Ocak ayında Bahçe bakımı

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve EU3 tarafından 26 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU3
 1. EU3

  EU3 Guest

  [​IMG]

  Kış mevsimi bakım işlerinin az olduğu bir dönemdir...Ocak ayı bahçeciler için en durgun ve iş yapılmayan bir zaman dilimi olarak düşünülebilir. Oysa tabiat hiçbir zaman tam olarak uykuda değildir ve de bahçesi olanın işi bitmez.
  Bununla beraber yapmamız gereken önemli bakım işleri de vardır. Mesela çim alanların organik gübrelerle gübrelenmesi için en uygun zaman Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır.
  Bu ayda ağaç dikimi ve budama işleri yapılır. Ilıman bölgelerde güller budanır. Gübrelenip çapalanır. Sökülüp başka yere dikilecek ağaç vs. gibi bitkilerin yeri bu ayda değiştirilir. Güzel havalarda bahçede genel temizlik yapılır. Budama artıkları,kuru yaprak ve çer çöp toplanıp yakılır veya bahçeden uzaklaştırılır. Hastalık yapan mantar ve böcek yumurtaları böyle artıklarda yuvalandıkları için bu şarttır. Toprağın tavlı olduğu zamanlar çiçek yatakları hazırlanır.


  Yaşlı, kuru ve hastalıklı dallar kesilir, yaraları temizlenerek macunlanır. İlkbaharda çiçek açanların, çiçekleri sona erdikten hemen sonra budanması en doğrusudur.
  Kesilen hastalıklı ve haşere yumurtaları taşıyan daların mutlaka yakılması lazımdır. Toprak işlenmesi için Ocak ayında da zaman zaman uygun havalar olabilecektir. Bu günlerden yararlanrak çapalama ve fidan çukuru açma dibi işler yapılabilir. Böylece ilkbahar ekim ve dikim işleri için gerekli toprak hazırlığında bulunulur.


  Bu aylarda ev bitkilerinin çoğu dinlenme devresinde olduğu için çok az sulanmalı ve besin verilmemelidir. Buna karşılık kış dolayısıyla ev atmosferi kuru ve sıcak olduğu için yaprakları düzenli olarak nemlendirilir. Kıştan korunan balkon çiçeklerini arada bir kontrol etmek iyi olur. Üzerleri örtülü ise güzel havalarda açarak hava aldırıp,kuru yapraklarını temizlemek gerekir.
  Alıntıdır....


   
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Kasım 2008