Normal doğumda 10 öneri

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve Pamik_PrenSes tarafından 17 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

17 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : Pamik_PrenSes
  1. Pamik_PrenSes

Pamik_PrenSes Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    1.Doğum için kendinizi rahat hisedebileceğiniz ve normal doğumu destekleyen bir hastane seçin.

2.Doğumda sorumluluğunuzu alan doktoru seçerken aşağıdaki normal doğumu destekleyen 6 uygulamaya nasıl baktığını sorgulayın.

3.Tıbbi bir sebep yokken doğumunuzun erken başlatılmasını kabul etmeyin.Doğumun kendi başlaması bebeğinizin de hazır olduğunun en önemli işaretidir.Doğumunuzun kendi ritmini yakalamasına izin verin.Zamana saygı gösterin ve doğumunuzun ilaçlarla hızlandırılmasına izin vermeyin.

4.Doğum sırasında hasta gibi yatağa bağlı kalmayın ve hareket etmekte özgür olun.Dik pozisyonları tercih etmeniz ve kasılmalarda hareket özgürlüğünüzün olması kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar ve doğumunuzu kolaylaştırır.Bebek doğum kanalına daha rahat girer ve doğum süresi kısalır.Yürüyün,sallanın,dans edin yani kısaca bedeninizi izleyin ,o size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

5.Doğumda size destek olacak kişiyi seçerken iyi düşünün.Bu kişi sakin olmalı ve doğum boyunca size duygusal ve fiziksel olarak sürekli destek vermeli.Bu kişi eşiniz veya akrabanız olabilir.Profesyonel bir doğum koçu ile anlaşmayı da düşünebilirsiniz.

6.Doğumda bebek kalp atışlarının izlenmesi için kullanılan makineye sürekli bağlı kalmayın.Bu sizi kısıtlar ve bir sorun olduğu hissine kapılırsınız.Ara ara bebek kalp atışlarının izlenmesi yeterli olacaktır.

7.Bedeninizin istediği ölçüde gıda ve sıvı alımınızı engellemeyin.Doğumun tüm evrelerinde sıvı ve enerji ihtiyacınız olacaktır.Bunun engellenmesi doğumunuzu yavaşlatır ve müdahaleleri getirir.

8.Kasılmalar sırasında rahatlamak için anestetik ilaçlar dışındaki gevşeme yöntemlerini tercih edin.Anestetik ilaçlar doğal hormonlarınızın doğru salınımını bozar.Derin gevşeme,imgeleme,odaklanma,nefes teknikleri,masaj,sıcak veya soğuk uygulamaları ve rahat etmenizi sağlayacaktır.

9.Sırt üstü doğum yapmaktan kaçının.Ikınmalar sırasında bedeninizi izleyin.Bedeniniz isteyince ıkının.Sağlık personelinden sadece sessiz ve sözel destek isteyin.

10.Doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza alın.Sıcak cilt teması sayesinde bebeğiniz gevşek kalır,ısısı korunur,kalp atımı ve solunumu daha kolay adapte olur.Anne-bebek bağı kolay ve çabuk kurulur.Bebeğinizle aynı odada kalmanız bebeğinizi daha iyi tanımanızı ve ihtiyaçlarına çok daha çabuk cevap vermenizi sağlar.Emzirme için güzel bir başlangıç olur....

Son düzenleme: 17 Mayıs 2010
  2. 18 Mayıs 2010
  3. sulucan57

sulucan57 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    bilgiler için çok tşk ederim bende normal doğum düşünmekteyim inş. bi sorun olmaz bebişime bi an önce kavuşmak istiyorum zaman hiç geçmiyo.bu ilk gebeliğim o yüzdende olabilir..

4. 18 Mayıs 2010
  5. Pamik_PrenSes

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Rica ederim ne demek ... Benimde çok hoşuma giden bi yazıydı sizinle paylaşmak istedim...
    Benimde ilk doğumun olucak Allah nasip kısmet ederse Hem heyecan Hem korku hepsi bir arada
    Ama bu tarz yazılar birazda olsa içimi rahatlatıyor.
    ınşallah sizede faydası olur...

6. 18 Mayıs 2010
  7. ebrar03

ebrar03 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    88
    yazın çok güzeldi benim de hoşuma gitti. normal doğum düşünenlerdenim tabi inş herşey yolunda giderse. bu arada senin de baya az kalmış Allah yardımcın olsun inş güzel bi doğum olur

8. 18 Mayıs 2010
  9. sulucan57

sulucan57 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    evt oldukça faydası oldu. benimde ilk doğumum olcak allah nasip ederse inş. benim korkuda çok doğum videoları izledim hata ettim şuanda korkularım fazlalaştı ama idare ediyorum sağlıklı sorunsuz bebişlerimizi alalımda napalım yeneriz korkuları.ben doğuma eşimle girmek istiyorum ama aşağı bölgemi görmesini istemiyorum. doğum koçluğu böle bişey dimi yanında olcak ve doğumda hafifi dik orucaksın değilmi?

10. 18 Mayıs 2010
  11. Pamik_PrenSes

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Saol ebarcım aminn :Saruboceq: Çok az kaldı evet heycan dorukta kaydirigubbakcemile3
    Her an bekliyorum ne zaman başlıcak acaba vakitim olucakmı hazırlanmaya banyoma filan diye eşimde o sancıda insan banyo yapmayımı düşününür diyor kaydirigubbakcemile3 bende banyo yapmadan olurmu temizlenicek paklanıcaz öle gidicez diyorum kaydirigubbakcemile3

ınşallah... Vidoları hamile kalmadan önce bende izledim pişmanım izlediğime keşke izlemeseydim :umursamaz:cc ama insan merak ediyorum ister istemez ahh insanın başına ne geliyorsa meraktan gelmiyormu zaten....:eek:lmaz:
    Korkunun ecele faydası yok diye boşuna demiyorlar ölede çekiçezzz o acıyı bölede ama bu acıları bi panik halinde yaşamak var devamlı ağlayarak birde bilinçl, bi şeklide kendini telkin ederk yaşamak var bebeğime kavuşmakl için çekiyorumm az kaldı az kaldı hele
    saate hiç bakma doğumda bence ben öle yapıcam yoksa vakit geçmek bilmez
    Zaten ilk doğum 8 saat sürüyor en az ..Sende çok korkuyorsan epidural normal doğumu
    hiç düşündünmü özlem ben epidural düşünüyorum en azından çekiçeğimiz sancı 4
    saat olur 4.saatte vurular iğnemizi inşallah yani en azından doğumun ikinci yarısında sancısız geçirriz ....
    Doğmuma bende çok istiyorum eşimle girmeyi tabiki o sadece başında durucak göstermezler aşşağı filan sen meral k etme zaten gözü açık izleyeceğini sanmıyorum doğumu kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3 o sadece elini tutar terini filan siler
    tabi gözünü açtığı sıralarda kaydirigubbakcemile3
    Bende diyorumki doğumhanede benim yatacağım çatal dışında eşim içinde bi tane
    sedye bulundursalar hiç fena olmaz.. tansiyonu filan düşerse ALLAH korusun ben yandan telkin veririim ona artık aşkım sakin ol nefes al nefes verr kaydirigubbakcemile3
    Benim bildiğim kadarıyla evet hafif dik muayne koltukları varya hiç oldunmu bilmem çatal derler ona ona oturur poizyonda tabi hafif aşşağıya kayık olucaksın ama yinede sen bişey görmezsin merak etme anca kalktığında görürsün onuda bakmayıverirsin
    :umursamaz: herşey bittikten sonra baksanda acın olmadığı için okdar etkilenmezsin zaten ALLAH yardımcımız olsun kızlar ne diyeyim ....,
    Arada girin böle dertleşelimm heyecanımız bi nebzede olsa diner belki
    özlem snein ne kadarlık bu arada benim gibi son ayındamısın sende

12. 18 Mayıs 2010
  13. tulbe2006

tulbe2006 Hosgeldin melegim Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    yazin cok güzel arkadasim.Ben normal dogum yaptim ama suda.Simdi tekrar hamileyim ins. bir sorun olmazsa yine normal dogum yapmayi düsünüyorum.Zaten burda ilk önce normal dogum icin ugrasiyorlar.Hep derler ilk dogum enaz 8 saat ama daha kisa da sürebilir.Ben 5,5 saatte dogurdum.Ve gercekten saate bakmayin zamanin durdugunu saniyorsunuz.

Bide unutmayin bizden öncekiler normal dogumla cocuk dogurdularsa neden bizde yapamayalim.Allah bize anne olma sansini verdiyse demekki basarabiliriz.

14. 18 Mayıs 2010
  15. Pamik_PrenSes

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Suda doğum yapma şansını yakalamışssın ne güzel...
    Zaten adı üstünde normal herşey yolunda gidiyorsa anormali seçmenin bi anlamı yok...
    ınşallah ikinci doğumunda sorunsuz geçer şimdi nasıl bir doğum düşünüyorsun yine sudamı :uhm:

16. 18 Mayıs 2010
  17. sulucan57

sulucan57 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    yok be şekercim ben daha yeni hamişim 11 haftalık canım.ama yinede çok heycanlı budurum. ben epidral düşünmüyorum çok sakıncalı aslında ben normal doğumu yaşamak istiyorum iğne ne olur ne olmaz felç kalma riski bile var bunudaa unutma aman korkutmayım seni ama iyi düşün canım.

18. 18 Mayıs 2010
  19. sulucan57

sulucan57 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    istanbulda suda doğum merkezi biliyomusun varmı önerebileceğin yerler ben sitede suda doğum başlığında bulamadım nasıl arama yapılıyo bilmiyorum yeni üyeyim zaten