Öğrenci andını kim yazmış?

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve superisi22 tarafından 3 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  3 Aralık 2008
  Konu Sahibi : superisi22
 1. superisi22

  superisi22 hayat herşeye rağmen güzel Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2007
  Mesajlar:
  4.774
  Beğenildi:
  791
  Ödül Puanları:
  163
  Evet oldukça basit üstelik bunu bilmek için üniversite okumaya hatta öğretmen olmaya gerek yok Öğrenci andının yazarı Dr.Reşit GALİP’tir.

  Öğrenci Andı

  "Türküm, doğruyum, çalışkanım,
  İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
  Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
  Ey Büyük Atatürk!

  Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
  Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
  Ne mutlu Türküm diyene

  Bu arada öğrencilerimiz andı okurken Ey büyük Atatürk yerine En büyük Atatürk; Milletimi özümden çok sevmektir kısmını ise milli eğitimi şeklinde telafuz etmektedirler
  “Yetmiş yıldan beri okullarda her sabah söylenmekte olan "Öğrenci Andı" nı yazan ve 23 Nisan 1933'te Türk çocuklarına armağan eden de Dr. Reşit Galip'tir.
  Prof. Dr. Afetinan, "Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler" adlı eserinde (s. 213) Dr. Reşit Galip ve "AND" hakkında şunları yazmıştır:

  "1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. O, heyecanla Çankaya köşküne geldiği vakit, Atatürk'ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. 'Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı' dedi:

  Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Vatanperver Dr. Reşit Galip, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti."

  Öğrenci andında yer alan her sözde ve anlamında Türk Millî Eğitiminin amacının özü vardır. And'da geçen her sözün ve ettikleri yeminin anlamı öğrencilere iyi kavratılmalı. Öğrenciler, okul içinde ve okul dışındaki hayatlarında, her sabah söyledikleri and'a göre hareket ederek "doğru" ve "çalışkan" olmalı. Küçükleri korumalı. Büyükleri saymalı. Yurdunu ve milletini özünden çok sevmeli. Yükselmeyi ve ileri gitmeyi "ülkü" edinmeli. Atatürk'ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürümelidir. Yeri gelince varlığını, Türk varlığına armağan edebilmelidir.

  Öğrencilerin okul içinde ve okul dışındaki davranışları, AND'da söyledikleri sözlere ve ettiği yemine uygun olmalıdır.”
   
 2. 10 Aralık 2008
  Konu Sahibi : superisi22
 3. xuxzgxuxnkxixz

  xuxzgxuxnkxixz bitanecik kızımmm Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  635
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  evet öğrenciler andı okurken yanlış okuyorlar..en üzücü tarafı ise artık bu and o kadar basitleştirildi ki çocuk için bir anlamı kalmadı.her sabah onlar için bir işkence olmaktan farksız..ben y-inkilap tarihi öğretirken..beni sırıtarak dinlemelerinden hiç hoşlanmıyorum.yeni nesil tarih konusunda çok yetersiz..amma doluymuşum ben bu konuda bitmek bilmedi cümlelerim..
   
 4. 10 Aralık 2008
  Konu Sahibi : superisi22
 5. ddenizs

  ddenizs KRONİK MUTSUZ Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  44
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  andı neden okuduklarını bile bilmiyorlarki.cumhuriyetimizin ne zaman ilan edildiğini bile bilmeyen öğrenciler o kadar çokki örtmenim onlar sınavde çıkmıyo diye bir cevap aldım geçenlerde çok üzücü.istiklal marşımızda yanlışlıklarla dolu söyleniyor ve düzeltmek için çabalamıyorlar.tütenmez olacak o be .. gibi sadece tarih konusunda değil milli duygularıda gelişmemiş ve geliştirilmesinede izin vermiyorlar zaten.yazık gerçekten