiTo

aSkiTo &#9608; &#9608; &#9608; ipek böcügüm &#9608; &#96 Pro Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    196
    canim cuma günü bende 40 haftalik oluyorum .. ainen bendede tik yok.. inat yapar gibi inecegine bi de yukari cikti migdemi tekmelio essek sipasi :roflol:

18. 8 Temmuz 2008
  19. shpirt

shpirt Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    yerim ben onun tekmelerini aşkito...demek ki rahat annesinin karnında, kendi odası zannetti herhalde:)
    türkiyede olsaydın, haftaya sezeryan derlerdi öylesine..sen şükret almanyadasın da,normal doğumu hızlandıracak bir müdahalede bulunmuyorlar:)