ocuun odasn ayrmak iin nasl ikna etmeli...

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve divinity tarafından 22 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  22 Kasım 2008
  Konu Sahibi : divinity
 1. divinity

  divinity ♥ömründe boyun gibi uzun olsun uzun adam♥ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  11.610
  Beğenildi:
  196
  Ödül Puanları:
  213
  Bebeklikten itibaren çocuğu kendi yatak odalarında yatırmaya alıştıran ve daha sonra odalarını ayırmak isteyen anne babalara bazı tavsiyelerimiz olacak.
  • Asla zor kullanmayın, ceza ile korkutmayın. Bu yaklaşım işi daha da zorlaştıracaktır.
  • Odasını ayırmaya karar verdiğinizde, odayı özel mobilyalar, oyuncaklar, resimler ve süslü bir karyola ile çekici hale getirin. Merak edip sorduğunda “Bu oda, bu yatak ve bütün bu eşyalar senin” deyin. Büyük olasılıkla odanın cazibesine kapılıp orada yatmayı kendisi isteyecektir.
  • Eğer bu istek çocuktan gelmezse, “Artık kendi odanda yatacak kadar büyüdün. Büyük çocuklar kendi odalarında yatarlar,” şeklinde yönlendirici sözlerle onu ikna etmeye çalışmalısınız.
  • Çocuk, ikna çabalarımıza rağmen, “Siz beraber yatıyorsunuz, ben neden ayrı yatmak zorundayım?” diye sorabilir. Bu durumda “Biz anne baba olduğumuz için beraber yatıyoruz. Biz de senin gibi küçükken anne ve babamızdan ayrı, kendi odamızda yatıyorduk” şeklinde cevap verebilirsiniz.
  • İlk günlerde yatağına yatırdıktan sonra sizden uyuyana kadar yanında kalmanızı isteyebilir. Bu isteğini geri çevirmeyin. Uyumasını kolaylaştırmak için bir bardak ılık süt içirin, masal anlatın.
  • “Aferin sana, artık kendi yatağında tek başına yatabiliyorsun!” şeklinde övücü sözlerle motive edin.
  • Odasını ayırmak istediğiniz bebek henüz birkaç aylıksa, sadece kısa bir süre, mesela kış çıkana kadar, yatak odanızda yatırmış iseniz, odasını ayırmanız zor olmayacaktır. Ancak, kısa bir süre de olsa, sizinle aynı odayı paylaşan bir bebekten bu alışkanlığını bir iki gün içinde bırakıp kendi odasında yatmaya razı olmasını bekleyemezsiniz. İlk günlerde ağlamaları normal karşılamalı, fazla ciddiye almamalısınız. Ağlamalarına dayanamayıp, bir iki seferliğine de olsa, yatak odanıza aldığınız zaman sihir bozulacak, ağlamaları daha da şiddetlendirerek kendi odasında yatmaya razı olmayacaktır.
  • Bebeğiniz uykusuzluktan yorgun ve halsiz düştüğü halde, huysuzluğuna devam edip kendi odasında yatmak istemiyorsa, ılık bir banyo sakinleşmesini sağlayabilir. Odanın sessiz ve fazla aydınlık olmadığından, çevrede dikkatini çekecek şeyler bulunmadığından emin olmalısınız. Buna rağmen yatmamakta direnirse, çocukla çatışma yaşamaktansa, onu arabasına koyup dışarıda gezmeye çıkarın. Bebeklerin çoğu araba koltuğunda ya da bebek arabasında, hareket halinde iken, kısa sürede uyuyakalır. Dışarıda uyuması, yatak odanızda uyumasından daha iyidir.