Nutuk..Ey Türk Gençliği!

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve yesilim tarafından 20 Şubat 2008 başlatılmıştır.

20 Şubat 2008
    Konu Sahibi : yesilim
  1. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    Birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici, bedhahların olacaktır. Bir gün istiklal ve cumhuriyetini müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkan ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezhür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle techit edebilirler. Millet, fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk İstikbalinin Evladı !

İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklal ve cumhuriyetini kurmaktır ! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Son düzenleme: 12 Temmuz 2008
  2. 20 Şubat 2008
  3. Barcman

Barcman PR UZMANI Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    her zaman böylesine güçlü ve geleceği görebilen bir liderimiz olduğu için gurur duymuşumdur ve son nefesime kadarda duymaya devam edeceğim ne mutlu banaki türküm ve atatürk ilkelerine sıkı sıkı bağlı evlatlar yetiştirmeyi başarabildim

4. 20 Şubat 2008
  5. UzmaN

UzmaN Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    Adımız ve soyadımız gibi ezberlememiz gereken,evlatlatlarımıza ezberletmemiz şart olan yegane öğüttür diye düşünüyorum..

Elleriniz dert görmesin,emeğiniz karşılık bulsun..

6. 20 Şubat 2008
  7. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Tam karşımda duruyor Atamızın gençliğe hitabesi.Özellikle asmışım .Evime gelen gidenin belki ilgisini çeker de okurlar diye.Çok şey anlatıyor.

8. 20 Şubat 2008
  9. gurbaa prenses

gurbaa prenses KK'nın Haylaz Kızı Pro Üye

Beğenildi:
    190
    Ödül Puanları:
    213
    yüce Atatürk'ün olağanüstü ileri görüşlülüğünün en büyük örneğidir belki de bu hitabe...
    bir lider milletini nasıl bu kadar iyi tanıyabilir, bir insan nasıl bu denli ileri görüşlü olabilir?
    ve bir insan tüm bu durumları öngörmüşken nasıl olur da herseyi millete emanet eder?
    bu güven nasılda boşa çıkarılır??
    her okuyuşumda genzimi sızlatır, şöyle durup düşünürüm; O bizler için ölüme yürümekten bi an olsun çekinmemişken bizler O'nu göz göre göre tarihe gömmek isteyenlere fiili yada fikri olarak ne yapabiliyoruz diye...
    cevap ise daha vahim...
    kocaman bir HİÇ, hem de koskocaman...

paylaşımın için sağol ablacım

10. 20 Şubat 2008
  11. Diamant

Diamant Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Küçükken- ilkokulda yani - bize "Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni" ezberletirlerdi. O zaman da çok severdim Atatürk'ü . Ama anlamı , önemini bilmeden ezberlerdim. Doğal olarak hiçbir şeyin bilincinde değildim. Şimdi ise her okuduğumda tüylerim diken diken olur. Nasıl olur da bir insan bu kadar ileriyi görebilir, şu anki ülke durumunu yıllar öncesinden tarif edebilir.
    O'na olan sevgimiz , saygımız sonsuz..

12. 21 Şubat 2008
  13. yesilim

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    Canım Atatürkçü arkadaşlarım benim....Sağolun
    Sizler var oldukça,çocuklarımıza doğruları anlattıkça,kim korkar ondan bundan..

14. 21 Şubat 2008
  15. kristal70

kristal70 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ne mutlu bize böyle güzel bir vatanın alkırmızı bayrağının altında doğmuşuz.allahım canımı vatanımdan başka yerde alma rabbimmmmmmmm

16. 4 Mart 2008
  17. yesilim

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
  18. 6 Mayıs 2008
  19. Aysecik

Aysecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Yesilim tek kelime ile muhtesem bir kez daha tekrarlamak, omrumun sonuna kadar adim gibi unutmayacagim; duygulari anlatmaya kelime yok sevgilerimle