Obstetrik ve ayrıntılı ultrason

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve bynkutluay tarafından 22 Ekim 2010 başlatılmıştır.

22 Ekim 2010
    Konu Sahibi : bynkutluay
  1. bynkutluay

bynkutluay YaHalıkYaBariYaMusavvir Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    196
    slm kızlar dün dr gittim ayrıntılı ultrason için ama bu ayrıntılı ultrason uzun sürenbi inceleme galiba benimki 5 dk bile sürmedi baa verilen sonuç kağıdında obstetrik us yazıyorr
    yani obstetrik us ile ayrıntılı ultrason aynı şey mi?
    lütfenn yardımm kızlarrropuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

2. 22 Ekim 2010
  3. glnk

glnk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    148
    Aynı şey değil.Obstetrik ultrasın dediği renkli doppler yanlış hatırlamıyosam.Damarlardaki kan akışına bakıyolar.Ayrıntılı ultrason en az 15 dk. falan sürüyo.

4. 22 Ekim 2010
  5. efsa34

efsa34 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    obstetik doppler USG denen şey ayrıntılı ultrasondur...süreye gelince doktorla alakalı bi durum...kimisi 5 dakika bakıyo kimisi 15 dakika...ben çapada baktırdım ki tanınan bi profesör yatıp kalkmam 5 dakika sürdü...meraklanma yapması gereken ölçümleri yapmıştır...şüpheli bişeyler görmediyse çabuk bitmiştir...

6. 22 Ekim 2010
  7. bynkutluay

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    196
    kafamm iyice karıştıııı çok saol canımm
    evet canım 5 dk bile sürmedi herşey normal güzel dedi drumada gösterdim ama dediğim gibi bu kadar kısa bitmesi kafamı karıştırdıı inşalahh dediğin gibidir canımm çok saol canımm

8. 22 Ekim 2010
  9. aydirik

aydirik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım ayrıntılı usg 5 dakika sürmez zira bebeğin bütün organları ölçülüyor..özellikle kalbini en az 10 dk inceliyor dr. benim 30 dk sürdü ve 2 sayfa da ölçüm raporu ve cd verdi dr. kan dağılımı ise 5 dk sürebilir.bence sana hangi uygulama yapıldı sormalısın

10. 22 Ekim 2010
  11. bynkutluay

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    196
    canım ben ayrıntılı dedim dra beni oraya gönderdi ben gönderdim isteği dedii
    bana verilen kağıt yarım sayfa bile değill bana verieln kağıtta bebeğin kilosu palsenta durumu BPD - FL- AC-FKA FETAL ANOMALİ VAR BAŞKA BİŞEY YOKK:KK43:(
    SENİN KAĞITTA DA VARMI BUNLAR CANIM

12. 22 Ekim 2010
  13. we_ra

we_ra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba,

Obstetrik us, renkli doppler, ikinci düzey hepsi aynı şey.. Bizim kendi tecrübelerimize dayanarak yazdıklarımızı çok da dikkate almaman gerek. 5 dakika sürmez en az 10 dakika falan yorumunu yapabilmemiz için uzman olmamız lazım değil mi? Fetal gelişim, biyometrik analiz, doppler bulguları inceleniyor. Verilen raporların sayfa uzunluğu çekilen yere göre değişir. Önemli olan değerler -ki o değerler yarım sayfa etmez- Doktoruna güveniyorsan çok da kafana takma 5 dakikada çekilmesini..

14. 22 Ekim 2010
  15. glnk

glnk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    148
    Ben de merak edip internetten baktım.e-gebelik.net sitesine bakarsanız doppler ultrasonografinin çoğunlukla yanlışlıkla 2.düzey usg yerine kullanıldığını ve doppler usgnin anomali taraması değil kan damarlarındaki akım özelliklerini incelediğini görürsünüz.Site kopyalamaya izin vermediği için kopyalayamadım.

16. 22 Ekim 2010
  17. aydirik

aydirik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bunun için uzmanlık gerekmiyor wera en azından mantık sınırları içersinde düşünürsen 5 dk içinde bütün bu ölçümler yapılamaz yapılsada baştan savma yapılır. intertenttende araştırdım en az 15-30 dk sürer şeklinde bilgi var. hatta 1 saat sürenler bile var.. güvenilir bir sitendende alıntı yapıyorum ordada dikkatinizi çekecektir.

Detayl (ayrntl) ultrasonografi, 2. blm - gebelik.org - Jinekolog Operatr Dr. Kaan Kocatepe

18. 22 Ekim 2010
  19. we_ra

we_ra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86

Doktorlarımızın bebeğin taraması için istediği şey ikinci düzey doppler us.. Halk ağzında renkli doppler tarama deniyor. Renkli doppler de bakılan şey dediğiniz gibi kan damarları ile ilgili.. İkinci düzey doppler de zaten hem fetal gelişime hem de arterlere bakılıyor.

Yanlışlıkla kullanılıyor cümlenizi bu işi yapanlara değil bu cümleyi kuranlara söylediğinizi düşünüyorum.