Oğluma iyilikmi - kötülükmü yapıyorum

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve Cancan97 tarafından 24 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  24 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Cancan97
 1. Cancan97

  Cancan97 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2007
  Mesajlar:
  79
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Sayın Dr.Meltem Kavcar Sırmalı;
  Benim 10 yaşında oğlum var ilkokul 5.sınıfta okuyor.Geçen yıl okul ikincisi oldu.Derleri çok iyi.
  Fakat ben ona galiba baskı yapıyorum.Yazılılardan devamlı 100 almasını istiyorum.98-95-90 puanlarını aldığında oğlum senden 100 bekliyorum.Yazılıdaki soruları hatasız cevaplamanı istiyorum.Yapabilirsin diyorum.Zaten 100 dışında pek nadir olarak 98-95-90 notlarını alıyor.Ama ben oğlumun 100 almalısını istyorum.Kusursuz olmasını istiyorum.Aldığı notlarda....Elimden gelenide yapıyorum.Eksik kaldığı konuları inceleyip kendim yada öğretmenleri aracılığıyla öğretiyoruz.Çocuk çok zeki inanın geçen yılki yazılılara hiç çalışmadan gider yazılı olduğunu ancak akşama öğrenirim.ve sonuç 100-98-95 tir.Okuldan gelir oyun,televizyon,internet derken ders çalışmaya fırsatı olmaz.öğretmeninin verdiği ödevleri görev icabı hemen yazılacak ne varsa yazar,uyur.Ertesi günüde geç kalkar kahvaltıdan sonra 12 de okuluna gider.Yani çok bunaltmıyorum.Hadi ders yap yazılıya çalış gibi baskı hiç yok.Canı nasıl isterse hangi saatte ders yaparsa bası yok.Sadece oğlum devamlı 100 almanı istiyorum.diyorum yumuşak bir dille.aksi olduğunda oğlum neden o soruyu yapamadın.Geçen seneki başarını koruyup bu sene okul birincisi olmalısın.Biraz dikkat edersen 1.de olabilirsin diyorum.Acaba bu gbi sözlerim oğlumun pisikolojsini bozarmı.Oda mesela dün Türkçeden yazılı olmuş 95 aldı.Anne diyor 95 çok iyi bir puan ama ben sevinemiyorum aldığım puana.Ayrıca sınıfında ki bir öğrenciyle kendi çapında tatlı rekabet içindeler.Yazılıda en yüksek puanı almak adına.Çok uzattım biliyorum ama durumu anlatmak adına yazdım.
  Acaba sert bir dil hiç bir zaman kullanmadım,kullanmamda....Sadece oğlum sen devamlı 100 almalısın hata yapmamalısın diyorum.Zaten 100 dışında aldığı pua çok nadirdir.Acaba ikazım çocuğumun pisikolojisine ne derece zarar verir öğrenmek sizin tavsiyelerinize göre hareket etmek istiyorum.Doğru yol nedir,bana yardımcı olursanız sevinirim.........İyi Çalışmalar Saygılar
   
 2. 24 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Cancan97
 3. Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali

  Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.584
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  306
  Cancan, oğlunuza 100 almasını isteyerek hep şart koşuyorsunuz. Onun başarısı ile sevinip gururlanmak yerine, başarısında eleştiryorsunuz. İyi olması yetmiyor oğlunuzun. Mükemmellik sadece kainatta var. Mikroda, yani bizlerde yok. Biz aksarız, insanız. Başarısızlık da yaşamın parçası. Oğlunuz bırakın başarısızlığı, başarıyı bile sağlıklı yaşayamıyor bu durumda. Çocuğunuzu yüreklendirmek başka birşey, ondan sürekli şart koşup beklemek başka birşey. Bu konuda oğlunuza olan yaklaşımını değiştirmelisiniz. Gerekiyorsa, profesyonel yardım alın, ama bu yaklaşımınızı değişitirin.
  Sağlıkla,
  Dr. Meltem Kavcar Sırmalı
   
 4. 25 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Cancan97
 5. Cancan97

  Cancan97 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2007
  Mesajlar:
  79
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bende yaptığımın doğru olmadığının farkına vardım.O yüzden bir uzmana sorayım ondan sonra davranışlarımı düzelteyim istedim.Ama inanın çocuğa yaklaşımım çok yumuşak bir dil,bağırma çağırma asla yok.oğlum neyi yapamadın gel öğreteyim şeklinde idi .Bundan sonra asla neden 100 alamadın diye sormam ,kaç alırsa alsın ona sıkı sıkı sarılıp öpeceğim.Asla aldığı puan ile ilgili yorum yapmayacağım.Bugün onunlada konutum.Oğlum sana notlarınla ilgili bir şey söylediğim zaman üzülüyormusun diye sordum.O da anne aldığım notlara hiç sevinemiyorum.Aldığım puan çok iyi bence dedi.Bende ne olursa olsun onunla gurur duyduğumu söyleyip sarıldım.Cevabınız ve ilginiz için teşekkürler.Hoşçakalın.
   
 6. 26 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Cancan97
 7. Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali

  Dr.Phil.R. Meltem Kavcar Sirmali Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.584
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  306
  Harika.Mesele zaten, bağırmanızda değil, koşul koymanızda.
  Kendinize iyi bakın
  Sağlıkla,
  Dr. Meltem Kavcar Sırmalı
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.