ocuunuz stn zekal olabilir!

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve dolores tarafından 30 Kasım 2007 başlatılmıştır.

30 Kasım 2007
    Konu Sahibi : dolores
  1. dolores

dolores Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar,ben üstün zekalılar öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim!çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu düşünüyorsanız elimden geldiği kadar sorularınızı cevaplamaya ve sizi yönlendirmeye çalışacağım...

2. 30 Kasım 2007
  3. Desibel

Desibel Okeyin dörtlüsü... Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    a.s. Slm, benim 25 aylık bi yeğenim var. Anne baba çalıştığı için bakıcı bakıyo. 1 den 30 a kadar sayabiliyo, inğilizce olarak 10 a kadar sayıyor. Belleği çok iyi, ama henüz tam olarak konuşamıyo. Bu arada Baby TV diye bi kanal var çoğu zaman onu izliyor. Kanımca bakıcı pek konuşmuyo. kanaldan öğrendiklerini biliyo. Bu arada bakıcı ilokul mezunu. Ayrıca annesi IQ testi yaptırmak istiyor.Ne önerirsiniz?

4. 30 Kasım 2007
  5. dhilek

dhilek shizen & senritsu Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    mrhb dolores. öğrenmek istediğim bir şey var. çocuğumun üstün zekalı olduğunu düşünmüyorum ama zeki olduğunu biliyorum. Bunlar kriter midir bilmem ama bunu düşündüler bir takım şeyler var. 1.5 -2 yaşında 10 ve üzeri sayıları sayması. 100 e kadar olan sayıları tanıması. mesela 3 ve 6 yı bir araya getirdiğinizde 3 ve 6 demez 36 derdi. plakalardaki sayıları okurdu. şu an 5.5 yaşında okuyor (hecelemeden ve takılmadan benim gibi) yazıyor. çocuğun gelişim evrelerinde yapabileceği şeylerin listesini bulmuştum bir kitapta. dönem dönem karşılaştırdım ve not aldım. 4 yaşında yapılabilecek şeyleri kızım 2 yaşında yapıyordu vs. üstün zekalı çocuklarda ölçüt nedir? yani neler yapar bu tür çocuklar, nasıl anlaşılır ve nasıl yönlendirmek gerekir. Çünkü bu tür bir durum sözkonusuysa doğru yönlendirmek gerekirmiş. aksi takdirde olumsuz sonuçlar doğurabilirmiş. teşekkür ederim şimdiden.a.s.

6. 30 Kasım 2007
  7. dolores

dolores Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    üstün zekalı çocuklar genellikle 1 yaşından önce yada 1 yaş civarında konuşmaya başlarlar,tabiki bu durum her çocukta değişiklik gösterir..Belleğin ileri düzeyde gelişmiş olması da üstün zekalılığın bir göstergesidir..Çocuğun seviyesini merak ediyorsanız öncelikle Gelişim Testi yaptırmalısınız.Çünkü IQ testleri 3 yaşından sonra yapılmaktadır.

8. 30 Kasım 2007
  9. dolores

dolores Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Gelişim kriterlerine göre çocuğunuzun ileri seviyede olduğunu söyleyebiliriz.Ama en doğrusu bu testlerin uzman kişiler tarafından yapılmasıdır.Erken yaşta konuşma,erken yaşta yürüme,sayılara olan ilgi ve zaman kavramının gelişmesi,erken yaşta okuma gibi özellikler üstün zekalılığın göstergesi olabilir ama kesin sonuçlar vermez.Türkiye'de üstün zekalı çocuklar maalesef yok oluyorlar,yeteneklerini kaybediyorlar.Bunun için öncelikle IQ testi yaptırmalısınız.

10. 30 Kasım 2007
  11. dhilek

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    IQ testi için üniversite hastaneleri diyorlar doğrumu?

12. 30 Kasım 2007
  13. dolores

dolores Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Gelişim testleri 3 yaşından önceki çocuklara yapılır.IQ testleri ise 3 yaşından sonra yapılır.Gelişim testleri genellikle çocuk gelişimi uzmanları tarafından yapılır ama size en yakın Rehberlik Araştırma Merkezi'ne ulaşarak oradan daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.

14. 30 Kasım 2007
  15. dhilek

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bulunduğum yerde kızım 2-3 yaş civarındayken gittim. yanlış bir şeyler yapmayayım doğru yönlendirileyim diye. nedense uzman arkadaş hani kuzguna yavrusu şahin görünürmüş yaklaşımında bulundular. her anne gibi çocuğumu abarttığımı düşündüler. bu yüzden bir daha hiç kimseye danışmadım. ta ki siz konu açana kadar. okulda öğretmenine dahi bahsetmedim. varsa böyle bir şey farkederler diye. kendimce okuyup öğrenmeye çalıştım ama yeterli olmuyor o yüzden çok soruyorsam kusura bakmayın...:)

16. 30 Kasım 2007
  17. dolores

dolores Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Şu anda üstün zekalı öğrencilere eğitim veren kurumlar öncelikle Rehberlik Araştırma Merkezi'nde yapılan test sonuçlarına göre öğrenci alımı yapıyorlar.Daha sonra kendi hazırladıkları zeka ve yetenek testlerini uyguluyorlar.Bence Rehberlik Araştırma Merkezleri'nin yaptığı testler güvenilir fakat üniversite hastaneleriyle ilgili olan kısmını sizin için araştırabilirim..

18. 30 Kasım 2007
  19. snmglr

snmglr Anne Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Dolores ben çok farklı birşey sormak istiyorum;
    Bir bebek üstün zekalımı doğar,yoksa sonradanmı olur?
    Eğerki üstün zekalı bir çocuk sahibi olmak istiyorsak neler yapabiliriz,zeka gelişimi için beynini nasıl desteklemeliyiz?