Nükleer Teknoloji Platformu'nda ne oldu?

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve angelike tarafından 28 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  28 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : angelike
 1. angelike

  angelike Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Nükleer Teknoloji Platformu TRNTP'nin sonuçları bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanacak.


  Nükleer Teknoloji Platformu TRNTP Basın Toplantısı Duyurusu

  Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM, başarıyla gerçekleştirdiği “Sürdürülebilir Kalkınma için Nükleer Enerji” konulu 9 aşamalı projenin dokuzuncu aşaması olarak önemli ve stratejik bir basın bildirisini kamuoyuyla paylaşmak üzere 29 Mayıs 2007 tarihinde saat 09.30’da Barcelo Eresin Topkapı Hotel’de Kahvaltılı Basın Toplantısı gerçekleştirilecektir.

  Proje sürecinde kurulan ve sürekli gelişen TRNTP Türkiye Nükleer Teknoloji Platformu adına yapılacak toplantıda TRNTP üyelerinin kamuoyuna tanıtılması da ayrıca hedeflenmektedir.
  Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM ve Türkiye Nükleer Teknoloji Platformu TRNTP’den yapılan basın açıklaması şöyle:  "Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM), enerji kullanımı konusunda Dünyadaki son durumu ve çağdaş enerji politikalarındaki eğilimleri, literatürde yer alan çalışmalar ışığında gözden geçirmek; ülkemizin ekonomik ve sosyal yönden kalkınmasında önemli bir yeri olan enerjinin sunumu ve güvenliğini çevre etki değerlendirmesi dahil bütün boyutlarıyla ele almak; Türkiye’de nükleer enerjinin üretilmesinin gerekliliğini incelemek, sınırlamalar ve problem sahalarını belirlemek; öneriler geliştirmek maksadıyla; “Sürdürülebilir Kalkınma için Nükleer Enerji” konulu projenin uygulamasını başarıyla gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda yapılan etkinlikler;

   “Türkiye’nin Enerji İhtiyacı, Enerji Üretim İmkânları ve Çevre” konulu beyin fırtınası.
   Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK ve Doç. Dr. Atilla AKKOYUNLU yönetimindeki bilim kurulunca “Enerji Üretimi ve Çevresel Etkileri” raporunun hazırlanması ve yayımı.
   “Türkiye’de Enerji ve Kalkınma” konulu sempozyumun icrası, sempozyum kitabının hazırlanması ve yayımı. (26 Nisan 2006)
   Sürdürülebilir Kalkınma İçin Nükleer Enerjinin Önemi Çalıştayı (27 Temmuz 2006)
   “Gelişmekte Olan Ülkelerde Nükleer Teknoloji Transferi” Çalıştayı (19 Eylül 2006)
   Güney Kore Nükleer Santral İnceleme Gezisi (19-24 Aralık 2006)
   Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (ÇNAEM) Gezisi (23 Ocak 2007)
   Uluslararası Nükleer Enerji Kongresi (11 Nisan 2007)
   Nükleer Teknoloji Transferi Kitabı (Sürmekte)


  Projenin dokuzuncu aşaması olarak önemli ve stratejik bir basın bildirisini kamuoyuyla paylaşmak üzere 29 Mayıs 2007 tarihinde saat 09.30’da Barcelo Eresin Topkapı Hotel’de Kahvaltılı Basın Toplantısı gerçekleştirilecektir. Proje sürecinde kurulan ve sürekli gelişen TRNTP Türkiye Nükleer Teknoloji Platformu adına yapılacak toplantıda TRNTP üyelerinin kamuoyuna tanıtılması da ayrıca hedeflenmektedir. Katılımınızdan onur duyacağız.