oğlumla baş edemiyoruz..

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve deniz20 tarafından 20 Eylül 2008 başlatılmıştır.

20 Eylül 2008
    Konu Sahibi : deniz20
  1. deniz20

deniz20 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba benim 5,5 yaşında bir oğlum var.Başedemediğimiz bir enerjisi var.Çok agresif,dur lafından anlamıyor.Evde benim dediğim olacak diyor.2 yıldır özel kreşe gitti.Şuan anaokuluna gidiyor ve gece erken yatmasını sabah kalkamadığını söylesek de yatmıyor.Evde savaş çıkıyor.Ne zaman dışarı çıkarsak eve kavga dövüş giriyoruz.Elimizi tutmuyor tamam tutma ama yanımızda yürü diyoruz.Koşturuyor, bizi korkutuyor arabaların altına koşuyor sanki.Bir mağazaya girsem kesin kaybediyorum kaçla göz arasında kayboluyor.Yapma diye yalvarıyorum inadına yapıyor.En sonunda sabrımızı taşırıyor. Bazen ne yalan söyleyeyim vuruyoruz.yanlış olduğunuz biliyorum ama inanın dayanılmaz hale geliyor.Durmak bilmiyor,ama bir iki vurmayla sakinleşiyor sanki ama tabi bu arada daha fazla hırslandığı da bir gerçek. Okulda arkadaşlarına vuruyor,kötü konuşuyormuş.Öğretmeni şikayet ediyor iletişim kuramıyorum diye . ÇOcuk psikiyatrisine götürmeyi düşünüyoruz.Bizde nasıl davranacağımızı şaşırdık. Her kelimeme anneciğim diye başlamama rağmen hiçbir dediğim yapılmıyor.Yemek yerken sandalyede oturamıyor.Bilgisayar oynamak istiyor izin alıyor kızdığımı bildiği için, belli süre oynadıktan sonra kapatmasını istediğimde karışma sen , bana karışamazsın deyip beni sinirlendiriyor. Artık onun gönlüne bırakmayıp kapattığımızda bu sefer bize kötü kelimeler,vurmalar, ama zaman tanıdık kapatmadın yanlış yaptın dediğimizde dinlemiyor. Bunun gibi daha anlatamadığım bir çok şey . Bu durum benimde psikolojimi bozdu.Onun yüzünden arkadaşlarımızın evlerine bile gidemez olduk. Biri evimize gelmek istediğinde daha beter. Korkar oldum.Dertleşmeye ihtiyacım vardı.Teşekkür ederim.

2. 20 Eylül 2008
  3. Gxuxlsxuxm Sultan

Gxuxlsxuxm Sultan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    146
    Hayatim zaten dogru yoldasin, muhakkak bir uzamana götür cocugnu!!a.s

Anlattiklarina göre ben hiperaktiflikten süphelendim ama tabiki bir cocuk piskologu daha iyi bilir, cok fazla enerjisi var ve bunu sekilde dagitmak zorunda, kisitlamanda onu sinirlendiriyor...agresif oluyor??fisfisfis

Spora yönlendirmende iyi olur canim, ne biliyim futbol yüzme gibi orda hem fazla enerjisini tüketebilir hemde yeni arkadasliklar kurabilir...kaydirigubbakcemile5

Sabret canim, mutlaka düzelecek allahin iziniyle.a.s.

4. 20 Eylül 2008
  5. deniz20

deniz20 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Teşekkür ederim beni anladığınız için . İnan bir arkadaş ortamına girdiğimiz zaman bütün gözler onun üzerinde oluyor ve ilk defa gören birisi bile bu nasıl çocuk hiç sözünüzü dinlemiyo ne acayip şey diyorlar. Babası daha rahat ama ben onun böyle davranmasına çok içerliyorum.Eşim rahat olmam gerektiğini söylese de ben onun biran önce düzelmesini istiyorum. Daha öncede götürdüm çocuk psikayatrisine ama normal karşıladı. Başka bir psikolog ise evet çocuğunuz hiperaktif dedi. Okul başlayalı 2 hafta oldu ve öğretmen hayır hiperaktif değil dedi. Böyle bir durumda da biz de okul hayatında neler yaşarız korkusu var. Araştırıp bu konuda iyi olan bir doktora götürmeyi planlıyorum.inşallah düzelecek..:Saruboceq:

6. 20 Eylül 2008
  7. çiçek64

çiçek64 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    canım galiba senin çocuğun hiperaktif en yakın zamanda bir uzmanda yardım al yoksa yaşı ilerledikçe önüne geçemeyeceğin şekilde ilerler bu tür olaylar.

8. 20 Eylül 2008
  9. EU2

EU2 Guest

cnm benim ALLAH yardimcin olsun ,cok hareketli

sen dogru yoldasin ,en iyisi oglunu bi uzmana götürmek ozaten size bi yol suncaktir

en kisa sürede düzelmesi dilegiyle ....

10. 20 Eylül 2008
  11. deniz20

deniz20 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Siteye girdiğim ilk günde bu kadar yazılarıma cevap bulduğuma çok sevindim . ,
    :KK46: böyle bir bebekti zaten oğlum kıpır kıpır...

hepinize teşekkürlerimi sunuyorum Burda olmak güzellll....a.s.:teytey:

12. 20 Eylül 2008
  13. Gxuxlsxuxm Sultan

Gxuxlsxuxm Sultan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    146
    Insallah arkadasim !!

Anne yüregi daima daha farkli babada evladini seviyor iyligni istiyor ama anne cok daha farkli ve sunuda söylemek istiyorum canim, oglun cok sansli senin gibi duyarli ve acik fikirli bir annesi var diye, seni tebrik ederim, inanki herkez böyle degil..

Benim eltimin kizi 4 yasinda ve asiri derecede agresif, gördügü yerde diger cocuklari isiriyor, parcaliyor, itiyor vuruyor, ben böyle bir saldirganlik görmedim.. Onun bulundugu ortamlarda cocuklarimi yanimdan ayiramiyorum artik o dereceki görüsmek istemiyorum, ben onunla iki lak lak yapicam diye evladimin caninin yanmasina izin vermem, herkezin evladi kendine kiymetlidir...Ama o senin kadar duyarli degil ve bunu kabul etmiyor..

Cevresindeki herkez kizindan ve ondan sikayetci kimse onu davet etmez evinde, buna cok icerliyor ama kizinin yaptiklarini gördügü halde kabul etmiyor..

Gecenlerde kresteki egitmenleri bile kizin tedaviye ihtiyaci oldugnu söylemis, eltim iki gözü iki cesme aglamis hayir kesinkle göndermem demis...

Aslinda kizina nasil bir kötülük yaptignin farkinda bile degi...

14. 20 Eylül 2008
  15. deniz20

deniz20 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Okul başlayalı 2 hafta oldu ve öğretmen geçtiğimiz perşembe beni aradı akşam.Öğretmenin aradığını anladığımda oğlumun birşey yaptığını anladım ve dinledim öğretmeni.Öğretmen beni şikayetçi olmak için aramıştı ve öğretmene cevabım doğrudur yapmıştır,çünkü ben çocuğumu tanıyorum dedim.Arkadaşının kolunu ısırmış .Şimdi gerçekten ısırma huyu vurma huyu yoktu.Ama nedense yapmış.O akşam eşimde bir arkadaşına gitmişti. Telefonu kapattığım andan itibaren ağlamaya başladım. Oğlumla konuştum yapma böyle lütfen dedim.benim ağladığımı görünce üzüldü tamam dedi. Yatıp uyudum eşimin geldiğini duyunca kalktım ona anlattım. İkimizde uyuyamadık .Ertesi gün okulda uslu durmuş. Öğretmeninden ve arkadaşından özür dilemesini istemiştim,akşam geldiğinde diledim dedi. O kadar mutlu oldum ki üstelik uslu durduğu için öğretmeni yıldız takmış.. :1hug:

16. 20 Eylül 2008
  17. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.682
    Ödül Puanları:
    163
    Yazdıklarını okudukça kendi çocuklarımı hatırladım. İkiside müthiş yaramazdılar. Öylesine yaramazdılar ki, artık illallah etmiştik.
    Oğlan büyüdü böyle sorunları yok ama kızım 5 yaşında ve müthiş yaramaz. Ateşi çıkar doktora götürürüm doktorlar hasta olduğuna inanmaz, yani hastayken bile dağdan adam alır. Görenler iyiki bizim böyle çocuğumuz yok diye şükrederler. Aynen yolda bizi bırakır önden koşarak gider.
    Bizde hiperaktif olduğundan şüphelendik ama hiperaktif değilmiş. Doktor sadece yaramaz bir çocuk, böyle kabulleneceksiniz dedi. Anasınıfına yazdırırken çok tereddüt etmiştim. İlk hafta 2 erkek çocuğunu dövdü, öğretmeni okulun 3. gününde bizimle konuşmak istedi.
    Ama Allahıma şükür sanki sihirli bir el değdi kızıma, okulda kurallara uymaya başlamış, öğretmeni bile şaşırmış bu gelişime, Evde gene yaramaz ama okuldaki disipline uyuyor.
    Galiba biraz sabır gerekiyor. Allah yardımcımız olsun.

18. 20 Eylül 2008
  19. solidio

solidio Masumiyet+Cesaret Pro Üye

Beğenildi:
    980
    Ödül Puanları:
    238
    aynısından bendede var bunu yanlızca yaşayan anlar,annem diyor ki sende böleydin dedim ki ;ANNEM HAKKINI HELAL ET huhahahah

Hipraktivite Nedir?
    Hiperaktivite bir ögrenme bozuklugu degil, bir davranis sorunudur. Bir baska deyisle, hiperaktivite davranis sorunlarina sebep olabilen bir kisilik özelligidir. Hiperaktif çocuklar gereginden fazla hareketlidirler, düsünmeden davranir ve dikkatlerini (ilgilerini çekmeyen konularda) birkaç dakikadan fazla yogunlastiramazlar. Hiperaktivite okul çagindaki çocuklarin %3-5’inde bulunan ve erkek çocuklarda daha fazla rastlanan bir problemdir. Hiperaktivite aile için oldugu kadar çocugun kendisi için de büyük bir stres kaynagidir. Hiperaktif çocuklar genellikle davranislarinin dikkat dagitici ve rahatsiz edici oldugunu bilirler, fakat bu konuda ellerinden bir sey gelmez. Anne-babalarin bunu anlamalari ve çocuklarina sevgi ve destek vermeleri gerekir. Anne-babalar hiperaktivitenin getirdigi zorluklari asabilmek için çocuklarinin doktoru, ögretmenleri ve danismanlariyla isbirligi yapmalidirlar.