O Müslüman Değil Mi ?

Konusu 'Hayat Bilgisi' forumundadır ve vera tarafından 29 Eylül 2007 başlatılmıştır.

29 Eylül 2007
    Konu Sahibi : vera
  1. vera

vera Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Prof.Dr. Saffet Solak anlatıyor :Amerika'da master yaptığım yıllarda,çalıştığım üniversitenin yemek salonu açık büfe şeklindeydi.Herkes dilediği yemekten istediği kadar alabiliyordu.yemekhanenin kapısında *'Take what you need. Eat what you take'(Yiyeceğin kadar al, aldığını da ye)* diye yazmakta idi. Bir gün aynı masada yemek yediğimiz Çinli bir arkadaşı,tabağında kalan son pirinç tanesini almaya çalışırken görünce dayanamadım; denemek için dedim ki :'Bir pirinç tanesi için neden bu kadar uğraşıyorsun?Bırak tabakta kalsın.'Çinli arkadaşın verdiği cevap çok düşündürücüydü:'Her Çinli bir pirinç tanesi israf etse,Çin nüfusu ile çarp bakalım,kaç ton pirinç yapar?Biz kalabalık bir ülkeyiz,israf etme lüksümüz yoktur.' dedi.Yine denemek için dedim ki :'Şu anda Çin'de değil Amerika'dasın.Tabağında bırakacağın pirinç tanesi Çin'i değil,Amerika'yı zarara uğratacaktır'. Bu sözlerim karşısında güldü ve şöyle dedi :'Yaşadığım ülke olan Amerika'yı bu şekilde zarara uğratmak onurlu bir davranış olmaz.'Çinli arkadaşı bu onurlu davranışından dolayı tebrik ettim ve düşüncesini paylaştığımı söyledim. İslam dininin bu konudaki,*'Yiyiniz içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez'* buyruğunu açıkladım.Çok hoşuna gitti.Tam o sırada ,Ürdünlü Müslüman bir arkadaş tabağındaki yemek artıklarını çöp sepetine boşalttı.Bunu gören Çinli arkadaş Ürdünlü'yü göstererek :'O Müslüman değil mi?' dedi.O kadar üzüldüm ki,ne diyeceğimi bilemedim.:uhm::uhm:

2. 29 Eylül 2007
  3. Daxgx Çiçexgxim

Daxgx Çiçexgxim hayat gezince güzel:: Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    Çok doğru ,oturup birkere daha düşünmeliyiz...

4. 29 Eylül 2007
  5. selda19

selda19 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ama bu o kişinin herzaman aynı şeyi yaptığını göstermezki.

6. 29 Eylül 2007
  7. bera-berrak

bera-berrak Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ders alınması gereken bir davranış:1closedeyes:malesef çok şeyi israf ediyoruz:kızgın:

8. 29 Eylül 2007
  9. gurbaa prenses

gurbaa prenses KK'nın Haylaz Kızı Pro Üye

Beğenildi:
    190
    Ödül Puanları:
    213
    utandım şimdi kendimden....
    ürdünlüden hiç bir farkım yok Allah islah etsin

10. 29 Eylül 2007
  11. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106
    Gerçekten güzel bir paylaşım... din ve ahlak ayrılmaz bir bütün bence ve çok iyi anlamak kavramak gerekli...

12. 29 Eylül 2007
  13. ilona

ilona psikolocik deli Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    348
  14. 29 Eylül 2007
  15. talin

talin Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    bazen çok düşüncesizce davranailiyoruz maalesef...lütfen çöpe dökülen her türlü şeye aslında çoğu insanın ne kadar ihtiyacı olduğunu düşünerek muamele edelim..çok gül bir konuya değinmişsin arkadaşım.teşekkürlera.s.

16. 30 Eylül 2007
  17. zerrinn

zerrinn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    valla doğru yeri ğeliyor hepimiz gerek kılık kıyafet gerekse yemek oooooooo daha neleri israf ediyoruz tesekkürler hatırlaman için o müslüman deilmi güzel

18. 1 Ekim 2007
  19. asmira

asmira Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    çok güzel bir paylaşım canım ne kadar üzücü değilmi o müslüman değilmi bir çinlinin demesi çok üzüldüm doğrusu