Obezite çocukların kalbini vuruyor.

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve damlasu tarafından 27 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  27 Ekim 2007
  Konu Sahibi : damlasu
 1. damlasu

  damlasu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  562
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Amerikalı araştırmacılar, obez ve obeziteye meyilli çocuklarda, yetişkinlerde olduğu gibi erken dönemde kalp hastalıkları belirtileri görüldüğünü belirtiyorlar.

  Washington Üniversitesi Tıp Okulu’nda yürütülen çalışmaya yaşları 10 ile 18 arasında 168 çocuğun katıldığı açıklandı. Yapılan incelemlerde çocuklarda kalpte üfürüm, göğüs ağrıları, reflü veya yüksek kolesterol olup olmadığı araştırıldı. Çocukların 33’ünün obez olduğu, 20’sinin obezite riski taşıdığı, ve 115’inin normal kiloya sahip olduğu açıklandı.

  Araştırmacılar, “hız vektörü görüntüleme” olarak adlandırılan Doppler görüntüleme tekniğini kullanarak kalbin kas duvarı hareketlerini incelediler.

  Pediatri bölümünden profesör Dr. Angela Sharkey açıklıyor: “Obez kişilerde kalp kasının hareketlerinde değişiklikler meydana geliyor. Bir çocuğun vücut kitle indeksi arttıkça, kalp atışlarının hem gevşeme ve hem kasılma safhalarında değişikliklerin ortaya çıktığını tespit ettik. Uzun süre devam obezite sonucunda yetişkinlerde gördüğümüz bu değişiklikler, düşündüğümüzden çok daha önce başlıyor olabilir.”

  Sharkey, bu çalışmaya dayanarak, bu hafif belirtilerin kalp hastası olma veya kalp krizi geçirme riskinin belirlenmesine yardımcı olacağını belirtiyor.

  Hız vektörü görüntüleme tekniğiyle obez çocuklarda kalp gelişim takibinin daha kolay olduğunu belirten Sharkey, aynı zamanda diyetsel değişiklikler, egzersiz düzeyinin artması, ve kolesterol düşürücü ilaçların kullanımı gibi faktörlerin etkilerinin belirlenmesinde de bu tekniğin yardımcı olacağını ekliyor.