oğlum çok fazla süt içiyor.

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve drobniyak tarafından 31 Ekim 2008 başlatılmıştır.

31 Ekim 2008
    Konu Sahibi : drobniyak
  1. drobniyak

drobniyak Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    oğlum 21 aylık 1.5 yaşında emmeyi bıraktığından beri günde bir kutu süt içiyor.özellikle uyuyacağı zaman ve gece uyandığında vermezsem kıyameti kopartıyor.günde 5 biberon sütün zararı olmazmı?bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.gerçekten çok endişeleniyorum.

2. 31 Ekim 2008
  3. snookie

snookie Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    130
    Ödül Puanları:
    153
    canım fazla süt kabızlığa ve kansızlığa yol açıyor...

bence bu durumu değişik yiyecek veya içeceklerle yenmeye çalış mesela sevidği meyve sularından ver...

4. 31 Ekim 2008
  5. kelebek1238

kelebek1238 ANKARA = AŞKIM... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    benimkide cok ıcıyo gece uyandıkca ıstıyo bende aglaması dıye veriyom gunduz vermıyom ama.

6. 31 Ekim 2008
  7. mltm87

mltm87 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    benim kardeşimde küçükken günde 2.5 lt süt içerdi annem vermediğinde ağlardı çok sonra bigün annem biberonun içine zeytin çekirdeği attı "aaa bak sütten böcek çıkıyo" dedi ve kardeşim şuan 18 yaşında o zamandan beri süt içerken görmedim:)

8. 31 Ekim 2008
  9. ZARACI

ZARACI Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    benim 2,5 yaşındaki kızımda çok içiyordu sütü,aşırıda kabızlık yaşadı.birkaç aydır süt istediğinde başka şeylere yöneltip unutturuyorum mesela aa kızım bak ben sana ne yaptım makarnaaa veya sevdiği başka bişeyi gösterince oda merak ediyo ve yiyo yada benim sevindirik olmuş halime bakıp yemek zorunda kalıyo.sütü unutuyo veya doyduktan sonra aramıyo şimdi 2 biberona düşürdük.sende benim gibi başka şeylere yöneltsen kanmazmı acaba???

10. 31 Ekim 2008
  11. AnlamadanDinlemeden

AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Komşumuzun oğlu da 2 yaş civarında.
    Günde 1 lt süt içiyormuş.
    Kansızlık çıktı çocukta.Dikkat edilmesi gerekli.
    Demir emilimini engelliyor çok süt içmek.

12. 31 Ekim 2008
  13. haydeç

haydeç Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    benim oğlum da 4 yaşında bu süt sıkıntısı bizdede var çok içiyor aklına geldimi yok ta desem hiç birşey fark etmiyor.nasıl azaltacağımı bilmiyorum...büyük kızımda küçükken aynı derdimiz vardı oda çok içerdi..biberonu gözünün önünde attım..bir daha süt içmedi...aynısını oğlumda olacak diye cesaret edemiyorum..en azından sabah akşam içsin istiyorum... aklına geldimi süt kıyamet kopuyor ...benim oğlumda kansız bu arada ...

14. 31 Ekim 2008
  15. EU2

EU2 Guest

Fazla Sütün Çocuğa Zararları

Aileler tarafından fark edilmeyen, ancak her iki çocuktan birinde görülen demir eksikliğinin, beyin gelişimi ve öğrenmeyi olumsuz etkilediği vurgulandı.Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr.Nazan Sarper, yaptığı açıklamada, çocukların, büyüme çağlarında demire çok fazla gereksinimleri olduğunu söyleyerek, çocuklara günde yarım kilodan fazla içirilen sütün demir eksikliğine bağlı kansızlık ve diş çürümeleri gibi zararları olduğunu belirtti.Çocuktaki demir eksikliğinin en önemli nedenlerinin anne sütünü yeterince alamaması ve et tüketmemesi olduğunu ifade edildi.Süt içerek kalori ihtiyacını alan çocuk yemek yiyemiyor ve bu da düzensiz beslenmesine neden oluyor. Anneler yemek yemeyen çocuğunu sürekli süt vererek tek yönlü besliyor, çünkü bu annenin kolayına geliyor.Çok fazla süt, aynı zamanda (biberon çürüğü) denilen diş çürümelerine neden oluyor.

Aileler Farketmiyor
    Demir eksikliğine bağlı kansızlık özellikle 6 ay ile 2 yaş arasında ve ergenlik döneminde çok sık görülüyor.. Aileler tarafından fark edilmeyen, ancak her iki çocuktan birinde görülen demir eksikliği, beyin gelişimi ve öğrenmeyi olumsuz etkiliyor. Kalbin çalışmasına da zararı dokunan demir eksikliği,çocukta bitkinlik,yorgunluk ve aşırı huysuzluk yapıyor. Bu durumda olan ve gece uykuları düzensizleşen çocuk sık hastalanıyor ve öğrenmede zorluk çekip,derslerinde başarısız görülüyor.Çocuğun ağrı ve sancısı olmadığından, aileler durumu fark edemiyor.Aile tarafından kanıksanan ve normal görülen bu durum, yüzü soluklaşan çocuğun doktora götürüldüğünde ortaya çıkıyor.

Kansızlığın tedavisi çok basit ve zahmetsiz. Önerilen beslenme diyeti ile zamanında ve yeterli dozda alınan ilaçlar, çocuğu 1 ya da 2 ayda normale döndürebiliyor.

16. 1 Kasım 2008
  17. oglum 3 yasini aralikta bitirecek gunde 500 gram sut iciyor bazen 750 gram.normalmi?yogurt peynir fazla hatta hic yemedigi oluyor ama.

18. 1 Kasım 2008
  19. zeytin gxoxzlxux

zeytin gxoxzlxux Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    500 gr normali cnm üstüne çıkmamaya çalış:ecrin_bebek: