Öfke;evliliğin baş düşmanı

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve vuslat06 tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vuslat06
 1. vuslat06

  vuslat06 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2007
  Mesajlar:
  947
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Öfke; evliliğin baş düşmanı


  Öfke, evliliği kemiren bir kurt gibidir. Sabırla basamakları tek tek inmek yerine öfkeyle üçer-beşer atlamak insanın yuvarlanmasına sebep olur. Hele karı-koca arasında öfke kronik bir hal almışsa, öfke nöbetleri sık sık yaşanıyorsa, sevgi bitmeye, birliktelikler çatırdamaya yüz tutar. Unutmamak gerekir ki; öfkeyle sorunların çözüldüğü görülmüş değildir. Öfke ve onun doğurduğu katı söz ve kaba davranış, eşler arasındaki sevgi ve saygı bağlarını kemiren kurt gibidir. Kişinin dengesini kaybettirir, aklını başından giderir. İnsan öfke anında yaptıklarından çoğu kez utanç duyar. Öfkesi geçtikten sonra 'ben ne yaptım?'diye pişman olur ama iş işten geçer. Zira kırdığınız bardağı tekrar eski haline getiremezsiniz.

  Öfke, eğer kişide kronik bir hal almışsa mutlaka psikiyatri tedavisi görmelidir. Yoksa 'Ne yapayım elimde değil sinirim gelince gözüm bir şeyi görmüyor.'demek, nefis müdafaasından öteye geçmez.
  Kimi eş de problemi içine atar. Eşinin yaptığı yanlış davranışı dile getirmez. Oysa içe atılan sıkıntılar, hiç olmadık bir zamanda 'öfke'lavları olarak patlayıverir. 'Filan zaman sen bana bunu demiştin, şunu demiştin.'vb. sözlerle geçmişin intikamını alır. Halbuki problemler yerinde ve zamanında büyütülmeden çözülmelidir. Yoksa, öfkenin çözdüğü hiçbir problem yoktur. Sadece ailede deprem yaratır. Bir an öfkeye kapılıp aile beraberliğini bozanlar olduğu gibi, öfke anında elinden kaza çıkanlar da az değildir... Problemsiz aile olmaz, öfkesiz insan da... Ama Aristo'nun dediği gibi, 'Sınırları aşmamalı ve yerinde ve haklı olduğu zaman kızmalıdır.'Gerçi, modern hayatın getirmiş olduğu psikolojik ve ekonomik problemler ister istemez sinirleri yıpratıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanları öfkelendirmek için trafik bile başlı başına bir sebep oluyor. Fakat yine de güzel ahlak sahibi, insan öfke atını kırbaçlamak yerine yelelerini okşayarak durdurabilir. Hiç olmazsa yavaşlatabilir. Sabırla basamakları tek tek inmek yerine öfkeyle üçer beşer atlamak insanın yuvarlanmasına sebep olduğu gibi, sabırsızca her şeye öfkelenmek de ailenin yıpranmasına sebep olur. Halbuki, 'Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen hayatından lezzet alır.'Kötü hadiselerin bile güzel yönünü görebilen, o hadiseye sebebiyet veren eşi hakkında iyi düşünür. İyi düşündüğünde kendi de eşi de mutlu olur. Aksi halde 'Sen nasıl böyle bir yanlış yaparsın?'diye kötü düşünerek öfkelenmek, aile hayatının lezzetini kaçırır.

  Sokrat'ın çok huysuz bir karısı varmış. Ünlü filozof, bir gün talebeleriyle otururken Sokrat'a ağzına gelen sözleri söylemiş. Sonra da öfkesini yenemeyip bir kova suyu Sokrat'ın başından aşağıya dökmüş.
  Sokrat hiç olumsuz bir tepki vermeden gayet soğukkanlılıkla talebelerine dönüp: 'Ben size gök gürledikten sonra herhalde yağmur yağar dememiş miydim?'diye cevap verir.

  Peki siz nasıl birisiniz? Sokrat gibi mi yoksa eşi gibi mi?

  ...Ve öldükten sonra hangisi gibi anılmak istersiniz?

  :enbuyukkk::enbuyukkk:
   
 2. 30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vuslat06
 3. tatlixsxoxgxlum

  tatlixsxoxgxlum kızım İLKE 1 yaşında:)) Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.709
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  malesef sokratın karısı gibiyim eşimde aynen sokrat gibi öldükten sonra nasıl anılacağım bu durumda belli oluyor iştejeyyarjeyyar
   
 4. 30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vuslat06
 5. zeytingxoxzlxux

  zeytingxoxzlxux Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Mart 2008
  Mesajlar:
  5.104
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Onu bunu bilmem Sokrat'ın yaptıklarını benim eşim yapsa bırakın su dökmeyi kızgın yağ dökerim ( Sokratın Karısı kitabını okuyanlar nedenini bilirler ) .
  Ama ben öfkeli değilim , yani kimseden çıkarmam sinirimi ancak kendimden ...
   
 6. 30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vuslat06
 7. Lotus

  Lotus kimse olmadı senin gibi.. Pro Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.835
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  148
  bilmem ben sokrat gibi bir eşim herhalede pek öyle herşeyi görmem, kusur aramam, şikayet etmem, alttan alırım, elimden geldiğince bir şeyler yapmaya ve iyi olmaya çalışırım, eşimde öyledir gerçi sakindir, kolay kolay sinirlenmez, beni eşime sormak lazım yinede.
   
 8. 30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vuslat06
 9. keighburne

  keighburne Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2007
  Mesajlar:
  96
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  76
  a.s
  haklısın zeytingözlü.......ateşi sönsün die su atmıştır kadın belki de......

  bana gelince;
  sinir yada gergin anlarda yok su dökme yada birşey fırlatma,rencide edecek gurur kıracak söz yada hareket asla hoş gelmez bana,hele herkesin içinde......
  asla yapmam....yapılmasını da kaldıramam........
  ikiside olamam.......kızgında olsanız konuşmak,uyumlaşmak ve paylaşmak varken....
  içime atmaktansa rahatlıyorum...
  gerisini karşımdaki düşünsün artık.......
   
 10. 30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vuslat06
 11. EU1

  EU1 Guest

  bence herşey dozunda güzel yani ben çok aşırı sinirliyken biri karşımda o kadar sus pus lay lay lom dursa daha da kafayı yerim ben orta derecede sinirli ve sabırlıyım eşimide anlamıyorum bazen öyle şeylere tahammül ediyor ki şaşırıyorum ama küçücük bir şeye bir anda kıyamet kopartabilir ama sonrada geçer bir şey yokmuş gibi davranır artık bu neye giriyor bilmiyorum?...
   
 12. 30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vuslat06
 13. esea

  esea Guest

  ay eşim sinirliyken o an eline ne gecerse parcalar hiç farketmez ama ben öle deilimdir sakinimdir beklerim sakinleşsin die sakinleştikten sonra çıkarırırm acısını ben...