nternet Bamll

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve EU1 tarafından 5 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  5 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Türkiye'de internet bağımlılığı ile ilgili ilk birimi hizmete sokan Balıklı Rum Hastanesi'nin doktorlarından Özgür Öztürk: "Genelde çocuklar online oyun oynayarak zaman geçiriyor. Kadın hastalar arasında online alışveriş yapmak yaygın. Chat'e de çok meraklılar. Erkeklerin çoğu kumar sitelerine düşkün. Kimi chat yapmayı da seviyor"
  Hayatımızı kolaylaştıran internet yeni bir hastalık türünün ortaya çıkmasına neden oldu: İnternet bağımlılığı. Uzakdoğu, Avrupa ve Amerika'dan sonra artık Türkiye'de de bu hastalıktan mustarip olanlar var. Balıklı Rum Hastanesi Madde Bağımlılığı Kliniği'nde tedavi gören hastaların arasına yaklaşık üç ay önce internet bağımlıları da katıldı. Kliniğin doktorlarından Özgür Öztürk "İnternet bağımlılığını, genel bağımlılıkların yeni ortaya çıkan bir parçası olarak görüyoruz. Bu hastalığın belirtileri, kişinin internet kullanımını kontrol edememesiyle başlıyor" diyor.

  Kliniğe gelen ve internet bağımlısı olan hastalarınızı ağırlıklı olarak gençler mi oluşturuyor?
  Her yaş grubundan başvuran var. Türkiye'de interneti en çok ergenler kullandığı için 12-18 yaş grubundan daha çok hasta geliyor. Ama aralarında 35 yaşın üzerinde olanı da var, ev kadınları da.

  Hastalarınıza bakarak; çocuklar internet oyunları bağımlısı, kadınlar alışveriş sitelerine düşkün, erkekler kumar ve bahis sitelerine meraklı gibi bir çıkarım yapabiliyor musunuz?
  Genelde çocuklar online oyun oynuyorlar. Kadın hastalar arasında online alışveriş yapmak yaygın. Kadınlar kumar sitelerine de giriyor ama daha çok chat yapmaya meraklılar. Erkeklerin çoğu kumar sitelerine düşkün. Kimi erkek hasta ise chat yapmayı tercih ediyor.
  İçlerinde önemli bir bölümünü bilgi bağımlıları oluşturuyor. Bütün gün önünde bilgisayar ekranı açık olan insanlar, kendilerine lazım olmayan bilgi sitelerine giriyor. Kiralık ev, arsa, satılık araba ilanı içeren sitelerde saatlerce zaman geçiriyorlar. İlgi alanları olmadığı halde amazon.com'da en çok satan kitaplar listesi gibi bilgilerle uğraşıyorlar. Bir yerden sonra kendilerini internetten alamıyorlar. Tüm bağımlılıklar da böyledir zaten. Alkolde de durum böyledir. Hasta bir yerden sonra kendini engelleyemez.
  İnterneti bir köle gibi kullanmak lazım"
  Alışveriş bağımlısı olan bir kadının, internete girdikten sonra online alışveriş bağımlısı haline gelme ihtimali var mı?
  Evet. Ev kadınları genellikle online alışveriş ve chat bağımlısı oluyor. Kimisi alışveriş sitelerinde çok para harcıyor. İnternette yapılan harcama insana gerçekmiş gibi gelmiyor. Çünkü cebinden çıkan somut bir şey yok. Böyle olduğunda işin gerçekliği ortadan kalkıyor. Online alışveriş bağımlıları hesabını bilmeden alışveriş yapıyor. Akılları ancak kredi kartı ekstresini aldıklarında başlarına geliyor.

  Birinin bağımlı olup olmadığını anlamak için günde kaç saat internete girdiği önemli mi?
  Bunun kriteri zaman değil. Bunun kriteri, kişinin normalde yapması gereken şeyleri internette geçirdiği vakit nedeniyle yapamamaya başlaması. Mesela bir bankacıysanız günde 10 saat internet başındasınızdır. Ama bu sizin bağımlı olduğunuz anlamına gelmiyor.
  Ailenizle geçireceğiniz zaman yerine bilgisayarı tercih ediyorsanız, arkadaşlarla buluşmak yerine internete giriyorsanız bağımlılıktan bahsedebiliriz. Eğer internet sosyal hayatı ve iş performansını engellemeye başlarsa bağımlılık söz konusu. Günde bir saatlik boş vaktiniz varsa ve onu bile internette geçiriyorsanız bağımlı olma ihtimaliniz yüksek.
  İnternet sadece hayatınızı kolaylaştıran bir araç olarak kalıyorsa bir problem yok. Bu kaçınılmaz bir şey. Hepimiz internetten alışveriş de yapacağız, kredi kartı borcumuzu da ödeyeceğiz. Ancak internete köle olmak yerine, interneti bir köle gibi kullanmak gerekiyor.

  "Bağımlılıklar yön değiştirir"

  İnternet bağımlılığına, hastalık adını vermek doğru mu?
  Hastalık diyebiliriz. Uluslararası tanımlanmış, literatüre girmiş olmasa da en kısa zamanda böyle bir tanımlama yapılacaktır.

  Bağımlı tedavi olduktan sonra bu hastalık tekrarlayabilir mi?
  Bağımlılıklar genellikle tekrarlar. Tekrarlamazsa yön değiştirir. Mesela bir alkol bağımlısı daha sonra kokain bağımlısı olabilir. Bağımlılığa eğilimi olan kişi o bağımlılığa yol açan unsur engellenmedikçe risk altındadır. Kişi alternatif bir hayat tarzı geliştirmiyorsa, sosyal çevresiyle iletişimi iyi değilse, düzgün bir iş veya okul hayatı yoksa bağımlılık bir yerden tekrar eder. İnternet bağımlılığı sona erdiyse başka bir bağımlılıkla karşı karşıya kalabilir.

  Bu hastalığın tedavisinden bahseder misiniz? Hangi yöntemler izleniyor?
  Daha çok psikoterapi ve davranışçı psikoterapi dediğimiz yöntemle kişinin hayatını değiştirmek, internet bağımlılığına neden olan etkenlerden uzaklaştırmak gerekiyor. Çocuklara interneti sınırlamak, onu enerjisini atabileceği sosyal kanallara yönlendirmek önemli. Kişi sosyal fobik olduğu için internette zaman geçiriyorsa öncelikle kişinin sosyal fobisini yok etmek lazım. Depresyon nedeniyle interneti tercih ediyorsa ilaç tedavisi devreye giriyor. Altta yatan başka bir psikiyatrik hastalık varsa önce o tedavi edilmeli. Kişinin bir sosyal fobisi, depresyonu yoksa sorunu sadece internet bağımlılığıysa davranışçı çözümlerden yararlanılır.
  ____________________________________
   
 2. 29 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : EU1
 3. EU3

  EU3 Guest

  Bu internett varyaaa hastalığımı tetiklemesnde %95 etkisi olmuştu.Keşke eve hiç sokmasaydımm:roflol:
  Herkez yakında doktor olucaksın diyor bana!!!kaydirigubbakcemile3
  Tıp dili ile konuşuyorsun anlamıyoruz diyorlarr:roflol:
  iŞİN kötü yanıı .K.doğum drna gidiyorumm.Doktor boşa konuşuyor gibi geliyor ama.çünkü söylediklerinin hepsini ben zaten biliyorumm.Boşuna anlatıyor aslında karşındakının ne kadar uzman olduğunu bilmiyor...ehueehuehu sıyırdım yine:roflol::roflol: :roflol:
   
 4. 1 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EU1
 5. maviask

  maviask Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.142
  Beğenildi:
  1.930
  Ödül Puanları:
  188
  internet bagımlısıyım sanırım CADIARZU
   
 6. 2 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EU1
 7. Hicran55

  Hicran55 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2009
  Mesajlar:
  166
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  nasil bagimli olunuyo yaa, ben hangi sayfaya girecegimi bile bilemiyorum, bi kk bide face, bitti benim isim bilgisayarda... ha bide maillerime bakiyorum.. baska ne yapayim bunun basinda :) SIKILIRIM BEN YAA
   
 8. 2 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EU1
 9. janet

  janet Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.642
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  kk internet bağımlısı varmıki?
  yok böyle bir sey inanmıyorum
  ama kk bağımlılıgı var ve bunu bakırköy ruh ve sinir hastalıkları
  bilem tedavisini bulamaz heralde ne illetir anlamadım
  bir zamanlar maria köle isauralar yalan rüzgarı vardı millet dizi izleyeceğiz diye bütün işleri bırakılırdı evi yanan evine hırsız giren kızının evinden kactığını bile dizi bitince anlayan kadınlar simdide kk yüzünüden aksayan islerimiz ne diye topik acsak sayfalar yetmez heralde sunada bir yorum ekleyim öyle cıkayım diye kimler yemeğini gec koymadı yada aldatma yazıları kaynana yazıları yüzünden kimler evde harp koparmadı basımıza ne geliyorsa kk
   
 10. 9 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EU1
 11. Imsh3kill

  Imsh3kill Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  400
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  108
  bende bağımlıyım lanet olsn :kızgın:
  kendime engel olamıorm ve öss'de başarısz olmama tek sebep bu oluck
   
 12. 21 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : EU1
 13. sebsin

  sebsin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  76
  bende bağımlısıyım ama bana iyi geliyor kafam dağılıyor ve bişey düşünmüyorum bazen okey oynuyorum eğer nete oturmazsam sorunlarla boğuşmaktan kafayı yiyeceğim:))))
   
 14. 15 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EU1
 15. eslemebrar

  eslemebrar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  61
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  evet ben de bağımlıyım sanırım.nette vakit çok çabuk geçiyo.hiç kalkmak istemiyorum başından.seviyorum öğrenmeyi incelemeyi.bide oyun oynuyorum.çocuk oyunlarını bile seviyorum.nette olayım da nerde olursa olsun diyorum içimden.:kedi:
   
 16. 18 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EU1
 17. MissBiricik

  MissBiricik Yeni Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  6.242
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  galiba bende bağımlı oldum...yapışıp kalıyorum vakit nasıl geçiyo onu bile anlayamıyorum:kedi: