oğlumda aşırı şiddet var!!

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve figencs tarafından 4 Ocak 2009 başlatılmıştır.

4 Ocak 2009
    Konu Sahibi : figencs
  1. figencs

figencs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    selam hanımlar.
    18 aylık bi oğlum var.son 3 gündür bana ve eşime karşı aşırı derecede vurma huyu gelişti. ben ev hanımıyım bütün günümü oğlumla geçiririm,oyun oynarız,ne yapsak beraber yaparız ona karşı aşırı sevgimiz var.ona hiç bağırmaz ve vurmayız ama bu vurma huyu nerden çıktı bilmiyorum.bugün sinirli bi şekilde kafasınıda yere vurmaya başladı ne yapacağımı şaşırdım.lütfen bana bi akıl verin...
    şimdiden teşekkürler....

2. 4 Ocak 2009
  3. rosenoire

rosenoire Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    37
    Ödül Puanları:
    148
    Belki de çocuğunuza gösterdiğiniz aşırı ilgi onu bunaltmış olabilir .Elbette sınırsız sevgi vereceğiz ama , her davranışa tolerans göstermek bir süre sonra çocukta olumsuz davranışlara neden olabilir.En azından hatalı davranışlar karşısında tepki vermelisiniz ki , çocuk doğruyu yanlışı ayırt edebilsin .Her davranışına onay verirseniz , yanlış yaptığını zaten bilemez .Acaba çevrenizde kendi yaşıtı olan bir başka çocuğun davranışlarını örnek almış olabilir mi ?Devam ederse profesyonel yardım alabilirsiniz.Biraz gözlemleyin ne olunca bu şekilde tepki veriyor .Sevgiler...

Son düzenleme: 4 Ocak 2009
  4. 4 Ocak 2009
  5. kedicik81

kedicik81 işte yanlızlık ben buyum Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    belki tvde görmüştür çizgi filmde veya siz izlerken filmde falan görmüş olabilir ama çoğu erkek çocuk böyle davranıyor malesef benimde oglum bir ara hep ne görse yapardı zamanlı düzeliyo

6. 4 Ocak 2009
  7. tatlxixrxuxya

tatlxixrxuxya NEFESİMSİN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    çoçuklarda da öfke nöbetleri olur...en yoğun 3 yaşlarında yaşanır.... öfkesini(bir şeyi alamadığında canı yandığında karnı acıktığında.....)bu şekilde ifade ediyor olabilir....siz ona sevgiyle yaklaşmaya devem edin....................

8. 4 Ocak 2009
  9. myflowers

myflowers biroyana birbuyana salla Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    cevresındekı cocukları ornek almsı olmasın????

10. 5 Ocak 2009
  11. firdevs

firdevs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bızımkıde oyle hemen heemen akran sayılırlar cok sıdet can lısı benıde cok sıkıyoooo

12. 15 Ocak 2009
  13. nazeyuma

nazeyuma Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    benim oğlumda da aynı şiddet eğilimi var. fakat bunu bana karşı değil kardeşine karşı yapıyor. kardeşi küçük olduğu ve onun istediklerini ve söylediklerini yapamadığı için kızıp vurmaya çalışıyor engellediğimizde de kıskançlık yapıyor. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık arada kaldık..

14. 6 Mart 2009
  15. ......Elmas......

......Elmas...... bebeğim küçük kuzum Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba arkadaşım benim kızımda 18 aylık çok hırçın çok sinirli sinirlendiği zaman kendi saçlarını yoluoyr benimkileri yoluyor ve ağladığı zaman sakinleştiremiyorum onu öyle gördükçe çok ağlıyorum bende ne yapacağımı bilmiyorum ama eğer böyle biraz daha devam ederse doktora götürmeyi düşünüyorum çünkü dayanamıyorum artık gücüm kalmadı dışarı çıkarıyorum olmuyor yine aynı çok üzülüyorumsenağlama:Saruboceq: allahıma yalvarıyorum dayanamıyorum

16. 7 Mart 2009
  17. startuba

startuba bir varmışş bir yokmuşş Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Şiddet eğiliminin nedenleri;
    • Çocuğa aile içinde, çevrede veya okulda sözel ve fiziksel şiddet uygulanması
    • Evde veya çevresinde saldırgan davranışlarda bulunan bir modelin olması
    • Çocuğun sürekli baskı ve kısıtlamayla karşı karşıya kalması
    • Konulan sınırlar ve kuralların yeterince anlatılmaması
    • Çocuğa evde ya da okulda çift mesaj verilmesi (Tutarlı, dengeli davranışı öğrenememesi)
    • İlgi ve sevgi eksikliği
    • Çocuğun anne-babasıyla sağlıklı özdeşim kuramaması
    • Organik bir rahatsızlık
    • Bedensel veya zihinsel engele sahip olma
    • Çocuğun daha önce gösterdiği saldırgan davranışların ödüllendirilmiş olması
    • Aşırı disiplin
    • Televizyonda ya da bilgisayar programlarındaki şiddet içeren yayınlar

Şiddet eğilimine karşı anne-babalara öneriler;
    • Ev ve okul ortamında kesinlikle sözel ve fiziksel şiddetten kaçınmalı
    • Saldırgan davranışlar konuşulmalı, sonuçlarının neler olabileceği anlatılmalı, aynı durumla karşılaşsa neler hissedeceği üzerinde durulmalı
    • Çocuğa duygu ve düşüncelerini anlatma olanağı ve sabrı gösterilmeli
    • İki çocuk arasında oyun esnasında olabilecek tepkisel davranışlarda, taraf tutulmamalı daha iyi, olumlu ve paylaşımcı nasıl oynayacakları konusunda yardımcı olmalı
    • Saldırgan davranış karşısında davranış durdurulmalı asla ödül niteliği taşıyan tavizler verilmemeli
    • Saldırgan davranışın altında yatan temel nedenlerin neler olabileceği araştırılmalı
    • Yargılayıcı, mükemmeliyetçi tutumdan kaçınılmalı
    • Saldırgan çocuklar sporla ilgili faaliyetlere; okul takımı, yüzme, halk oyunları, kültürel etkinlikler, drama, satranç, gezi, fotoğrafçılık gibi etkinliklere yönlendirilmeli
    • Saldırganlık eğilim olan çocuklara evde ve okulda yapabileceği yaşına uygun görev ve sorumluluklar verilmeli
    • Saldırganlık sonunda eşyaya verdiği zararı harçlıklarını biriktirerek karşılaması teşvik edilmeli
    • Çocuğun sorununu ve öfkesini saldırgan davranışlara başvurmadan ifade etmesi teşvik edilmeli bunu yaptığında sözel ve duygusal olarak takdir edilmeli
    • Çocuğun olumsuz ya da saldırgan davranışlarından sonra özür dilemesi sağlanmalı, özellikle bunun için rol modeli olmalı ve özür dilediğinde takdir edilmeli
    • Çocuğun olumsuz duygularını, öfkesini resim yaparak ifade etmesi sağlanmalı, resimleri anlattırılmalı
    • Çocuğun saldırgan davranışlarında yetişkinlere düşen en önemli görev sakin olunmalı, yol gösterilmeli, model olunmalı, en önemlisi sevgi dilini, sözel ve bedensel olarak mutlaka kullanılmalı, olumlu davranışı takdir ve teşvik edilmeli

18. 15 Mart 2009
  19. hulya_cem

hulya_cem Guest

televizyondan uzak tutmak tek çare bence gamyoncuiremsu