ocuklarda Gece korkular

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Kuzey tarafından 11 Aralık 2008 başlatılmıştır.

11 Aralık 2008
    Konu Sahibi : Kuzey
  1. Kuzey

Kuzey Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Cocuklarda Gece Korkuları

Uyku sorunu yaratan etkenlerden önde geleni “Gece korkuları”dır. Bu korkular görünürde ana-baba için anlamsızdır. Bebeklik dönemini aştıktan sonra, çocuk dört yaş civarına geldiğinde gece korkuları başlayabilir. Gece korkuları genellikle çocuk uykuya daldıktan bir-iki saat sonra ortaya çıkar. Çocuk çığlık atarak uyanır. Ter içindedir, kalp atışları hızlıdır, derin derin soluk alıp verir. Korktuktan sonra artık yatağında tek başına yatmak istemez. Annesiyle yatmak ister veya gece sık sık kalkıp anne-babasının odasına gidip ortalarına yatar. Bu durumun alışkanlık ya da şımarıklık olmadığı, korkunun gerçek olduğu çocuğun saatlerce uykuya dalamayışından anlaşılır.

Anne ile babanın büyük kavgaları gündüz yaşanan heyecanlı olaylar, korkulu rüyaların görülmesi, anne-babanın cinsel birleşmesine tanık olma gibi olaylar gece korkularına sebep olabilir.

Çocuk gece korkusuyla uyandıktan sonra anne-baba ona yeterince sevgi göstermeli ve sakinleşmesini sağlamalıdır. “Yine neden korktun, korkacak bir şey yok ki, hadi uyu bakalım” tarzındaki konuşma ve yaklaşımlar çocuğu sakinleştirmez, daha da hırçınlaştırır. Bu yüzden korkan çocuğa anne-baba şefkatle yaklaşmalı, onu sakinleştirmelidir. Uyuyana kadar çocuğun yanında kalmak, çocuğa güven duygusu verir. Bazen çocuk çok korktuğu gecelerde yatağında yatmak istemez ve anne-babasının yatağına gitmek ister. Çocuğu daha fazla örselememek için, çocuk uyanana kadar anne-babasının yanına alınmalı ama sabaha kadar yatmasına izin verilmemeli, uyuduktan sonra tekrar yatağına geri yatırılmalıdır.

Bu yaklaşımlar, çocuğun gece korktuğu zaman, onu sakinleştiren ve yeniden uykuya geçmesini sağlayan davranışlardır. Büyükler çocukların korkularını yenmek için giriştikleri çabalarda, onları destekleyerek yardımcı olabilirler. Bazen korku veren durumla yüz yüze gelerek, bazen bu durumu bir oyun konusu yaparak onlara yardımcı olmak gerekir. Asıl sorunu öğrenmeden, çocuğun gece korkuları bitmez. Çocuk korkulu bir rüya gördüğünden dolayı veya iç huzursuzluğundan dolayı korkuyla uyanabilir. Bu huzursuzluk araştırılıp bulunmalıdır.

Çocuklara yatmadan önce korku filmleri izletmemek gerekir. Çocuğun yanında onu korkutacak konuşmalardan kaçınmalıdır. Anne-baba kavgaları ve tartışmaları çocuğun yanında yapılmamalıdır.

Sonuç olarak şunu söyleyebilir: Çocuğun korkusuna saygı göstermek, küçümsememek, alay edercesine davranışlarda bulunmamak gerekir. Çocukların korkularıyla başa çıkmalarında yetişkinin tutumu çok önemlidir. Çocuk anlaşılamadığı inancına ve küskünlüğüne sürüklenmemelidir. Çocuğun ifade ettiği korku onun için gerçektir ve o andaki gereksinimi destek ve sevgidir.

Gece korkuları, çocuğun yaşı büyüdükçe kendiliğinden geçebilir. Ama çok aşırı durumlarda tedavi gereklidir

Alintidir...

2. 29 Aralık 2008
  3. Hamiye

Hamiye Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    Benim kızımda 1,5 yaş civarında uykuda korku yaşıyordu.Artık dayanılmaz hal almıştı.
    Uykuda bağırarak uyanıyor,çığlık çığlığa bağırıyor,bizi tanımıyor,kucağımıza gelmek istemiyordu.
    Bağıra bağıra nöbet gibi geçince ,anne yada baba diye ağlayarak bizi kucaklıyordu.
    Doktorlara taşıdık,dualar okuttuk,çok zor günler geçirdi yavrum.Hala hatırlayınca içim sızlar.
    Sebebimiz bakıcı kadındı,kadını çıkarttık.
    Dr . durumun karabasan olduğunu söylemişti.Çok şükür daha sonra tekrarlamadı.

4. 30 Aralık 2008
  5. GazozGofret

GazozGofret Moonlight Sonata... Üye

Beğenildi:
    1.961
    Ödül Puanları:
    238
    sebebimiz bakıcı kadındı demişsiniz kadın ne yaptı ki ?

6. 1 Ocak 2009
  7. Guzidex

Guzidex Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Benim kardesim de var gece korkusu bagırıyor kabus goruyor. Bebekkende vardı sımdı 6. sınıfa basladı hala arada devam edıyor. Her doktora goturduk baska baska hastane denedik ama hala arada gece kalkıyor bagırıyor. Ne zaman ıyılesır bılmıyorum.

8. 13 Ocak 2009
  9. Karpak

Karpak Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    gece karanlıktan korkmak genetik olabilirmi benim kızım korkar bende çok korkardım küçükken....

10. 18 Ocak 2009
  11. Zeynep_Nihal

Zeynep_Nihal Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    38
    Ödül Puanları:
    113
    ......

Son düzenleme: 25 Ağustos 2009
  12. 18 Ocak 2009
  13. tosun

tosun Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    oncelikle kızınıza davranısınızı merak ettim. ama genellikle kız cocukları babaya düşkün oluyo helede cok ilgili bir babaysa bu cok normal.benimde kızım oyle.

14. 20 Ocak 2009
  15. MeleklerKorusun

MeleklerKorusun Yorgun Savaşçı Pro Üye

Beğenildi:
    73
    Ödül Puanları:
    153
    benim kızmda aşırı ağlayark uyanıyo
    kendini atıyo yatağa
    umarım kısa bi süreçtir bu
    hemen atlatırız

16. 20 Ocak 2009
  17. Zeynep_Nihal

Zeynep_Nihal Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    38
    Ödül Puanları:
    113
    .....

Son düzenleme: 25 Ağustos 2009
  18. 26 Ocak 2009
  19. ifrit

ifrit Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    oyyy kıyamam ben minişlerimeeeeee....
    bende cok korkardım ufakken annem yok bişii yatt derdi.. nası olmaz bişiii???
    kapıya asılmıs bi ceket.duvara vura araba farı ısıkları.dısarda sallanan bir yapragın gölgesi.aman allaaaaaaaammmmm
    benim bebişim korksaydı eger ona tek tek anlatırdımm.bak yavrucum bende kan ter içinde uyanıyordum.cıglıklar atıyordum.ama bu fani dünyada korkulcak pekde bişi yok. gel koynusuma yat bakımm derdim.korktugu herşeyi bana anlatmasını beklerdim ve hepsine bir bir acıklama getirirdim.